اصول چیدمان میز غذا خوری

9 دی, 1398ترفندها , سبک زندگی , نظافت و پاکیزگی

اصول چیدمان میز غذا خوری

این که میز شما، میز صبحانه است یا ناهار، یا شام، یا برای یک مراسم رسمی یا یک شام رسمی همگی با هم متفاوت هستند. در هر کدام از این مراسم باید بدانید که لوازم سرو و پذیرایی (انواع بشقاب، انواع قاشق، چنگال، کارد و …) را چگونه و با چه نظمی باید روی میز غذا خوری تان بچینید.

در این مقاله این موارد را به شما می‌گوییم تا بتوانید درون خانه تان یک میز غذاخوری متناسب با میهمانی‌ای که دارید بچینید.

 

چند نکته مهم در رابطه با اصول چیدمان میز غذاخوری

۱ – برای میز ناهار و شام باید بشقاب سالاد را در قسمت چپ محل قرار گیری میهمان قرار دهید تا راحت بتواند برای کشیدن و میل کردن سالاد اقدام کند. در کنار بشقاب هم چنگال مخصوص سالادخوری را قرار دهید.

۲ – تمام لیوان‌های مختلف برای میز ناهار و میز شام و همچنین فنجان‌های قهوه و چای برای میز صبحانه و عصرانه را در سمت راست و بالا قرار دهید.

۳ – ظروف نقره برای مراسم رسمی استفاده می‌شود. این ظروف را باید در سمت چپ بشقاب سالاد خوری قرار دهید.

۴ – چنگال باید سمت چپ بشقاب و قاشق و چاقو در سمت راست بشقاب اصلی قرار بگیرد. چاقو را باید طوری روی میز قرار دهید که سمت برش آن به سمت بشقاب باشد. همچنین همه دسته‌های قاشق و چنگال و بشقاب‌ها در یک راستا قرار بگیرند.

5- چاشنی‌ها را طوری بچینید تا همه به آن‌ها دسترسی داشته‌باشند. مثلا یک ظرف حاوی سس را برای یک تا سه نفر در نظر بگیرید و نمک‌پاش و انواع طعم‌دهنده‌ها را هم بر اساس همین معیار، در سراسر میز و در دسترس قرار بدهید.

6- یکی از اصول چیدمان میز غذا خوری توجه به ترکیب رنگ‌ها‌ست. بنابراین سعی کنید که رنگ رومیزی و دستمال سفره‌ها با تم کلی فضای اتاق غذا خوری و حال و هوای مراسم همخوانی داشته‌باشد. اگر به سراغ چیدمان میز غذا خوری برای یک مراسم رسمی می‌روید، بهتر است از ظروف چینی با رنگ‌های خنثی مثل کرم و یا ظروف کریستالی استفاده کنید. اما برای چیدمان میز غذا خوری یک مهمانی دوستانه می‌توانید از انواع ظروف سفالی یا سرامیکی برای جذابیت بیشتر و گرم کردن فضا کمک بگیرید.

 7- دستمال میز غذا خوری متفاوت است.

برای صبحانه، ناهار و شام خودمانی باید در سمت چپ میز قرار بگیرد. برای صبحانه بهتر است از دستمال طرح دار چهارخانه استفاده کنید و به صورت سه گوش تا بزنید.
برای ناهار بهتر است از دستمال پارچه‌ای طرح دار استفاده کرده و به صورت مستطیلی ساده تا کرده و در سمت چپ بشقاب تان و در کنار چاقو سالادخوری و غذا خوری قرار دهید.
برای شام بهتر است از دستمال پارچه‌ای ساده استفاده کرده و آن را مانند وعده ناهار مستطیلی ساده تا کنید، آن را در سمت چپ بشقاب قرار داده و چنگال سالادخوری و غذاخوری را روی آن قرار دهید. این دستمال را دقیقا زیر بشقاب سالاد قرار دهید.

برای میز شام اروپایی، رسمی و مجلسی باید دستمال سفره پارچه‌ای تا شده را درون بشقاب قرار دهید.

حال به چیدمان هر وعده غذا خوری می‌پردازیم.

اصول چیدمان میز صبحانه

برای چیدن میز صبحانه بشقاب اصلی که در آن نان را قرار می‌دهید باید وسط قرار بگیرد. در سمت چپ آن چنگال و دستمال پارچه‌ای و در قسمت بالای دستمال پارچه‌ای بشقابی که در آن پنیر، کره، مربا و … قرار دهید. در سمت راست بشقاب اصلی، چاقو و قاشق چایخوری را قرار دهید. در سمت راست چاقو، فنجان چای یا قهوه و در بالای آن لیوان آبمیوه را قرار دهید.

 

اصول چیدمان میز ناهار خوری

چیدمان میز ناهارخوری شما، نمایانگر سلیقه و ذوق شماست و البته با چیدمان درست می‌تواند حس آرامش و راحتی را به مهمانان منتقل کند.

برای رنگ و لعاب دادن به میز ناهار خوری از یک رانر استفاده کنید. (یک نوار پارچه‌ای که از دو طرف کناره‌های میز آویزان است و طولی حدود 60 سانتی‌متر دارد.)

همچنین یادتان باشد که برای چیدمان صحیح میز ناهار خوری شروع به چیدن وسایل از جز به کل کنید، یعنی ابتدا وسایل کوچک وسط میز را بچینید و بعد به سراغ کناره‌ها و چیدن وسایلی مثل بشقاب‌ها بروید.

نکته‌ی مهم این‌که ارتفاع وسایل سر میز و چیدمان آن‌ها نباید به شکلی باشد که مانع دید افراد بشود. بنابراین خوب است که عناصر تزیینی مثل گلدان‌ها یا شمعدان را در وسط میز قرار دهید. تا هم میز ناهار خوری جذاب‌تری داشته‌باشید و هم اصول چیدمان میز ناهار خوری را به درستی رعایت کنید.

در میز ناهارخوری بشقاب اصلی وعده غذا در وسط قرار دهید. در سمت چپ بشقاب، چنگال غذا خوری و سالاد خوری و در دستمال پارچه را قرار دهید. در بالای چنگال‌ها و دستمال پارچه‌ای بشقاب سالاد را قرار دهید. در سمت چپ بشقاب اصلی کارد و قاشق غذا خوری و بالای آن دو لیوان آب را قرار دهید.

 

اصول چیدمان میز شام

بشقاب اصلی را در وسط قرار دهید. درون آن بشقاب دسر و در سمت چپ دستمال پارچه ار قرار دهید. روی دستمال پارچه‌ای چنگال غذا خوری و چنگال سالادخوری را قرار دهید. در بالای این دو بشقاب مخصوص سالاد و درون آن کارد کوچکی برای بریدن تکه‌های بزرگ سالاد و دسر قرار دهید. در سمت راست قاشق غذاخوری و کارد غذاخوری برای بریدن گوشت، استیک و فیله قرار دهید. در بالای این دو لیوان‌های مختلف برای نوشیدن آب و نوشابه را بگذارید.

 

اصول چیدمان میز غذاخوری اروپایی

طبق معمول بشقاب اصلی را در قسمت وسط قرار دهید. درون آن بشقاب دسر و درون بشقاب دسر دستمال پارچه‌ای تا شده را قرار دهید. در سمت چپ بشقاب، چنکال غذا خوری و سالاد خوری، در قسمت بالای چنگال ها، بشقاب سالاد و کارد سالادخوری، در قسمت بالای بشقاب اصلی کارد و چنگال دسرخوری و در قسمت راست بشقاب به ترتیب چاقوی غذاخوری، چاقو برش ماهی، قاشق غذا خوری و قاشق دسرخوری را قرار دهید. در قسمت بالای چاقو وقاشق‌ها لیوان‌های مختلف نوشیدنی را قرار دهید.

 

اصول چیدمان میز مراسم رسمی

مانند بقیه موارد بشقاب اصلی را در وسط و درون آن بشقاب دسر و درون بشقاب دسر، دستمال پارچه‌ای تا شده را قرار دهید. در سمت چپ بشقاب چنگال غذاخوری و سالادخوری و در بالای آن بشقاب نقره را قرار دهید. بالای بشقاب نقره بشقاب سالاد و درون آن کارد سالادخوری را قرار دهید. در سمت راست بشقاب اصلی کارد غذاخوری، قاشق غذاخوری و قاشق دسرخوری را قرار دهید. در بالای قاشق‌ها و کارد هم فنجان قهوه و لیوان‌های نوشیدنی را قرار دهید.

 

اصول چیدمان میز شام رسمی

برای میز شام رسمی هم مانند میز‌های دیگر، بشقاب اصلی را در وسط و درون آن بشقاب دسر را قرار دهید. دستمال پارچه‌ای طرح‌دار را به صورت چهارگوش تا کرده و درون آن قرار دهید. در سمت چپ چنگال غذاخوری و سالادخوری و در سمت راست، کارد غذاخوری و قاشق غذاخوری را قرار دهید. در بالای قاشق و کارد لیوان‌های نوشیدنی و فنجان قهوه را قرار دهید.

 

کار با کاردون؛ اصول چیدمان میز غذاخوری

 تفاوتی نمی‌کند به سراغ چیدمان میز ناهارخوری می‌روید یا برای یک مهمانی آخر هفته‌ی دوستانه می‌خواهید اصول چیدمان میز صبحانه را رعایت کنید، در تمام این موارد باید از نظم و در عین حال راحتی محیط مطمئن شوید.

در این مطلب در رابطه با اصول چیدمان میز غذاخوری گفتیم، چرا که فکر می‌کنیم با رعایت نکات و اصول کلی می‌توانیم هم هنر و کاردانیمان را نشان دهیم و هم با ایجاد فضایی مناسب زمینه را برای راحتی و لذت هرچه بیشتر مهمانان فراهم کنیم.

 

 


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.