تمیز کردن قهوه ساز با مواد طبیعی

9 دی, 1398ترفندها , نظافت و پاکیزگی

تمیز کردن قهوه ساز با مواد طبیعی

آموزش روش تمیز کردن قهوه جوش بدون شوینده های شیمیایی

تمیز کردن لوازم برقی منزل به خصوص لوازم برقی پرمصرف آشپزخانه بخشی از کارهایی است که نیاز به دانستن و رعایت نکاتی هر چند ساده ولی کاربردی دارد، مطمئنا برای تمیز کردن قهوه جوش تنها یک دستمال و مقداری آب کفایت نخواهد‌کرد از طرفی استفاده از شوینده‌های شیمیایی نیز چندان توصیه نمی‌شود.

چرا باید قهوه‌ جوش را چند وقت یک‌بار بشوییم؟

قهوه جوش از آن دستگاه‌هایی است که به‌طور مرتب در بعضی خانه‌ها استفاده می‌شود. استفاده‌ی مرتب از قهوه ساز باعث می‌شود جرم و رسوب داخل دستگاه را پر کند و بعد از مدتی قهوه‌تان طعم تلخی بیش از حد و سوختگی به خودش بگیرد. بنابراین اگر چند وقت یک‌بار قهوه جوش‌تان را تمیز نکنید، دیگر از یک قهوه‌ی خوش‌عطر و طعم خبری نیست.

به‌علاوه شست‌وشوی مرتب قهوه جوش باعث می‌شود طول عمر دستگاه‌تان بیشتر شود. بنابراین بهتر است برای داشتن قهوه‌های خوش‌طعم‌تر و همین‌طور افزایش طول عمر دستگاه‌تان، قهوه جوش را چند وقت یک‌بار با مواد طبیعی تمیز کنید.

تمیز کردن قهوه جوش با سرکه سفید

1.قهوه جوش را خالی کنید:هر گونه باقیمانده‌ی قهوه را از قهوه جوش خارج کنید و فیلتر تفاله های قهوه را خالی کنید.سرکه و آب را اضافه کنید. ظرف قهوه جوش را با 3 فنجان سرکه سفید و 6 فنجان آب سرد پر کنید. مخلوط را در مخزن قهوه بریزید.

2.قهوه ساز را روشن کنید تا دم بکشد :زمانی که چرخه‌ی دم کشیدن به اتمام رسید، قهوه جوش را خاموش کنید و اجازه دهید محلول سرکه 15 دقیقه بماند.

3.آب را دو بار بجوشانید: این باعث ازبین رفتن هر نوع مزه ، بوی سرکه می‌شود. قهوه ساز را 15 دقیقه بین هر چرخه جوش خاموش کنید. نکته:اگر قهوه سازتان کوچک است، سرکه سفید را با نسبت 1/2 بریزید. 

4. قسمت بیرونی قهوه ساز را هم می‌توانید با محلول آب و صابون بشویید. توری قهوه ساز و پارچ را هم می‌توانید به همین روش با آب و صابون یا مایع ظرفشویی شست‌وشو دهید.

البته می‌توانید از سرکه‌ی سفید هم برای تمیز کردن قسمت بیرونی قهوه جوش استفاده کنید. مقداری سرکه روی یک تکه دستمال تمیز بپاشید یا اسپری کنید و دستمال را روی تمام سطوح بکشید. برای این‌که بوی سرکه روی سطح دستگاه نماند، با یک دستمال تمیز نم‌دار دوباره تمام سطوح را تمیز کنید.

 

تمیز کردن قهوه ساز با آبلیمو

اگر به سرکه سفید دسترسی ندارید یا به هر دلیلی نمی‌خواهید از سرکه برای تمیز کردن قهوه سازتان استفاده کنید می‌توانید از آبلیمو کمک بگیرید. آبلیمو بوی بد سرکه را ندارد و برای خیلی‌ها قابل تحمل‌تر است.

1.       مقداری آب داخل پارچ قهوه جوش بریزید و صبر کنید تا فرایند دم کشیدن انجام شود. این‌طوری قهوه‌هایی که در گوشه و کنار پارچ جا مانده‌اند جدا می‌شوند.

2.    مقداری آب را با نصف فنجان آبلیمو ترکیب کنید و داخل پارچ قهوه جوش بریزید. حدودا یک ربع صبر کنید.

3.   فیلتر را درون قهوه ساز قرار دهید. دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید تا فرایند دم کشیدن انجام شود.

4.    در مرحله‌ی بعدی باید محلول آب و آبلیمو را از دستگاه خارج کنید و یک پارچ آب داخل قهوه جوش بریزید. یک مرتبه‌ی دیگر فرایند دم کشیدن را با آب خالی طی کنید تا بو و اثر آبلیمو به‌طور کامل ازبین برود.

5.    توری و پارچ قهوه ساز را هم می‌توانید با اسفنج آغشته به آبلیمو بشویید. بقیه‌ی قسمت‌های جدا شدنی دستگاه را هم با مایع ظرفشویی بشویید یا اگر برایتان امکان دارد داخل ماشین ظرفشویی قرارشان دهید.

 

چطور از جوش شیرین برای تمیز کردن قهوه ساز استفاده کنیم؟

جوش شیرین هم از آن مواد طبیعی و معجزه‌آسا است که موقع تمیز کاری و جرم زدایی به کمک‌تان می‌آید. رسوب‌ها و جرم‌های داخل قهوه جوش هم می‌توانند با استفاده از جوش شیرین به‌طور کامل ازبین بروند. برای ازبین بردن رسوب قهوه جوش با استفاده از جوش شیرین مراحل زیر را طی کنید:

1.       دستگاه قهوه جوش را خاموش کنید و صافی‌اش را دربیاورید.

2.    یک لیوان آب ولرم داخل پارچ قهوه ساز بریزید.

3.   یک لیوان جوش شیرین به آب داخل پارچ اضافه کنید. حالا آنقدر هم بزنید تا جوش شیرین به‌طور کامل در آب حل شود.

4.    بعد از حل شدن جوش شیرین در آب، قهوه ساز را روشن کنید و بگذارید محلول داخل پارچ خوب دم بکشد.

5.    بعد از این‌که محلول به اندازه‌ی کافی دم کشید و رسوب‌های داخل پارچ جدا شد دستگاه را خاموش کنید و محلول را دور بریزید.

6.    پارچ را دوباره با آب پر کنید و بگذارید فرایند دم کشیدن تکرار شود. این‌طوری اثر جوش شیرین به‌طور کامل ازبین می‌رود و قهوه جوش‌تان برای استفاده‌ی دوباره و دم کردن قهوه‌های خوش طعم آماده می‌شود.

 

با قهوه‌ی سررفته از داخل دستگاه قهوه جوش چه کنیم؟

گاهی دستگاه قهوه جوش کار دست‌تان می‌دهد؛ قهوه سر می‌رود و شما می‌مانید و یک قهوه‌ی سوخته. اما چطور می‌‌‌توانید دستگاه را بعد از این اتفاق تمیز کنید و به حالت اولش درآورید؟

کمی نمک را به همراه یک لیوان یخ داخل قهوه جوش بریزید. سپس یک تکه لیموی تازه را به همراه یک لیوان آب سرد به یخ و نمک داخل دستگاه اضافه کنید. دستگاه را کمی تکان دهید تا یخ‌ها آب شوند و سپس بگذارید محلول به‌دست آمده مدتی داخل قهوه جوش بماند. این‌طوری کم‌کم قهوه‌های سوخته از قهوه جوش جدا می‌شوند و دستگاه‌تان تمیز می‌شود.

 

تمیز کردن قهوه جوش فنجانی

1.دستگاه را خالی کنید:مطمئن شوید که هیچی در دستگاه نیست.2.سرکه و آب اضافه کنید:قهوه جوش را با نصف فنجان سرکه سفید و یک فنجان آب سرد پر کنید. مخلوط را در مخزن قهوه بریزید. قهوه جوش را روشن کنید تا یک فنجان قهوه درست کنید: زمانی که چرخه‌ی دم کشیدن به اتمام رسید، دستگاه را خاموش کنید و بگذارید محلول سرکه 15 دقیقه بماند. 3.جوشاندن آب دو بار :این باعث از بین رفتن هر نوع مزه‌ی سرکه می‌شود. قهوه را 15 دقیقه بین هر چرخه جوشاندن خاموش کنید.

 

خلاصه آنچه گفته شد

اگر طرفدار قهوه هستید حتما روزی یک یا چند بار دستگاه قهوه جوش‌ به کارتان می‌آید و ازش استفاده می‌کنید. استفاده‌ی مداوم از قهوه جوش باعث می‌شود کم‌کم جرم و رسوب داخل دستگاه جمع شود. اگر به موقع قهوه جوش را تمیز نکنید این رسوب‌ها باعث عوض شدن طعم و عطر قهوه‌تان می‌شوند و باعث می‌شوند شما یک قهوه با طعم سوختگی داشته باشید.

بنابراین بهتر است چند وقت‌ یک‌بار قهوه جوش را خوب تمیز کنید. برای تمیز کردن قهوه جوش می‌توانید هم از مواد شیمیایی و هم از مواد طبیعی استفاده کنید. استفاده از مواد طبیعی از هر لحاظ بهتر است. در این مقاله درمورد تمیز کردن قهوه جوش با مواد طبیعی مثل سرکه، آبلیمو و جوش شیرین توضیح دادیم. با استفاده از این مواد می‌توانید دستگاه‌تان را مثل روز اول تمیز کنید و از نوشیدن یک قهوه‌ی تازه و خوش طعم لذت ببرید.


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.