چند وقت یک‌بار باید منزل‌مان را تمیز کنیم؟

9 دی, 1398ترفندها , سبک زندگی , نظافت و پاکیزگی

چند وقت یک‌بار باید منزل‌مان را تمیز کنیم؟

 

آیا شما آدمی وسواسی هستید؟ آیا وقت زیادی به نظافت و تمیز کاری اختصاص می‌دهید؟ 

با روش صحیح تمیز کاری منزل که هر چند وقت یکبار باید انجام شود، با ما همراه باشید.

خانم‌های خانه دار بیشتر وقت خود را به نظافت خانه و آشپزی اختصاص می‌دهند. چه خانه دار باشید چه شاغل تفاوتی ندارد. برای ایجاد امنیت و آرامش در محیط خانه باید خانه‌ تمیز و مرتب باشد. اگر هر چند وقت یک بار دستی بر سر و روی منزل نکشید و وسایل آن را گردگیری نکنید یا تمیز نکنید و مرتب آن را شستشو ندهید، میکروب و باکتری‌های بیماری‌زا در لابه لای وسایل جمع شده، و موجب بیماری می‌شود. علاوه بر نظافت و پاکیزگی، مرتب بودن محل زندگی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

تاثیر تمیز و مرتب بودن منزل در آرامش درونی

 

اگر محل زندگی به هم ریخته و نامرتب باشد، اعصاب و روان ساکنان آن نیز به هم ریخته و نامرتب خواهد بود. برای همین است که در روانشناسی می‌گویند: چگونگی منزل نشان از درون و روحیات ساکنان آن دارد. خانه‌ی مرتب و تمیز، سلامتی جسمی و روحی را برای ساکنان خود به ارمغان می‌آورد. طبق تحقیقاتی که در یک مجله‌ی انگلیسی انجام شده‌است، تمیز کردن مرتب منزل باعث کاهش سطح استرس می‌شود.

مرتب بودن محیط، حس تسلط ما به فضای اطرافمان را افزایش می‌دهد و در نتیجه می‌توانیم با ذهنی باز به سراغ مسائل مهم برویم و برای امور بااهمیت تصمیم بگیریم.

حال با این سوال مواجه می‌شویم که تمیزکاری منزل هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

تمیز و مرتب بودن منزل ضرورتی انکار ناپذیر است. در این‌که همیشه خانه باید مرتب و تمیز باشد، شکی نیست. هر روز خانه مرتب و تمیز می‌شود اما همه وسایل هر روز شسته نمی‌شود. برخی وسایل را هر روز، چند نوبت باید شست. وسایلی هستند که هر هفته یکبار باید تمیز شوند. وسایلی هم وجود دارند که هر یک یا دو ماه یکبار نیاز به شستشو و تمیز کاری دارد. برخی وسایل را نیز هر چند ماه 4 تا 6 ماه یکبار و برخی را سالی یکبار تمیز می‌کنند. برای آشنایی بیشتر و تفکیک وسایل قابل شستشو و تمیزکاری منزل با ما همراه باشید.

 

تمییز کارهایی که هر روزه نیاز است انجام شود

 

·        هر روزه چند نوبت خوراکی و نوشیدنی در منزل مصرف می‌شود. همه ظرف و ظروفی که در طول روز کثیف می‌شوند، باید در طول شبانه روز آن‌ها را تمیز کرد و شست. به این ترتیب هم فضای خانه همیشه مرتب است و هم با جمع نشدن ظروف کثیف، بوی نامطبوع محیط و امکان رشد باکتری‌های بیماری‌زا کاهش پیدا می‌کند.

·        سینک ظرفشویی، اجاق گاز و آشپزخانه هر بار که نامرتب و کثیف شد، باید تمیز و مرتب شود؛ چرا که آشپزخانه محل اصلی طبخ غذا در خانه است و چربی‌ها و آلودگی‌های روی سطح اجاق گاز می‌توانند به تدریج ایجاد بیماری کنند. ضمن این‌که هرقدر زودتر به سراغ تمیز کردن چربی‌ها بروید، پاک‌کردنشان راحت‌تر است.

از طرف دیگر کثیف بودن سینک ظرفشویی هم ممکن است باعث انتقال بیماری‌ها به میوه‌ها و مواد غذایی شسته شده در سینک بشود و سلامت خانواده را به خطر بیندازد.

·        محل زندگی باید هر روزه جارو شود. جاروبرقی، جارو دستی پلاستیکی، جاوری سنتی، جارو شارژیی، طی یا دستمال‌های تمیزکاری وسایلی هستند که برای تمیزکاری منزل از آن استفاده می‌شود. نکته‌ی مهم این‌که بعد از هر بار استفاده از این وسایل، سطح جارو، مخزن جارو برقی و جارو شارژیی و همچنین سطح طی را خوب تمیز و ضدعفونی کنید و دستمال‌های گردگیری و نظافت را با آب داغ و بر اساس زمان‌بندی بشویید.

·        اتاق خواب، رختخواب و لباس‌ها هر روزه باید مرتب شود. لباس‌های کثیف باید از لباس‌های تمیز جدا نگهداری شود، تا امکان انتقال آلودگی به لباس‌های تمیز کمتر بشود. ضمن این‌که تمیز کاری  هر روزه‌ی محیط اتاق خواب و رخت‌خواب‌ها باعث جریان هوا در محیط شده و از رشد حشرات ریز یا باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.

·        شستشوی کف حمام و توالت هر روزه با آب انجام می‌شود.

 

تمیز کاری هایی که هفته ای یکبار باید انجام شود

 

·        شستن حوله‌ی دست و صورت و خشک کردن آن‌ها زیر نور آفتاب؛

·        در طول هفته دو سه نوبت تمیز کردن لباس چرک‌ها؛

·        گردگیری کامل منزل؛

·        تمیز کردن دیوارها و کف حمام و توالت در هفته یکبار با مواد ضد عفونی  کننده‌ی شیمیایی یا مواد طبیعی‌ای مثل سرکه و جوش شیرین؛

·        تمیز کردن راهروها و راه پله؛

 

تمیز کاری هایی که هفته ای یکبار باید انجام شود

 

·        در و پنجره‌ها و چارچوب همه تمیز و مرتب شسته می‌شود.

·        تمام خانه مرتب جارو شود. طوری که زیر مبل و میز و قالی … همه باید تمیز شود.

·        تمیز کردن کابینت‌های آشپزخانه ، در صورت نیاز، داخل نیز تمیز و مرتب شود.

·        گردگیری و تکاندن پرده‌ها و جارو کردن گوشه دیوارها تا سقف ( تار عنکبوت و گرد و غبار روی دیوارها تمیز شود)

·        ماشین لباسشویی ، جاروبرقی و ماشین ظرفشویی تمیز شود.

 

تمیز کاری های 3 تا 6 ماه یکبار باید انجام شود

 

شما لازم است هر 3 تا 6 ماه یکبار دستی به سر و روی بخش‌های مهم خانه خود بکشید. برای اینکه این بخش‌ها اگر در بازه‌ی زمانی بیشتر از این تمیز نشوند ممکن است باعث ایجاد آلودگی و رشد حشرات موذی و بی نظمی بسیار زیادی در منزل شما شوند.

 بنابراین سعی کنید هر 3 ماه یکبار و در صورت نبود وقت حداقل هر 6 ماه یکبار به تمیزکاری بخش‌های زیر بپردازید.

·        مرتب کردن انباری؛

·        تمیز کردن داخل فر؛

·        تمیز کردن داخل یخچال فریزر؛

·        شستن پتو، ملحفه و روبالشی‌های مصرفی؛

·        تمیز کاری‌هایی که در سال یکبار انجام شود؛

·        تمیز کردن بخاری و شومینه؛

·        تمیز کردن چراغ و لوستر؛

·        تمیزکاری مرتب و کامل منزل . شستن تمام وسایل مانند؛ قالی و موکت و مبلمان و ملحفه‌ها و روبالشی‌های اضافی

·        لحاف و تشک‌های اضافی که مصرف نمی‌شود را در سال یک روز کامل در برابر تابش شدید آفتاب در تابستان پهن می‌کنند تا باکتری ، قارچ و نم و رطوبت آنها گرفته شود. به قول معروف موریانه به وسایل خواب نزند.

 

نکات کاربردی در رابطه با تمیزکاری منزل

 

·        سطح داخلی یخچال، ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی را خوب است که با سرکه سفید تمیز و ضدعفونی کنید.

·        شستن منظم ملافه‌ها و روبالشی‌ها و اتو زدن آن‌ها باعث کاهش خطر ابتلا به آسم و آلرژی می‌شود.

·        هنگام گردگیری و تمیز کردن سطوح، می‌توانید چند قطره اسانس خوشبو کننده روی دستمال گردگیری بریزید تا ضمن تمیز کاری منزل فضای خانه را هم خوشبو نگهدارید.

·        هر سال تمام فرش‌ها و موکت‌های خانه را جمع کرده و سطح زیر آن‌ها را تمیز کنید تا از رشد انواع کپک فرش و باکتری‌های بیماری‌زا جلوگیری کنید.

·        هرچند وقت‌یک‌بار تمام بخش‌های جارو برقی را تمیز و ضدعفونی کنید، یادتان باشد که مخزن جاروبرقی را در خارج از محیط منزل و در راهرو یا حیاط تعویض کنید.

 

چطور تمیز کاری خانه را راحت‌ترکنیم؟

 

برای این‌که تمیز و مرتب کردن خانه برایتان تبدیل به کاری دشوار نشد، میتوانید آن را تبدیل به یک تفریح جمعی یا یک سرگرمی مفید کنید. چطور؟

·        هنگام تمیز کاری منزل و مرتب کردن خانه به یک موسیقی آرامش‌بخش گوش بدهید.

·        از انواع کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها برای سرگرمی هنگام تمیز کار خانه استفاده کنید.

·        مرتب کردن اتاق‌ها وتمیز کاری اساسی منزل را تبدیل به یک تفریح خانوادگی کرده و با سهیم کردن بچه‌ها در نظافت منزل حس مسئولیت‌پذیری‌شان را افزایش دهید.

 

معیار استاندارد تمیزکاری منزل

 

تمیز و مرتب بودن خانه از شرط‌های ضروری زندگی سالم و مرتب است. شما چقدر در تمیز و مرتب کردن منزل خود وسواس به خرج می‌دهید. از این مواردی که ذکر شد ، بیشتر یا کمتر مشغول نظافت منزل خود می‌شوید. طیف وسیعی از آدم‌های مختلف وجود دارد که از چیزی که در این متن عنوان شد، بیشتر یا کمتر مشغول مرتب و تمیز کاری منزل می‌شوند.

 

کار با کاردون؛ شما چقدر تمیزکاری انجام می‌دهید؟

 

طبقه بندی که در این مقاله به آن پرداخته شد، نمونه ای استاندارد از تمیزکاری یک خانه است که توسط محققان دانشگاهی در رشته‌ی خانه داری تایید شده است. می‌توانید این طیف را برای خود به عنوان ملاک و معیار استاندارد در نظر بگیرید. اگر بیشتر از این میزان وقت خود را صرف نظافت می‌کنید، به نوعی شما وسواس دارید و باید آن را کم کنید. یعنی زمان کمتری را به نظافت بپردازید. اگر کمتر از میزان به تمیزکاری منزل می‌پردازید، نیاز دارید. برای تامین سلامت جسمی و روحی خود زمان بیشتری به نظافت و مرتب کاری منزل خود اختصاص دهید.


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.