امنیت خانه

چگونه امنیت خانه‌های خود را در سفرهای نوروزی تضمین کنیم؟

17 اسفند, 1398سبک زندگی , نظافت و پاکیزگی

چگونه امنیت خانه‌های خود را تضمین کنیم؟

دوراهی امنیت یا مسافرت

امنیت خانه در عید و ایام تعطیل یک موضوع بسیار مهم جهانی است. در سراسر جهان همواره به این موضوع اهمیت بسیاری داده می‌شود. چراکه در تمام نقاط جهان اعیاد بسیاری وجود دارد. مردم به مناسبت این ایام به تعطیلات می‌روند. در این شرایط، یکی از امور منطقی حفظ امنیت خانه می‌باشد. پس چند سؤال مهم پیش خواهد‌آمد. برای حفظ امنیت خانه در عید چه باید کرد؟ نکات مهم حفظ امنیت خانه در عید چه مواردی هستند؟ چگونه می‌توان امنیت خانه در عید و مسافرت‌ها را تضمین کرد؟ برای جواب دادن به این سؤال‌ها باید گفت که حفظ امنیت خانه در عید، تنها حفظ امنیت خانه از دستبرد سارقان نمی‌باشد. موارد بسیاری وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کرد تا هرگونه مشکلی که ممکن است برای خانه پیش آید را رفع کرد.

خانه چگونه به خطر می‌افتد؟

به‌طورکلی مشکلات امنیت خانه در عید را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد. این دسته‌بندی‌ها به‌صورت زیر است:

  1. دستبرد سارقان
  2. نشتی لوله‌های گاز و آب
  3. اتصالی سیم‌های برق
  4. هرگونه حواس‌پرتی نسبت به وسایل الکتریکی و گازی
  5. و …

برای اینکه یک‌خانه یا ساختمان از هرگونه خطر در اعیاد و ایام مسافرت در امان باشد، تمامی این نکات باید رعایت شوند. رعایت این نکات در کل، ده دقیقه وقت خواهد گرفت، اما شاید پیش‌پا افتاده به نظر برسند. امنیت خانه در عید به این صورت حفظ خواهد شد و هیچ‌گونه آسیب مالی و جانی را در پی نخواهد داشت.

دستبرد سارقان

منازل همواره درخطر دزدی قرار دارند. سارقان منتظر بهترین شرایط و زمان برای سرقت می‌باشند. بهترین شرایط برای سرقت از ی ‌خانه زمانی است که اعضای خانه در منزل نباشند. حال سؤال مهم این است که در این صورت چه باید کرد؟

طبیعی است که یک ‌خانه هدف دزدی یک سارق باشد. برای اینکه امنیت خانه در عید و ایام این‌چنینی که مردم به مسافرت می‌روند، حفظ شود باید نکاتی را رعایت کرد. برای مثال چفت کردن درها و پنجره‌ها یک مورد بسیار مهم است. دسته‌بندی‌های زیر هرکدام می‌توانند راهی برای ورود باشند که می‌توانیم خیلی ساده آن‌ها را مسدود کنیم.

سه قفل کردن درب

درب را سه قفلِ کنید و کلیدهای خود را به شخص قابل‌اعتمادی بسپارید. چنانچه خانه‌ی شما درب‌های ورودی متعددی دارد، سعی کنید علاوه بر قفل‌کردن درب‌ها از قفل‌های دستی استفاده کنید. در این صورت فقط درب ورودی اصلی، قفل دستی نخواهد شد و این امنیت خانه را تا حد بسیاری بالا خواهد برد. از اتاق‌ها غافل نشوید. درب اتاق‌ها را نیز قفل کنید. هر چه مراحل ورود به منزل برای سارق طولانی‌تر شود، احتمال سرقت پایین‌تر می‌آید.

پنجره‌های حفاظ‌ دار

همچنین می‌توانید برای پنجره‌ها از حفاظ‌ های آهنی برقی استفاده کنید که از طریق ریموت کنترل می‌شوند. در این صورت امنیت خانه در عید به اندازه‌ی قابل‌ توجهی بالا خواهد‌رفت یا به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت کار سارقان بسیار سخت خواهد‌شد. البته درب‌ها نیز این حفاظ ‌های امنیتی را دارند و چنانچه از آن‌ها استفاده شود، امنیت خانه به نمره 100 از 100 نزدیک خواهد‌شد.

از کانال کولر هم دزد می‌آید

علاوه بر این‌ها چنانچه در واحدهای آپارتمانی زندگی می‌کنید که درب‌های اضطراری متصل به پله‌های اضطراری در محیط خانه هستند، حتماً قبل از رفتن به مسافرت از بستن و قفل‌کردن آن‌ها اطمینان حاصل فرمایید. بسیاری از مدل‌های مختلف کولرها، کانال‌های بزرگی دارند. قبل از مسافرت از بسته شدن و چفت شدن درب این کانال‌ها اطمینان حاصل فرمایید. کانال‌های کولرها، پنجره‌ها و درب‌های فرعی مواردی هستند که بسیاری از سرقت‌ها از طریق آن صورت می‌گیرد.

پنجره‌های سرتاسری

بسیاری از منازل دارای پنجره‌های سرتاسری هستند. برای اینکه از بابت آن‌ها خیالتان راحت باشد از دزدگیرهای حرفه‌ای و محافظت‌کننده‌های آهنی استفاده کنید. البته این‌گونه ساختمان‌ها اغلب بخشی تجاری هم دارند که به همین سبب در ساختمان بخش نگهبانی نیز وجود دارد. ولی بااین‌حال تنها کسی که مسئول امنیت خانه شماست، خودتان هستید.

خطرات لوله‌های گاز

گاز یکی از خطرناک‌ترین مواردی است که در هنگام مسافرت به صاحب ساختمان آسیب مالی و به همسایگان آن‌ها خسارت‌های مالی و جانی می‌زند. برای اینکه خطرات ناشی از گاز را رفع کنیم باید بسیار دقیق عمل کنیم. این مورد بسیار مهم و حیاتی است چراکه علاوه بر خودمان، همسایه‌هایمان نیز درخطر هستند.

نشتی لوله‌های گاز بسیار خطرناک است. برای اینکه از این خطرات در امان باشیم، باید تمامی شیرهای ساختمان را بست و شیر کنتر اصلی را نیز بست. در این صورت هیچ‌گونه مشکلی بابت گاز و نشتی لوله‌ها نخواهیم داشت.

نشتی گازها باعث انباشته شدن گاز در محیط می‌شود و با کوچک‌ترین جرقه‌ای در محیط، انفجارهای مهیب اتفاق خواهد افتاد. برای همین کارشناسان و متخصصان این حوزه به نکات ایمنی بسیار اشاره می‌کنند.

راه‌حل ساده برای جلوگیری از حریق

با بستن تمامی شیرهای گاز، وسیله‌های گازی خانه خاموش خواهند‌شد؛ اما برای اطمینان آن‌ها را چک نموده و شیر آن‌ها را هم ببندید. دلیل بستن شیر آن‌ها این است که درصورتی‌که شیرها را باز کردید دیگر گازی در محیط پخش نخواهد شد و از خطرات احتمالی جلوگیری خواهد شد.

نکات ایمنی برق

اتصالی سیم‌های برق بسیار خطرناک است. این مورد مانند نشتی لوله‌های گاز از مواردی است که علاوه بر خودمان به نزدیکانمان هم آسیب‌های جدی وارد می‌کند.

چنانچه سیم‌های برق یا پریز برق مشکلی داشته باشند، جرقه دادن‌های پی‌درپی باعث ایجاد آتش‌سوزی می‌شود. چنانچه در مکانی هم گاز انباشته‌شده باشد، این اتصالات، انفجار بزرگی را ایجاد می‌کند. به همین علت است که در هنگام رفتن به مسافرت باید کنتور اصلی برق را خاموش کرد تا از این مشکلات و خطرات جلوگیری شود.

برق یکی از مواردی است که به‌تنهایی هم می‌تواند خطرات بزرگی را رقم بزند. چنانچه سیم‌کشی‌های یک ساختمان به هم وصل باشند این خطرات افزایش هم می‌یابد. به همین دلیل است که برای حفظ امنیت خانه در عید و ایام این‌چنینی که مردم به مسافرت می‌روند، نکات ایمنی مربوطه مدام گوشزد می‌شوند.

موارد دور از چشم

در خانه‌های ما طبیعتاً وسایل بسیاری وجود دارند که گازی یا برقی یا از هر دو نوع می‌باشند. برای مثال انواع سماور و گاز که هم تنها با گاز کار می‌کنند و هم با هردو کار می‌کنند. پس این به معنی این است که همواره منازل ما درخطر هستند. علاوه بر این مورد وسایل برقی مانند اتو در منازل وجود دارند که در هنگام رفتن به مسافرت یا خارج از خانه باید حتماً آن‌ها را خاموش کرد و از برق کشید؛ زیرا این وسایل آتش‌زا و بسیار خطرناک هستند؛ و یا عادت بد نکشیدن پریز تلویزیون از برق که هم خطرآفرین است و هم مصرف برق را بالا می‌برد.

نگاه کلی به امنیت

امنیت یکی از آن واژه‌هایی است که به‌طور نسبی ارزیابی می‌شود؛ یعنی نمی‌توانید مقدار دقیقی را برای آن مشخص کنید. در بسیاری از موارد حتی نمی‌توان گفت گه امنیت به‌طور 100 درصد برقرار می‌شود؛ اما می‌توان با استفاده از توصیه‌ها و راهکارهای ارائه‌شده تا حد زیادی آن را برقرار کرد. در مورد امنیت خانه در عید هم همین‌طور است. البته باید توجه کرد که هر خانه‌ای ویژگی‌ها و شرایط خود را دارد و ممکن است در برخی نکات ریز، راه‌حل‌ها متفاوت باشد؛ بنابراین ذکاوت شما به‌عنوان صاحب‌ خانه نیز ملاک مهمی است.


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.