لوگوی کاردون

علت کند شدن دور موتور کولر آبی

علت کند شدن دور موتور کولر آبی
فهرست محتوا

با توجه به شرایط آب و هوایی ایران در بیشتر مناطق می توان از کولر آبی استفاده نمود. خوشبختانه کولر آبی از ساختار ساده ای تشکیل شده است اما گاهی اوقات می تواند در همین ساختار پیچیده هم مشکلاتی به وجود آید به عنوان مثال یکی از رایج ترین مشکلاتی که با شروع فصل گرما ذهن کاربران کولر آبی را به خود مشغول می کند علت کند شدن دور موتور کولر آبی است. همان طور که می دانید در صورتی که دور موتور کولر آبی کند شود دیگر خبری از باد خنک نخواهد بود و کولر بازدهی مناسبی نخواهد داشت.

علت کند شدن دور موتور کولر آبی چیست ؟

اگر می خواهید خودتان اقدام به تعمیر کولر آبی نمایید باید دانش کافی و اطلاعات کامل درباره قطعات داخلی آن داشته باشید تا بتوانید بدون ایجاد مشکل و آسیب رساندن به کولر آبی رفع عیب نمایید. حال می خواهیم از دلایل کند شدن دور موتور کولر آبی بگوییم و راه حل برطرف شدن آن را نیز بازگو نماییم.

یکی از شایع ترین و شاید پرتکرار ترین دلایل و علت کند شدن دور موتور کولر آبی شل یا سفت بودن تسمه است. تنظیم نبودن میزان شل و یا سفت بودن تسمه می تتواند دردسر ساز باشد زیرا در صورت سفت بودن بیش از حد تسمه امکان حرکت پروانه ها وجود ندارد و در صورت شل بودن تسمه هم پروانه ها به سختی به حرکت در می آید بنابراین تسمه نه باید بیش از حد سفت باشد و نه شل شما می توانید با استفاده از چهار پیچ که زیر دینام قرار گرفته اند تسمه کولر آبی را تنظیم نمایید.

خرابی تسمه کولر آبی

البته گاهی اوقات ممکن است کار نکردن کلید و قطع شدن آن منجر به کند شدن دور موتور کولر آبی شود در صورتی که فن کولر آبی یکسره شود باید به دنبال برطرف کردن مشکل قطع شدن کلید موتور باشیم. گاهی اوقات سوختن و یا نیم سوز شدن سیم پیچ راه انداز هم می تواند منجر به کند شدن دور موتور کولر آبی شود.

چرا کولر آبی کار نمی کند ؟

برخی از ما با شروع فصل گرما بلافاصله به روشن کردن کولر آبی بسنده می کنیم بدون آنکه آن را سرویس کنیم. گاهی اوقات انجام سرویس قبل از راه اندازی می تواند به نفع شما باشد زیرا با این کار می توانید مشکل دستگاه را بیابید و آن را برطرف کنید. همان طور که می دانید با توجه به استفاده نکردن کولر به مدت 6 الی 8 ماه برخی از قطعات دچار مشکل و آسیب دیدگی خواهند شد و بر اثر بی توجهی و سهل انگاری شما می تواند نیاز به تعویض داشته باشد بنابراین بهتر است قبل از روشن کردن کولر به فکر سرویس آن باشید.

پمپ کولر ابی

یکی از موارد آزار دهند در گرمای تابستان کار نکردن کولر آبی است زیرا تحمل گرما بسیار کار دشواری می باشد. شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که دور تند کولر ابی شما کار نمی کند و یا مثل همیشه فضای اطراف را خنک نمی کند در این مواقع معمولا به دنبال علت خواهیم بود به نظر شما علت چیست ؟ شاید بسیار از شما این توصیه را شنیده اید که می گویند به هنگتم روشن کردن کولر آبی آن را روی دور تند بگذارید و اقدام به روشن کردن کولر نمایید. باید بگوییم این توصیه بر پایه قانون محکمی سوار نخواهد بود و پایه و اساس علمی ندارد زیرا با روشن شدن کولر آبی دور تند شروع به کار خواهد کرد زیرا در حالت عادی سیم پیچ کمکی و دور تند در یک مدار قرار دارند.

به این موضوع توجه کنید که با گرم شدن هوا کولر آبی مانند گذشته عمل نخواهد کرد و تا حدی این موضوع طبیعی می باشد اما در نظر داشته باشید باید هر مشکلی جدی گرفته شود تا از آسیب های جدی تر و بزرگ تر جلوگیری شود.

یکی از شایع ترین و شاید پرتکرار ترین دلایل و علت کند شدن دور موتور کولر آبی شل یا سفت بودن تسمه است.

در صورت سفت بودن بیش از حد تسمه امکان حرکت پروانه ها وجود ندارد و در صورت شل بودن تسمه هم پروانه ها به سختی به حرکت در می آید بنابراین تسمه نه باید بیش از حد سفت باشد و نه شل شما می توانید با استفاده از چهار پیچ که زیر دینام قرار گرفته اند تسمه کولر آبی را تنظیم نمایید.

آخرین مطالب مرتبط

سوال و نظر خود را بیان کنید

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها