لوگوی کاردون

نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون

نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون
فهرست محتوا

برخی از قطعات به کار رفته در تلویزیون های امروزی سبب شد تا تلویزیون های قدیمی طرفداری نداشته باشند یکی از این قطعات بک لایت می باشد که در تلویزیون های قدیمی وجود نداشت و با تولید تلویزیون های ال ای دی وارد بازار شد. لازم است بدانید این روزها بک لایت یکی از قطعات اصلی در تلویزیون ها می باشد اما لازم است بدانید نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون چیست تا در صورت بروز مشکل برای برطرف کردن آن اقدام نمایید اما قبل از آن لازم است بدانید بک لایت چیست و چه کاری انجام می دهد باز هم توصیه می کنیم با کاردون همراه شوید تا به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم.

TV backlight failure

بک لایت چیست؟

در حقیقت شما برای مشاهده تصویر تلویزیون نیاز به یک منبع نور دارید تا بتوانید تصویر ایجاد شده روی پنل تلویزیون را مشاهده نمایید به این نور پس زمینه بک لایت گفته می شود. شاید شنیده اید که تلویزیون های نسل قدیم از لامپ تصویر برای نمایش تصویر بهره می برد اما به دلیل مصرف بالای برق  و حرارت زیادی که تولید می کرد بک لایت ها جایگزین این قطعه شدند و تا به امروز عملکرد خوبی داشته اند. بک لایت ها در پشت پنل تلویزیون قرار می گیرند و مستقیما در معرض نور قرار دارند و در تلویزیون هایی با ضخامت کمتر در لبه ها به صورت فشرده قرار داده می شود.

همان طور که می دانید عمر این قطعه در تلویزیون به استفاده شما از دستگاه بستگی دارد بنابراین لازم است برای افزایش عمر بک لایت از روشن ماندن مداوم دستگاه خودداری نمایید و میزان روشنایی تلویزیون را در حالت اتوماتیک قرار دهید و از تنظیم آن بر روی 100 درصد خودداری نمایید زیرا با این کار روشنایی بک لایت همیشه 100 می باشد و همین موضوع منجر به کاهش عمر آن خواهد شد.

نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون چیست؟

Signs of TV backlight failure

در صورتی که از تلویزیون خود ساعت های طولانی استفاده کنید و به صورت پی در پی تلویزیون را روشن نگه دارید ممکن است روزی از تیره بودن صفحه نمایش تلویزیون و یا کم نور شدن آن شاکی شوید باید بدانید این نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون است. همچنین اگر قسمتی از تلویزیون سیاه شده باشد اما صدا پخش شود باز هم نشان از خرابی بک لایت می باشد.

تعمیر تلویزیون خود را به متخصصین کاردون بسپارید.

اگر می خواهید از خراب بودن بک لایت اطمینان حاصل نمایید می توانید با استفاده از یک چراغ قوه این کار را انجام دهید. نور چراغ قوه را به صورت مورب به صفحه نمایش بتابانید در صورتی که تصویر وجود داشت بدانید علت خرابی و یا سوختن بک لایت ها می باشد که قادر به تابش نور برای نمایش تصویر نیست. از دیگر نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون قطع و وصل شدن تصویر می باشد شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که هنگام تماشای یک برنامه مهیج از قطع و وصل شدن تصویر شاکی شوید در حقیقت باید به دنبال علت این اتفاق باشید زیرا یکی از نشانه های خرابی بک لایت همین موضوع است و باید برای تعمیر آن اقدام نمایید.

اگر روز متوجه لکه سیاه و یا روشن بر روی تلویزیون شدید باید بدانید بک لایت ها خراب شده اند و نیاز به تعمیر یا تعویض دارند شاید هم خاموش شدن ناگهانی تلویزیون بعد از چند دقیقه روشن بودن شما را متعجب کند اما جای نگرانی نیست زیرا نشانه های خرابی بک لایت می تواند به شما کمک کند تا از آسیب های بیشتر و جدی تر جلوگیری نمایید. توصیه می شود در صورت مشاهده نشانه های خرابی بک لایت تلویزیون را خاموش کنید و از برق جدا نمایید و برای تعمیر تلویزیون به دنبال تعمیرکار باشید.

در حقیقت شما برای مشاهده تصویر تلویزیون نیاز به یک منبع نور دارید تا بتوانید تصویر ایجاد شده روی پنل تلویزیون را مشاهده نمایید به این نور پس زمینه بک لایت گفته می شود.

نور چراغ قوه را به صورت مورب به صفحه نمایش بتابانید در صورتی که تصویر وجود داشت بدانید علت خرابی و یا سوختن بک لایت ها می باشد که قادر به تابش نور برای نمایش تصویر نیست.

 برای افزایش عمر بک لایت از روشن ماندن مداوم دستگاه خودداری نمایید و میزان روشنایی تلویزیون را در حالت اتوماتیک قرار دهید و از تنظیم آن بر روی 100 درصد خودداری نمایید زیرا با این کار روشنایی بک لایت همیشه 100 می باشد و همین موضوع منجر به کاهش عمر آن خواهد شد.

در صورتی تلویزیون سونی دارید که دچار مشکل شده است و ساکن تهران هستید می توانید از متخصصین کاردون کمک بگیرید؛ کافی است به تعمیر تلویزیون سونی در تهران مراجعه کنید.

آخرین مطالب مرتبط

سوال و نظر خود را بیان کنید

4 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
iman
4 ماه قبل

ببخشید تعمیرکاران کاردون تعویض بک لایت تلویزیون هم انجام میدن؟

Ayob Akhlaj
ویرایشگر
پاسخ به  iman
4 ماه قبل

با سلام و وقت بخیر
بله تمامی خدمات مربوط به تلویزیون توسط متخصصین کاردون قابل انجام هست.

reza
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید
بک لایت تلویزیون با فشار هم خراب میشه؟

Ayob Akhlaj
ویرایشگر
پاسخ به  reza
4 ماه قبل

با سلام و وقت بخیر
بله بک لایت با فشار و ضربه هم میتونه دچار مشکل بشه.