تصویر هدر
علت خرابی خازن کولر گازی

علت خرابی خازن کولر گازی

30 بهمن, 1399راهنما لوازم خانگی , سبک زندگی

اگر شما صاحب خانه ای با سیستم تهویه مطبوع (گرمایش ، تهویه و تهویه هوا) هستید ، احتمالاً در برخی موارد مشکل کولر گازی خرابی خازن بوده است. در واقع ، از متداول ترین سوالاتی که مطرح می شود این است که چرا خازن های موجود در کولر گازی اینقدر خراب می شوند؟ چرا خازن ها خیلی زود شکست می خورند؟ علت خرابی خازن کولر گازی چیست ؟ هنگامی که یک کولر گازی در طول تابستان خراب می شود، یکی از مهمترین دلایل خرابی خازن است. برای توضیح اینکه چرا خازن ها خراب می شوند و چگونه بر کولر گازی شما تأثیر می گذارد ، ابتدا باید بحث کنیم که خازن چیست و هنگام کار صحیح چه کاری انجام می دهد.

سیکل گرمایش کولر گازی

علت خرابی خازن کولر گازی

خازن ها یک قطعه اساسی در سیستم برق کولر گازی شما هستند. وظیفه یک خازن ذخیره انرژی الکتریکی است ، مانند نوعی باتری قابل شارژ عمل می کند. در یک کولر گازی دو نوع خازن وجود دارد: خازن های جریان و خازن های راه اندازی. خازن استارت ولتاژ اضافی مورد نیاز برای راه اندازی کمپرسور یا موتور فن را تأمین می کند ، در حالی که خازن راه اندازی انرژی را برای روشن نگه داشتن آنها تأمین می کند. این بدان معنی است که خازن شروع فقط در ابتدای هر چرخه مورد نیاز است ، در حالی که خازن راه اندازی در طول چرخه کار می کند. پمپ های حرارتی و کولرهای گازی از یک خازن دوگانه استفاده می کنند که هم به کمپرسور و هم به فن متصل می شود ، در حالی که در کوره ها از یک خازن تک کاره متصل به موتور دمنده استفاده می شود.

پس چرا خازن ها خراب می شوند؟ و آیا روشی برای جلوگیری از وقوع آن وجود دارد؟ اول از همه ، خازن ها نسبت به گرم شدن بیش از حد حساس هستند. این گرمای بیش از حد می تواند توسط خورشید ایجاد شود. این امر مخصوصاً برای کولر گازی های نصب شده در پشت بام ها است. گرمای بیش از حد الکتریکی می تواند در اثر کارکرد طولانی مدت کولر گازی ایجاد شود. افزایش ولتاژ برق باعث خرابی خازن می شود. بدیهی است که رعد و برق می تواند سیستم الکتریکی کولر گازی شما را بیش از حد باردار کرده و بسوزاند. این موج های ضعیف تر می تواند ناشی از نوسانات در شبکه برق باشد.

آیا کولر گازی گرما هم میدهد

چگونه می توان خازن خراب را تشخیص داد؟

از دیگر دلایل اصلی خرابی خازن ها به مدت زمان استفاده از این قطعه برمیگردد. تقریباً مانند باتری قابل شارژ ، توانایی خازن در ذخیره و آزاد سازی انرژی با گذشت زمان کاهش می یابد. خازن ها سرانجام فرسوده می شوند و تا زمانی که خازن خراب را تعویض نمایید، تعمیر آن نسبتاً آسان و ارزان است. اگر کولر گازی با خازن های خراب کار کند، می تواند مسائل جدی و گران تری را برای شما به همراه داشته باشد. و چگونه خازن های خراب بر کولر گازی شما تأثیر می گذارند؟

بیشتر بدانید : گرمایش کولر گازی چقدر است

این مساله به سرویس و نحوه نگهداری شما از کولر گازی برمیگردد که شامل بررسی اجزای الکتریکی سیستم کولر گازی شما است. با هر بار سرویس کولر گازی از تعمیرکار بخواهید ، خازن های کولر گازی را بررسی کند ، البته روش های دیگری وجود دارد که ممکن است بتوانید تشخیص دهید که خازن خراب است. اگر کمپرسور کولر گازی شما در راه اندازی مشکلی دارد و به سرعت خاموش می شود ، این می تواند در نتیجه خازن خراب باشد. بعضی اوقات کولر گازی به سرعت و به طور مکرر متوقف و روشن می شود. یا اگر صداهای ناهنجار از کولر گازی می شنوید ، این هم می تواند به دلیل خازن های نامناسب باشد. به طور کلی ، اگر کولر گازی شما کاملاً درست کار نمی کند ، این نشانه خراب شدن خازن های کولر گازی است.


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.