تصویر هدر
روش تعمیر مایکروویو ال جی

روش تعمیر مایکروویو ال جی

8 شهریور, 1400سبک زندگی

ماکروفر و یا درست تر بگوییم مایکروویو، دستگاهی است با کاربرد بسیار زیاد و برای انواع کارهای رایج در آشپزخانه همچون گرم کردن غذا و زدودن یخ مواد غذایی قابل استفاده است که البته با کمک برخی مدل‌های بالاتر این دستگاه می-توان برای پخت غذا و کیک نیز از آن بهره برد.
این دستگاه کارایی متنوعی داشته و گاهی ممکن است به علت استفاده زیاد از آن و البته رعایت نکردن برخی نکات مهم در نگهداری از آن، دچار مشکل و خرابی شود که نیازمند تعمیرات و صرف هزینه اضافی است.
ما در اینجا برای رفع برخی مشکلات این دستگاه پر کاربرد، توصیه هایی را به شما ارائه داده¬ایم تا بتوانید در صورت بروز مشکلی به تعمیر مایکروویو ال جی خود بپردازید. البته تاکید می کنیم که بهتر است از یک متخصص نیز کمک بخواهید.

 

حل مشکل گرم نکردن مایکروویو ال جی

می توان گفت که از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه ماکروفرها گرم کردن مواد غذایی است و به طبع یکی از شایع‌ترین علل خرابی‌های ماکروویو ال جی نیز می تواند همین خوب گرم نکردن مواد غذایی باشد.
به طور کلی برخی دلایل گرم نکردن غذا به شرح زیر است:
محتمل ترین دلیل گرم ¬نکردن مایکروویو ال جی شما، شکسته شدن مگنترون است.
اگر دیود در دادن ولتاژ کافی به مگنترون به خوبی عمل نکند، بنابراین دستگاه به درستی حرارت نخواهد داد و باید نسبت به تعمیر مایکروویو ال جی خود اقدام کنید.

مایکروویو ال جی

دود کردن مایکروویو ال جی

دود کردن مایکروویو ال جی که امری ناخوشایند بوده مشکلی است که معمولا با پاک کردن بدنه داخلی و توری سقف که ممکن است چربی و باقی مانده غذا به آن چسبیده باشد برطرف می‌شود.
برای تعمیر مایکروویو ال جی خود بهتر است ابتدا دیواره‌های داخلی و سقف را با دستمال مرطوبی آغشته به محلول آب و جوش شیرین پاک کرده و سپس برنامه گریل را انتخاب کنید و به مدت 10دقیقه زمان دهید و start را انتخاب بزنید تا شروع به کار کند .
بهتر است پریز برق را با دستگاه دیگری همچون سشوار امتحان کرده تا از وجود برق در آن مطمئن شوید و توجه داشته باشید که دستگاه باید مستقیما به یک پریز مستقل متصل باشد، در این بین از شکل ظاهری دوشاخه نیز اطمینان حاصل کنید تا دفرمه و بد شکل نباشد.

 

مشکل خاموش نشدن چراغ مایکروویو ال جی

اگر نور دستگاه بعد از بستن درب آن روشن می¬ماند، بهتر است برای رفع این مشکل و تعمیر مایکروویو ال جی خود، برخی موارد را بررسی نمایید.
چند علت برای این مشکل که نور دستگاه بعد از بسته شدن درب آن، روشن می¬ماند وجود دارد که به دو مورد از مهم‌ترین آنها  اشاره می¬کنیم:
نور لامپ مایکروویو دمیده شده است و باید سیم پیچ آن به زودی توسط متخصص بررسی شود.
درب ماکروفر به درستی بسته نشده است و قفل درب دچار مشکل و خرابی است.

 

مشکلات گریل در مایکروفر

اگر بعد از انتخاب برنامه گریل المنت گریل روشن شود (و قرمز شده باشد) گریل دستگاه شما سالم می‌باشد و اگر این اتفاق نیفتاد، باید نسبت به تعمیر مایکروویو ال جی خود اقدام کنید.
اگر گریل دستگاه روشن نمی¬شود دلایل زیر برای این موضوع محتمل است:
-معیوب بودن المنت یا ترموستات دستگاه
-معیوب بودن برد الکترونیکی دستگاه

 

فن خنک کننده¬ی ماکروفر کار نمی¬کند

یک فن برای خنک کردن اجزای داخلی مایکروویو و به خصوص لامپ مگنترون وجود دارد و ترموستات، دمای هوا را کنترل کرده تا در صورت لزوم فن را روشن کند اما اگر ترموستات معیوب باشد، به هیچ عنوان موتور فن را روشن نخواهد کرد.
همچنین امکان دارد که ایراد از برد کنترل باشد، اگر برد کنترل مشکلی داشته باشد، نمی تواند هماهنگی لازم را بین قطعات مختلف و تامین ولتاژ موتور فن ایجاد کند و در این صورت برای تعمیر مایکروویو ال جی، باید برد کنترل تعمیر و یا تعویض شود.

 

مشکل نچرخیدن سینی مایکروویو ال جی

برخی دلایل عمده برای نچرخیدن سینی دستگاه شما محتمل است که بهتر است مورد بررسی قرار بگیرند:
1. کثیف بودن زیر سینی و یا وجود تکه غذا که مانع از چرخش سینی می‌شود.
2. بررسی چرخ دنده و احتمال شکستگی قطعه ای و تعویض آن.
3. بررسی موتور دستگاه احتمال از بین رفتن اتصال صحیح بین موتور و دنده.

 

مشکل درست بسته نشدن مایکروویو ال جی

اگر درب مایکروویو ال جی شما به درستی بسته نمی¬شود، بهتر است موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید و سپس اقدام به تعمیر مایکروویو ال جی خود کنید:
-در آغاز قفل و دستگیره درب و قفل را چک نمایید.
-احتمال وجود اشکال در میکروسوییچ درب را در نظر داشته باشید.

نکات و تکنیک های مهم در استفاده و نگهداری از مایکروویو ال جی

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد دامنه استفاده از مایکروویو بسیار متنوع بوده و برخی افراد بدون ¬آنکه به اصول نگهداری دستگاه توجه کنند، بدون داشتن علم و دانستن چند نکته ساده در مورد نحوه نگهداری از وسیله خود، به استفاده مکرر از آن پرداخته و این موضوع طول عمر دستگاهشان را به طور مستقیم تحت شعاع قرار می¬دهد.
این در صورتی است که رعایت چند نکته پیش پا افتاده در نگهداری از مایکروویو ال جی می¬تواند عمر دستگاه را برای سال¬های زیادی تضمین نماید و به ندرت نیاز به تعمیر مایکروویو ال جی خود نیاز پیدا خواهید کرد.
در اینجا به طور خلاصه به برخی از آن¬ها اشاره می کنیم:
1. با تمیز کردن مایکروویو ال جی خود به طور مداوم علاوه بر کاهش مصرف برق، طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید.
2. از گذاشتن آب در داخل مایکروفر و جوش آوردن آن جدا اجتناب کنید.
3. دستگاه خود را در جای صحیح و به دور از رطوبت قرار داده و از یک محافظ برق قوی و کیفیت بالا برای آن استفاده نمایید.
4. برای گرم کردن مواد غذایی بیشتر از چهار دقیقه به دستگاه زمان ندهید و برای استفاده¬ی پشت سر هم، حداقل پنج دقیقه صبر نمایید و بعد دوباره برنامه دهید.

سخن آخر
همانطور که به مکرر اشاره کردیم، برخی اقدامات بسیار ساده و پیش پا افتاده می¬تواند به راحتی دستگاه شما را برای سالیان سال از خراب شدن دور نماید و بهتر است اهمیت نگهداری از دستگاه خود را جدی بگیرید.
در این مقاله سعی شده تا شما را برخی از مشکلات و ایرادات رایج در مایکروویو های ال جی آشنا نموده و راه  حل هایی برای رفع آن¬ها ارائه کنیم.
لازم به ذکر است که اگر تخصص و مهارت لازم را در زمینه تعمیر مایکررویو ال جی ندارید، این کار را به یک متخصص و تعمیر کار مورد اعتماد بسپارید. زیرا اگر بدون تخصص نسبت به تعمیر دستگاه خود بپردازید، ممکن است مشکلات دیگری را نیز ایجاد کرده و دچار ضرر مالی بیشتری شوید.


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.