تصویر هدر
از بین بردن نم دیوار

روش از بین بردن نم دیوار بدون تخریب

11 شهریور, 1400سبک زندگی

نم و رطوبت دیوار، کف، سقف و… یکی از مشکلات معمول هر خانه و ساختمان است. با اینکه این موضوع یک مشکل غیر معمول نیست، می‌تواند برای افراد بد و نگران کننده باشد. وجود این مشکل به مرور می‌تواند باعث ایجاد قارچ، بوی بد، به وجود آمدن کپک روی دیوار و… شود. ما در ادامه مطالب چند راه حل به شما پیشنهاد می‌کنیم تا موفق به از بین بردن نم دیوار بدون تخریب شوید. با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

 

داشتن تهویه

از مهم‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها می‌توان به تهویه اشاره کرد. وجود دستگاه تهویه در خانه امری ضروری است و برای از بین بردن نم دیوار، باید این دستگاه را در مکان‌هایی بگذارید که رطوبت در آنجا زیاد است؛ مثل سرویس‌های بهداشتی.
جهت از بین بردن نم و رطوبت از تهویه استفاده کنید و یا درب و پنجره را باز کنید تا هوا جریان پیدا کند. اگر به تهویه دسترسی نداشتید حتما درب و پنجره را تا حد امکان باز بگذارید تا عمل گردش هوا نقش تهویه را ایفا کند.
لازم به ذکر است تهویه را در مکان‌های غیر ضروری نصب نکنید زیرا باعث خشکی هوا می‌شود که ممکن است عامل ایجاد بیماری شود.

از بین بردن نم دیوار

به کارگیری دستگاه رطوبت گیر در منزل و یا ساختمان

با نصب این دستگاه دیگر شاهد نم و رطوبت در خانه خود نیستید و به آسانی قادر به از بین بردن نم دیوار بدون تخریب آن خواهید بود. پیشنهاد می‌کنیم اگر در مناطق شمالی و جنوبی کشور که هوایی شرجی و مرطوب دارد زندگی می‌کنید، حتما این دستگاه را برای منزل خود تهیه کنید. دستگاه رطوبت گیر با جذب رطوبت باعث می‌شود خانه نم و رطوبت نگیرد.

 

استفاده از نمک

شاید برایتان سوال پیش بیاید که استفاده از نمک چه نقشی در رفع رطوبت دارد؟ نمک را در یک یا چند ظرف بریزید و در مکان‌هایی بگذارید که دارای رطوبت هستند. نمک نم و رطوبت را به خود جذب می‌کند.
برای اینکه بفهمید چه زمانی باید نمک درون ظرف را عوض کنید به این موضوع دقت داشته باشید که نمک هنگامی که رطوبت را به خود جذب می‌کند، سیاه رنگ و مرطوب می‌شود. این امر به از بین بردن نم دیوار کمک زیادی می‌کند.

کوتاه کردن زمان حمام

حمام کردن و دوش گرفتن یکی از عوامل مهم در ایجاد رطوبت هستند. از دیگر توصیه‌های ما به شما این است که زمان حمام خود را کاهش دهید و از آبی خنک‌تر استفاده کنید. استفاده از آب خنک‌تر باعث می‌شود رطوبت کمتر ایجاد شود.

 

استفاده از روزنامه

استفاده از این روش بیشتر در آشپزخانه کارایی دارد. اگر کابینت‌های شما دارای نم و یا رطوبت هستند، چند روزنامه درون کابینت‌ها بگذارید تا رطوبت را به خود جذب کنند و از شر رطوبت خلاص شوید. این کار یک روش بسیار ساده برای از بین بردن نم دیوار است.

 

استفاده از گل و گیاه

از دیگر روش‌های پیشنهادی ما برای از بین بردن نم دیوار استفاده از گل و گیاه در منزل است. گیاهان به طور کلی باعث ایجاد تعادل در رطوبت هوا می‌شوند. با افزودن چند گیاه به خانه خود رطوبت اضافی خانه را رفع کنید.

دقت داشته باشید که بیش از حد به گیاهان خود آب ندهید، زیرا آب‌های اضافی درون گلدون‌ها بخار شده و باعث ایجاد رطوبت می‌شود. همچنین گیاهان زیادی در خانه قرار ندهید.

 

به کارگیری سنسورهای رطوبت سنج

اگر بکارگیری روش‌های گفته شده برای از بین بردن نم دیوار موثر نبود، پیشنهاد می‌کنیم از سنسورهای رطوبت سنج استفاده کنید. این سنسورها با تشخیص محل رطوبت به شما این امکان را می‌دهد تا نسبت به از بین بردن نم دیوار سریع‌تر و دقیق‌تر عمل کنید.

 

استفاده از وسایل گرمایشی و یا سرمایشی

اگر در فصل‌های گرم سال متوجه وجود نم و رطوبت شدید بهتر است کولر را روشن کنید تا نم را تا جای ممکن برطرف کند. همچنین اگر در فصول سرد سال متوجه نم و رطوبت شدید، بخاری و یا وسایل گرمایشی خود را روشن کنید تا در از بین بردن نم دیوار به شما کمک کنند. استفاده از این روش نیز مانند گردش هوا و تهویه عمل می‌کند.

 

رفع و از بین بردن بوی نم و رطوبت

زمانی که موفق به از بین بردن نم دیوار شدید، ممکن است تا چند روز و یا چند هفته بوی ناشی از نم و رطوبت در منزل بماند. برای رهایی از این بو در ادامه به شما چند پیشنهاد ساده اما کاربردی می‌دهیم تا سریع‌تر از بوی نم و رطوبت رهایی پیدا کنید.
1- استفاده از سرکه سفید:
برای استفاده از سرکه سفید در رفع بوی نم، ابتدا باید سرکه سفید را درون ظرف اسپری بریزید. سپس سرکه سفید را روی سطوح یا بخش‌های نم زده اسپری کنید. چند دقیقه صبر کنید تا سرکه سفید عمل کند. پس از گذشت زمان با یک پارچه تمیز، سطوح اسپری شده را تمیز کنید.
اگر سطح مورد نظر شما سنگی است به شما توصیه می‌کنیم از اسپری سرکه سفید بر روی سنگ خودداری کنید، زیرا اسپری کردن سرکه سفید روی سنگ باعث ایجاد لک می‌شود.
2- استفاده از لیمو ترش و یا نارنج:
از دیگر روش‌ها برای رفع بوی بد نم و رهایی از آن، استفاده از لیمو ترش و یا نارنج است. برای عملی کردن این روش ابتدا مقداری آب در ظرفی ریخته و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید.
هنگامی که آب به جوش آمد، درون آن لیمو ترش و یا نارنج رنده کنید. پس از چند دقیقه ظرف را از روی حرارت بردارید. محلول درست شده را درون ظرف پیرکس ریخته و یک شمع زیر آن قرار دهید. این کار باعث پخش شدن بوی لیمو ترش و یا نارنج می‌شود و خانه را خوشبو می‌کند.
3- استفاه از اسانس:
این روش نیز مانند روش قبلی است با این تفاوت که شما می‌توانید انواع اسانس را به سلیقه خود خریداری کنید. اسانس را درون ظرف پیرکس ریخته و شمعی زیر آن قرار دهید تا عطر اسانس در خانه پخش شود و از بوی بد نم خلاص شوید.
4- استفاده دارچین و پوست پرتقال:
برای این روش هم باید ظرفی را پر آب کنید و روی حرارت قرار دهید تا آب به جوش بیاید. هنگامی که آب به جوش آمد دو قاشق غذاخوری دارچین را به همراه کمی پوست پرتقال درون آن بریزید. این کار باعث پخش شدن بوی معطر در خانه می‌شود و کمک می‌کند تا از شر بوی بد نم خلاص شوید.

در بیشتر مواقع از بین بردن نم دیوار بسیار راحت انجام می‌شود چون خیلی جزئی و قابل حل است و با روش‌های گفته شده می‌توانید این مشکل را بدون تخریب حل کنید. اما در برخی موارد منشا این مشکلات ممکن است نشتی لوله‌ها و یا شکستگی آن‌ها باشد. در این مواقع باید از متخصص کمک بگیرید و یا مشکل از بین بردن نم دیوار را با تخریب حل کنید. امیدواریم مطالب بالا برایتان کاربردی و مفید بوده باشد.


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.