لوگوی کاردون

سیکل سرمایش کولر گازی

سیکل سرمایش کولر گازی
فهرست محتوا

چرا مدرسه اینقدر کند اما تعطیلات تابستانی خیلی سریع می رود؟ گرچه ممکن است نتوانیم به این رمز و راز پاسخ دهیم ، اما مطمئناً می توانیم با پاسخ دادن به این سوال که کولر گازی چگونه کار می کند و سیکل سرمایش کولر گازی به چه صورت عمل می کند ، به شما کمک می کنیم تا در حال و هوای مدرسه قرار بگیرید. سیستم کولر گازی های مدرن با استفاده از چرخه تبرید فضای داخلی را خنک می کنند. این چرخه تبرید با کنترل سطح انرژی در گازمبرد کار می کند: بعضی از قسمتهای سیستم گاز مبرد پر انرژی هستند که آماده آزاد کردن گرما هستند، در حالی که در سایر قسمتها مبرد با صرف انرژی کم آماده جذب گرما است. کولرهای گازی گرما را از داخل خانه به بیرون منتقل می کنند.

اگرچه ممکن است فکر کنید کولرهای گازی هوای سرد ایجاد می کنند ، اما در واقع گرما را از هوای داخلی استخراج کرده و به بیرون می فرستند. وقتی گرما از هوای داخلی خارج می شود ، هوا سرد می شود. بهتر است سیکل سرمایش کولر گازی را به عنوان حرارتی که از داخل خانه به خارج از منزل جریان دارد ، تابیر کنید.

علت خرابی کمپرسور کولر گازی

سیکل سرمایش کولر گازی چگونه است؟

چهار مولفه اصلی (کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور) با هم کار می کنند تا کنترل کنند که مبدل در چه مکانی و چه زمانی گرما آزاد می کند. قبل از توضیح عملکرد داخلی کولر گازی، دو قانون فیزیک وجود دارد که باید آنها را بررسی کنیم. اولین قانون، قانون ترکیبی گاز است که رابطه بین فشار و دما است از آنجا که قانون بویل ، قانون چارلز و قانون گی لوساک را ترکیبی می کند، به عنوان قانون گاز ترکیبی شناخته می شود:

  • Boyle’s Law می گوید که محصول با فشار زیاد ثابت است.
  • قانون چارلز نشان می دهد که حجم متناسب با دمای مطلق است.
  • قانون گی لوساک می گوید فشار متناسب با دمای مطلق است.

به بیان ساده تر ، قانون گاز ترکیبی می گوید هر زمان که گاز را گرم می کنید، فشار نیز افزایش می یابد و بالعکس، هر زمان که گاز را تحت فشار قرار دهید، گرما نیز افزایش می یابد. در صورت افزایش فشار، دمای آن نیز افزایش می یابد. اگر فشار کاهش یابد ، دما نیز کاهش می یابد. قانونی که کولر گازی از آن استفاده می کند ، فشار دادن و کاهش فشار گاز مبرد برای افزایش یا کاهش دمای آن است.

قانون دوم فیزیک که باید بدانید، قانون دوم ترمودینامیک است:

اگر در مدرسه توجه می کردید، ممکن است بخاطر داشته باشید که قانون دوم ترمودینامیک بیان می کند که گرما به طور طبیعی از بدن گرمتر به بدن سردتر منتقل می شود. شما فقط می توانید از طریق نوعی کار خارجی گرما را از یک بدن سردتر به یک بدن گرمتر منتقل کنید.

سیکل گرمایش کولر گازی

کولر گازی چگونه کار می کند؟

یک کولر گازی با استفاده از یک چرخه ترمودینامیکی به نام چرخه تبرید کار می کند. این کار را با تغییر فشار و حالت گاز مبرد برای جذب یا آزاد سازی گرما انجام می دهد. مبرد (مایع خنک کننده) گرما را از داخل خانه شما جذب می کند و سپس آن را به بیرون انتقال می دهد. اکثر سیستم های تهویه مطبوع مانند سیستم کولر گازی هستند. این بدان معنی است که یک واحد در داخل و یک واحد در خارج وجود دارد، به همین دلیل به آن سیستم تقسیم گفته می شود. یونیت داخلی معمولاً در داخل خانه ، جایی در اتاق زیر شیروانی ، زیرزمین یا کمد است. یونیت خارجی به طور معمول در کنار یا پشت ساختمان قرار دارد.

هوا از روی سیم پیچ های داخلی که حاوی گاز مبرد بسیار سرد هستند، عبور می کند. وقتی هوا از روی سیم پیچ های سرد عبور می کند، گرما از هوا به مبرد داخل سیم پیچ منتقل می شود. بعد از اینکه هوا از روی سیم پیچ ها عبور کرد، سرد می شود و به طور معمول حدود 20 درجه می افتد. این فرآیند از قانون دوم ترمودینامیک پیروی می کند، که می گوید گرما به طور طبیعی (خود به خود) از یک بدن گرمتر به یک بدن خنک تر جریان می یابد.

بعد از اینکه ماده مبرد گرما را جذب کرد، حالت آن از مایع به بخار تبدیل می شود. این گاز مبرد گرمتر سپس به کمپرسور منتقل می شود. مبرد گرمتر و بخار فشرده می شود (تحت فشار قرار می گیرد) و به دمای گرم می رسد حتی اگر مبرد گرمای هوای داخل را جذب کرده باشد، هنوز هم نسبتاً خنک است. گاز بخار هنوز خنک اما گرمتر وارد کمپرسور می شود (در واحد خارج قرار دارد) تا فشار و دما را افزایش دهد.

برای تعمیر کولر گازی و انجام سرویس های آن می توانید از متخصصین کاردون کمک بگیرید.

سوالات متداول

چهار مولفه اصلی (کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور) با هم کار می کنند تا کنترل کنند که مبدل در چه مکانی و چه زمانی گرما آزاد می کند.

این کار را با تغییر فشار و حالت گاز مبرد برای جذب یا آزاد سازی گرما انجام می دهد.

قانون گاز ترکیبی می گوید هر زمان که گاز را گرم می کنید، فشار نیز افزایش می یابد و بالعکس، هر زمان که گاز را تحت فشار قرار دهید، گرما نیز افزایش می یابد.

آخرین مطالب مرتبط

سوال و نظر خود را بیان کنید

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها