لوگوی کاردون

علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی
فهرست محتوا

وقتی درب ماشین ظرفشویی را باز می کنید و متوجه زنگ زدگی فضای داخلی یا ظروف می شوید، آزار دهنده است، اما ممکن است مشکل آنقدر جدی نباشد. علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی می تواند از منبع آب، از ماشین ظرفشویی یا از ظروفی که شسته میشود، باشد. بنابراین شما چند صد یا بیشتر روی آن سرویس کارد و چنگال ضد زنگ انداختید آیا واقعاً می خواهید در تمیز کردن آن در ماشین ظرفشویی خطر ایجاد کنید؟ آیا از شستشو زنده خواهد ماند؟ و اگر نوشته ایمن در ماشین ظرفشویی، چرا هنوز در بعضی از تیغه های چاقو لکه های زنگ زدگی دارید؟

The cause of dishwasher rust

علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

رطوبت علت شماره یک زنگ زدگی است. هوای داخل ماشین ظرفشویی پس از چرخه شستشو مرطوب است. برای جلوگیری از نشستن این رطوبت بر روی ظروف، پس از اتمام چرخه، درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و برای مدتی باز بگذارید. این اجازه می دهد تا هوای مرطوب داخل دستگاه فرار کرده و از زنگ زدگی ظروف آشپزخانه یا ماشین ظرفشویی جلوگیری کند.

از شستن ظروف آشپزخانه با کیفیت پایین و غیر قابل شستشو در ماشین ظرفشویی خودداری کنید. همه فلزات در ماشین ظرفشویی ایمن نیستند. بعلاوه، موارد فلزی یا روکش فلزی با کیفیت پایین در صورت شستشو در ماشین ظرفشویی مستعد زنگ زدگی هستند. دستورالعمل های سازنده این موارد را بررسی کنید تا مطمئن شوید آیا برای شستشو می توان از ماشین ظرفشویی استفاده نمود. در صورت تردید، از شستن این وسایل در ماشین ظرفشویی خودداری کنید.

متداول ترین دلایل زنگ زدن ماشین ظرفشویی

برای اینکه از زنگ زدن ماشین ظرفشویی جلوگیری شود باید دلایل زنگ زدن آن را بدانید و بر اساس اطلاعات کافی، نگه داری درستی از دستگاه خود داشته باشید. از متداول ترین دلایل زنگ زدن ماشین ظرفشویی، موارد زیر می باشد. 

دلایل متداول زنگ زدگی ظرفشویی

املاح موجود در آب ورودی به دستگاه

باقی ماندن رسوب و جرم در لوله دستگاه

استفاده زیاد از نمک و مایع جلادهنده

استفاده از شوینده نامناسب

استفاده از شوینده زیاد

استفاده از شوینده غیراستاندارد و بی کیفیت

زنگ زدگی ظرفشویی و آب ورودی به دستگاه

از علت‌های زنگ زدگی ماشین ظرفشویی می‌تواند وجود مقدار زیاد آهن و یا اکسید آهن در آب ورودی به دستگاه باشد. وجود آهن و اکسید آهن زیاد در آب، روند زنگ زدگی دستگاه شما را سرعت می‌بخشد. در واقع املاح موجود در آب، اگر وارد بخش‌های داخلی و کف دستگاه شود، بر روی ظروف رسوب می‌کند و به مرور زمان یک لایه قهوه‌ای مایل به قرمز در استیل ایجاد می‌شود و بدنه دستگاه شما زنگ می‌زند.

وجود جرم لوله و زنگ زدن ظرفشویی

 از دیگر علت‌های متداول در زنگ زدگی ماشین ظرفشویی این است که رسوب و جرمی که در لوله‌ها باقی می‌ماند باعث به وجود آمدن این اتفاق است. این مورد بیشتر برای لوله‌های قدیمی گالوانیزه و فرسوده ایجاد می‌شود. پس باید حتماً لوله‌ها را چک کنید و اطمینان پیدا کنید که رسوب و زنگ زدگی در آنها وجود نداشته باشد.

زنگ زدن ماشین ظرفشویی با نمک و مایع جلادهنده

 اگر بیش از اندازه مشخص از نمک و ماده جلادهنده در ماشین ظرفشویی استفاده شود؛ ایجاد زنگ زدگی می‌کند. مواد شوینده در ظرفشویی با دمای بالای آب، واکنش‌های شیمیایی ایجاد می‌کنند و ترکیبی خورنده و قوی به وجود می‌آید که باعث زنگ زدن دستگاه می‌شود.

استفاده از شوینده غیر استاندارد و زنگ زدن ماشین ظرفشویی

 استفاده زیاد از شوینده‌های نامناسب و بی‌کیفیت باعث زنگ زدگی ماشین ظرفشویی می‌شود. تمام قطعات دستگاه تحت تاثیر شوینده‌های بی‌کیفیت آسیب می‌بینند. دقت نمایید که از مواد شوینده نیز استفاده بیش از اندازه نشود تا این مسئله تشدید نگردد.

زنگ زدن ظروف در ماشین ظرفشویی

احتمال دارد که ظروف داخل ظرفشویی مانند کارد و چنگال، دچار زنگ زدگی شوند. پس از شستشو این ظروف، لکه هایی روی آن ها مشاهده می شود و در ادامه زنگ زدگی ظروف اتفاق می افتد. برای جلوگیری از زنگ زدن ظروف در ظرفشویی به مواردی که در جدول زیر آمده است دقت نمایید.

نکات مهم در جلوگیری از زنگ زدن ظروف در ظرفشویی

تمیزکاری ظروف از مواد غذایی اسیدی پیش از شستشو

بازگذاشتن درب ظرفشویی پس از اتمام شستشو

استفاده از شوینده مناسب

زنگ زدگی می تواند بین ظروف فلزی پخش شود. برای محافظت از ظروف فلزی دیگر، وسایل زنگ زده را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.آثار غذایی باقی مانده روی اشیا فلزی ممکن است به مرور زمان باعث خوردگی شود. مواد غذایی را قبل از قرار دادن وسایل فلزی در ماشین ظرفشویی پاک کنید یا آنها را درست قبل از راه اندازی دستگاه بارگیری کنید تا زنگ نزند.

اگر ساکن تهران هستید و قصد تعمیر ماشین ظرفشویی خود را دارید، می توانید از سرویس تعمیر ماشین ظرفشویی در تهران کاردون استفاده کنید.

مطمئن شوید که تنظیمات سختی آب مناسب است، اگر آب لوله کشی در محل سکونت شما غنی از یون های فلزات سنگین است، این باعث زنگ زدگی یا تسریع آن می شود. ماشین ظرفشویی شما دارای یک واحد نرم کننده داخلی آب است که سختی آب را کاهش می دهد و این یونهای فلزی را خنثی می کند. این واحد وقتی با نمک ماشین ظرفشویی ترکیب شود، بهترین عملکرد را دارد.

نحوه جلوگیری از زنگ زدگی ظروف در ماشین ظرفشویی

How to prevent dishes from rusting in the dishwasher

حتما از شوینده ها و نمک مخصوص ماشین های ظرفشویی استفاده کنید. تحت هیچ شرایطی از مایع ظرفشویی، صابون دستی، سفید کننده یا سایر مواد شیمیایی استفاده نکنید زیرا این محصولات عملکرد ماشین ظرفشویی را کاهش می دهد، باعث زنگ زدگی قطعات فلزی می شود و حتی ممکن است طول عمر دستگاه را کوتاه کند.

ممکن است ظروف خود را به اشتباه بارگیری کنید یا ماشین ظرفشویی خود را بیش از حد بارگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام ظروف شما به درستی چیده شده اند و به هم برخورد نکرده اند. ببینید که موارد فولاد ضد زنگ، روکش نقره و مس با یکدیگر تماس ندارند. واکنش شیمیایی با آب گرم و مواد شوینده می تواند باعث تغییر رنگ این مواد شود.

اگر از ماشین ظرفشویی برند بوش استفاده می کنید که نیازمند تعمیر است، می توانید از سرویس تعمیر ماشین ظرفشویی بوش کاردون استفاده نمایید.

اگرچه سطح داخلی ماشین ظرفشویی زنگ نمی زند، قفسه ها می توانند پس از چند سال ها استفاده دچار این مشکل شوند. وقتی روکش قفسه ها خاصیت خود را از دست می دهند، فلز زیر آن در معرض آب قرار می گیرد و زنگ زده می شود. گاهی اوقات می توانید زنگ زدگی را ببینید در این صورت لازم است قفسه های ماشین ظرفشویی را تعویض نمایید تا از بیشتر شدن زنگ زدگی جلوگیری نمایید.

سوالات متداول

هوای داخل ماشین ظرفشویی پس از چرخه شستشو مرطوب است. برای جلوگیری از نشستن این رطوبت بر روی ظروف، پس از اتمام چرخه، درب ماشین ظرفشویی را باز کنید و برای مدتی باز بگذارید. این اجازه می دهد تا هوای مرطوب داخل دستگاه فرار کرده و از زنگ زدگی ظروف آشپزخانه یا ماشین ظرفشویی جلوگیری کند.

بله، زنگ زدگی می تواند بین ظروف فلزی پخش شود. برای محافظت از ظروف فلزی دیگر، وسایل زنگ زده را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

به تعمیر ماشین ظرفشویی نیاز دارید؟ تعمیرات، سرویس، نصب و تمدید گارانتی ماشین ظرفشویی

آخرین مطالب مرتبط

سوال و نظر خود را بیان کنید

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها