تصویر هدر
علت لگد زدن موتور کولر آبی

علت لگد زدن موتور کولر آبی

24 تیر, 1400راهنما لوازم خانگی , سبک زندگی

بسیاری از خانه‌ها در ایران از کولر آبی به عنوان سیستم خنک کننده استفاده می‌کنند زیرا در صورت استفاده مناسب از این وسیله می‌توانید سال‌ها بدون نگرانی از آن استفاده کنید. اما به این نکته توجه داشته باشید که باید قطعات داخلی کولر آبی هر چند وقت یکبار بررسی شود؛ زیرا یکی از شایع‌ترین خرابی‌ها در کولر آبی، لرزش و لگد زدن موتورکولر آبی است. در واقع همه به دنبال علت لگد زدن موتور کولر آبی هستند. همانطور که می‌دانید، لگد زدن موتور کولر آبی و لرزش آن با سر و صدای زیادی همراه است که علت آن می‌تواند نصب نامناسب کولر آبی باشد. اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید، بهتر است با کاردون همراه شوید.

 

علت سرریز شدن آب کولر آبی

 

علت لگد زدن موتور کولر آبی چیست ؟

شاید یکی از مشکلاتی که برای بسیار از ما اتفاق افتاده باشد، لگد زدن موتور کولر آبی است که سروصدای زیادی به همراه دارد. لگد زدن موتور کولر آبی، دلایل و علت‌های مختلف و متنوعی دارد؛ این مشکل می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات زیر باشد:

  1. تراز نبودن کولر
  2. خراب شدن تسمه پروانه
  3. خراب شدن یاتاقان‌ها
  4. خراب شدن دینام
  5. خراب شدن پولی‌ها
  6. نصب مستقیم کولر به کانال

 

در اکثر اوقات، لرزش موتور کولر آبی مربوط به نصب و سرویس کولر است؛ یعنی اگر هنگام نصب کولر به تراز بودن و بررسی قطعات توجه شود، کمتر با مشکل لرزش روبه‌رو می‌شویم. اما در صورت تراز بودن و ثابت بودن جای‌ قرارگیری، باید در قطعات مختلف به دنبال علت لگد زدن موتور کولر آبی بگردید.

 

بیشتر بدانید : کولر آبی چند آمپر مصرف میکند

 

در این شرایط همه به دنبال علت و راه حل برای برطرف کردن این مشکل هستیم. در واقع باید بگوییم اگر به تازگی کولر آبی خریده‌اید، برای نصب آن حتما این موارد را رعایت کنید؛ زیرا در صورت رعایت نکردن، در آینده باید با این مشکل سرو کله بزنید.

در هنگام نصب کولر آبی دقت کنید مکانی که برای نصب انتخاب می‌کنید سطح پایدار و صافی باشد تا بتوانید کولر را تراز نصب کنید. در صورتی که این مورد را نادیده بگیرید و رعایت نکنید، قطعات داخلی کولر آبی به خوبی کار نمی‌کند و فشار زیادی به یک قسمت کولر وارد می‌شود. در نتیجه، پروانه تغییر حالت می‌دهد و سایر قطعات داخلی نیز دچار اختلال می‌شوند. تمامی این مسائل می‌تواند علت لگد زدن موتور کولر آبی و سروصدای زیاد دستگاه باشد.

همچنین اگر کولرتان قابل حمل است می‌توانید آن را در یک قاب فلزی بگذارید تا ثابت بایستد.

 

اگر هنگام نصب کولر آبی، به دلیل بی اطلاعی کولر را مستقیما به کانال کولر متصل کنید و برای اتصال از پارچه برزنتی استفاده نکنید، علت لگد زدن موتور کولر آبی را فراهم کرده‌اید و باید با سروصدای ایجاد شده دست و پنجه نرم کنید. گاهی اوقات دیده می‌شود که برای صرف هزینه‌های کمتر، به جای خرید چهار پایه مخصوص از آجر برای زیر کولر آبی استفاده می‌کنند! باید بگوییم کارتان کاملا اشتباه است و شما با این کار کولر آبی را تراز نصب نمی‌کنید و قطعا با مشکلاتی روبرو خواهید شد.

 

علت بوی سوختگی کولر آبی

 

 صدای کولر آبی و بررسی مشکلات فنی آن

اگر موارد بالا رعایت شده اما باز هم با مشکل سر و صدا در کولر آبی روبرو هستید، باید دلایل فنی را بررسی کنید. برای این کار باید از یک تعمیرکار در زمینه تعمیر کولر آبی کمک بخواهید.

خرابی پروانه کولر آبی یکی از دلایل عمده در تولید صداست. اگر بنا به هر دلیل این قطعه دچار خرابی یا آسیب دیدگی شود، شاهد لرزش در کولر آبی خواهید بود.

خراب شدن یاتاقان در کولر آبی نیز می‌تواند با تولید صدا همراه باشد. اگر سال‌هاست از کولر آبی خود استفاده می‌کنید و تا به امروز برای تعویض هیچ یک از قطعات اقدام نکرده‌اید، بهتر است دست به کار شوید و یاتاقان کولر را تعویض کنید؛ زیرا خراب شدن این قطعه پس از سال‌ها استفاده کاملا طبیعی است. اگر سالیانه کولر آبی خود را سرویس می‌کنید، یاتاقان یکی از قطعاتی است که حتما باید آن را بررسی کنید. یاتاقان‌ها به مرور زمان دچار زنگ‌زدگی و رسوب می‌شوند؛ بنابراین در نصب و سرویس کولر آبی باید آن‌ها مورد بررسی قرار گیرند.

گاهی اوقات علت لگد زدن موتور کولر آبی می‌تواند خراب شدن موتور باشد. همانطور که می‌دانید، موتور کولر آبی شامل سه سیم پیچ است که با خراب شدن یکی از سیم پیچ‌ها، کارکرد موتور دچار اختلال خواهد شد و باید حتما توسط یک تعمیرکار کولر آبی بررسی شود. بنابراین در تعمیر کولر آبی بدون تسمه و تسمه‌دار، باید موتور مورد بررسی قرار گیرد.

دلیل دیگر لگد زدن موتور کولر آبی، تسمه پروانه است. هنگام روشن بودن کولر، تسمه پروانه دائم در حال چرخش است. اگر دقت کنید، تسمه پروانه به پولی‌ها متصل است و با چرخش پولی‌ها، پروانه نیز می‌چرخد. در نتیجه اگر تسمه خراب شود، تمام قطعات کولر شروع به لزریدن می‌کنند. پس اگر با مشکل لگد زدن موتور کولر آبی روبرو هستید، باید تسمه پروانه را چک کنید و اگر مشکلی داشت، اقدام به تعویض آن کنید.
از دیگر دلایل لگد زدن موتور کولر آبی، می‌توان به خرابی دینام اشاره کرد. اگر دینام کولر خراب شود، کولر به شدت خواهد لزرید و شما با صداهای گوش خراش مواجه خواهید شد. مهم‌ترین قسمت در کولر دینام است و تنها متخصص آن می‌تواند آن را تعمیر و سرویس کند. شما تنها اجازه دارید آن را تمیز کرده و روغن بزنید. بقیه مشکلات دینام را به تعمیرکار متخصص آن بسپارید.

در صورت مشاهده لگد زدن موتور کولر آبی خود، پولی‌ها را نیز چک کنید؛ چراکه دلیل دیگر آن، پولی‌ها هستند. هر کولر آبی دو پولی دارد. یک پولی کنار دینام و دیگری در کنار پروانه جای گرفته است. یک تسمه لاستیکی موجب حرکت این دو می‌شود. اگر یکی از این پولی‌ها دچار مشکل و خرابی شوند، حتما کولر شما دچار لرزش خواهد شد. بعلاوه صدمات زیادی را نیز به تمام قطعات می‌رساند.
مورد آخری که می‌خواهیم به آن اشاره کنیم، مخزن حلزونی کولر است که خرابی آن موجب لگد زدن موتور کولر آبی می‌شود. خرابی این قسمت تاثیر مستقیمی بر روی پروانه دارد و به تاب برداشتن آن موجب می‌شود. تاب برداشتن پروانه، مانع از حرکت صحیح در کولر می‌شود و در نتیجه با لگد زدن کولر و صداهای وحشتناک روبرو خواهید شد.

پس در این مطلب علت لگد زدن موتور کولر آبی را متوجه شدید که اگر هر کدام از این قطعات دچار مشکل شوند، فاجعه‌ی لرزش و لگد زدن موتور کولر آبی اتفاق خواهد افتاد. در صورتی که با چنین مشکلی روبرو هستید، به متخصصان باتجربه در مجموعه کاردون مراجعه کنید. این موارد از مشکلات جدی و مهم در کولر آبی هستند که شما به هیچ عنوان قادر به حل آن‌ها نخواهید بود. جهت برطرف کردن آن‌ها، باید به تعمیرکار و متخصصان کولر آبی مراجعه نمود.

 


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.