آموزش تعویض ژیگلور اجاق گاز

8 اردیبهشت, 1399راهنما لوازم خانگی , سبک زندگی

اجاق گاز همیشه یکی از اساسی‌ترین لوازم خانه به حساب می‌آید. الان هم با شنیدن اسم اجاق گاز ذهن ما به سمت اجاق گازهای فردار می‌رود که اکثر ما در خانه‌هایمان داشتیم، اما امروزه دیگر لوازم خانگی جایگزین اجاق گازهای فر دار شده است، هرچند که فر هنوز هم طرفداران خود را دارد.

این دستگاه یکی از لوازم خانگی می‌باشد که با ظهور مایکروویو و سولاردام کمرنگ شد و جای خود را به لوازم خانگی‌های جدید داد، ولی هنوز هم طرفداران خود را دارد.

اگر شما دوست دارید، تجربه‌ی آشپزی با فر را داشته باشید، باید در خانه خود از اجاق گاز استفاده کنید و لازم است بگوییم این روزها استفاده از مایکروویو و سولاردام بسیار رایج گشته است. در گذشته در همه‌ی خانه ها از اجاق گاز استفاده می‌شد.

شاید الان یکی از مشکلاتی که برای مامان‌های ما پیش بیاد، خرابی اجاق گاز هاشون باشه که یار دیرینه‌ی اونها در آشپزخانه بوده. ما کاردونی‌ها اینجاییم تا به شما ساده‌ترین راه برای حل کردن مشکلات را نشان دهیم؛ پس نگران نباشید و تا آخر مطلب با ما باشید.

ژیگلور فر کجاست؟

برای آنکه بخواهید ژیگلور اجاق گاز و یا فر را تعمیر و یا تعویض نمایید ابتدا باید بدانید ژیگلور فر یا اجاق گاز چیست ؟ و سپس بدانید ژیگلور فر کجاست ؟ بهتر است بدانید جنس این قطعه از آلیاژ برنج است و بر روی آن سوراخ ریزی تعبیه شده تا ابزار مورد استفاده برای تعویض این قطعه در آن قرار گیرد. در واقع ژیگلور آخرید قطعه ای می باشد که گاز را از کپسول به محل سوخت هدایت می کند. ژیگلور فر در داخل فر قرار گرفته است. 

ژیگلور گاز چیست

از کجا بدانیم مشکل اجاق گاز از کجاست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که شعله های دستگاه شما ضعیف باشد و آشپزی کردن را برایتان دشوار کرده باشد! باید بگوییم این از مشکلاتی است که تقریبا همه ما یک بار با آن برخورد کرده‌ایم و می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

اگر تمام شعله‌های گاز به طور همزمان دچار افت فشار شد حتما شلنگ گاز را بررسی کنید تا مطمئن شوید مشکل از گاز نباشد. در برخی مواقع به دلیل خمیدگی یا تا شدگی شلنگ این اتفاق می‌افتد.

اگر برخی از شعله‌ها دچار مشکل شده باشد باید بگوییم ژیگلور گاز دچار گرفتگی شده است و باید تمیز شود. برای شعله‌های کوچک می‌توانید از سوزن ته‌گرد استفاده کنید و برای شعله‌‎های بزرگ‌تر از خلال دندان برای تمیز کردن ژیگلور استفاده کنید. فقط باید دقت داشته باشید که خلال دندان نشکند!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ژیگلور چیست؟ به اصطلاح عامیانه هر چیزی که سوخت از آن رد شود، ژیگلور نام دارد.

برای تعویض ژیگلور اجاق گاز ابتدا شیر گاز را ببندید و همه دستگیره‌های شعله‌ها را در بیاورید. در این مرحله تمامی رویه‌های فلزی روی شعله‌ها را بردارید. پیچ شعله‌ها را باز کنید. برای جا انداختن مجدد شعله‌ها دقت کنید الکترود در حفره مخصوص بیافتد. بعد از انجام تعمیرات و تعویض ژیگلور، پیچ‌ها را بسته و و رویه‌های فلزی را جا بزنید. شیر گاز را باز کنید و اجاق گاز را روشن کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.

شعله اجاق گاز

آموزش تصویری تعویض ژیگلور اجاق گاز

هنگامی که شعله های گاز کم شود باید به مسدود شدن ژیگلور گاز مشکوک شوید در این حالت شما به راحتی می توانید مشکل را برطرف نمایید با تمیز کردن ژیگلور اجاق گاز مشکل برطرف می شود. با برداشتن سر شعله ها می توانید به تمیزی ژیگلور گاز بپردازید برای شعله های کوچکتر می  توانید از سوزن و برای شعله های بزرگتر از خلال دندان استفاده کنید مراقب باشید سوزن و یا خلال دندان داخل ژیگلور نشکند! 

کاردون در اینجا به صورت مرحله ای آموزش تصویری تعویض ژیگلور اجاق گاز را به اشتراک می گذارد. برای انجام این کار تمامی موارد ایمنی را رعایت کنید.

تعویض ژیگلور گاز

تعویض ژیگلور اجاق گاز

ژیگلور فر

عیب یابی اجاق گاز به روش کاردون

اشکالات و دلایل بدیهی وجود دارد که نیاز به متخصص برای تعمیر وجود ندارد و خودتان هم می‌توانید دست به کار شوید و مشکل را برطرف کنید. ما در اینجا سعی کردیم برخی از مشکلاتی که به صورت متداول برای کاربران پیش می‌آید را برایتان به اشتراک بگذاریم که شما با خواندن این مطلب عیب یابی را خودتان انجام دهید.

  • اگر پیلوت خاموش می‌شود بدانید مقدار گازی که به پیلوت وارد می‌شود کم است.
  • اگر مشعل‌های بالایی اجاق گاز روشن نمی‌شود پیلوت خاموش است و یا سوراخ‌های مشعل دچار گرفتگی شده است و باید تمیز شود.
  • اگر شعله اجاق گاز پرش دارد و صدا می‌دهد نسبت هوا به گاز در مخلوط زیاد است.
  • اگر فر روشن نمی‌شود، شعله پیلوت خاموش است. آن را روشن کنید.
  • اگر فر در درجه حرارت تعیین شده قرار نمی‌گیرد مشکل از ترموستات فر است که به طور صحیح تنظیم نشده است.

همه چیز درباره ژیگلور اجاق گاز  

شاید بسیاری از ما درباره ژیگلور اجاق گاز ندانیم و فقط اسم آن را شنیده باشیم بنابراین کاردون تصمیم دارد این قطعه از اجاق گاز را برایتان به طور کامل توضیح دهد. همان طور که می دانید ژیگلور نامی است که بیشتر تعمیرکاران اجاق گاز استفاده می کنند و بسیار رایج گشته است اما بهتر است بدانیم نازل یا اوریفیس نام دیگر و اصلی ژیگلور می باشد بنابراین اگر برای خرید این قطعه مراجعه کردید می دانید که نازل یا اوریفیس نام دیگر ژیگلور اجاق گاز می باشد و می توانید راحت تر اقدام به خرید نمایید.

اجاق گاز وسیله ای برای آشپزی است که از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است ژیگلور اجاق گاز آخرین قطعه اتصال شده به منبع گاز برای انتقال سوخت می باشد که از آلیاژ برنج ساخته شده است و از سوراخ های ریزی با قطر استاندارد تشکیل شده است اندازه قطر سوراخ ها با توجه به میزان فشار گاز منطقه قابل تغییر می باشد. گاهی اوقات ممکن است نیاز به تغییر سایز برای قطر نازل ها داشتید از متخصصین و تعمیرکار اجاق گاز کمک بخواهید زیرا این کار نیاز به تخصص دارد و باید با دقت انجام شود.

تیم کاردون با توجه به نیاز و خواسته کاربران سعی دارد با انتشار فیلم و مطالب آموزشی در این باره سطح آگاهی شما مخاطبی را بالا برده و شما را برای پیدا کردن راه حل مناسب کمک نماید. بهتر است برای دیدن این کلیپ آموزشی زمان بگذارید.


4 دیدگاه

الناز مرادی
مرداد 13, 1399

ژیگلور گاز چیه ؟ من با تعمیرکار صحبت کردم گفتن مشکل گازم از خرابی ژیگلور میشه لطفا بهم بگید ژیگلور گاز چیه ؟

Support
مرداد 13, 1399

سلام و وقت به خیر؛
ژیگلور قطعه‌های کوچک فلزی هست که دهانه‌ی اون دارای سوراخی هست که به طور دقیق محاسبه شده و مقدار معینی گاز برای ایجاد شعله از اون خارج میشه تا شعله تشکیل بشه. همون فطعه‌های کوچک فلزی که وقتی دارید گاز رو تمیز می‌کنید زیر شعله ممکنه قسمت دهانه‌ش رو مشاهده کنید.
موفق باشید

سعید ایمانی
مرداد 13, 1399

سلام
گاز من لوفرا هستش و چند وقتیه رنگ شعله زرد مشکل چیه ؟

Support
مرداد 13, 1399

سلام و وقت به خیر؛
زرد سوختن شعله معمولا به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به محل خروجی گاز برای ایجاد شعله‌ست. ممکنه گاز کثیف باشه و گرفتگی داشته باشه یا ژیگلورها مشکل داشته باشه و یا … اگه گاز رو تمیز کردید و باز این مشکل رو داره برای بررسی دستگاه درخواست ثبت کنید.
موفق باشید


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.