آموزش تعویض ژیگلور اجاق گاز

8 اردیبهشت, 1399راهنما لوازم خانگی , سبک زندگی

اجاق گاز همیشه یکی از اساسی‌ترین لوازم خانه به حساب می‌آید. الان هم با شنیدن اسم اجاق گاز ذهن ما به سمت اجاق گازهای فردار می‌رود که اکثر ما در خانه‌هایمان داشتیم، اما امروزه دیگر لوازم خانگی جایگزین اجاق گازهای فر دار شده است، هرچند که فر هنوز هم طرفداران خود را دارد.

این دستگاه یکی از لوازم خانگی می‌باشد که با ظهور مایکروویو و سولاردام کمرنگ شد و جای خود را به لوازم خانگی‌های جدید داد، ولی هنوز هم طرفداران خود را دارد.

اگر شما دوست دارید، تجربه‌ی آشپزی با فر را داشته باشید، باید در خانه خود از اجاق گاز استفاده کنید و لازم است بگوییم این روزها استفاده از مایکروویو و سولاردام بسیار رایج گشته است. در گذشته در همه‌ی خانه ها از اجاق گاز استفاده می‌شد.

شاید الان یکی از مشکلاتی که برای مامان‌های ما پیش بیاد، خرابی اجاق گاز هاشون باشه که یار دیرینه‌ی اونها در آشپزخانه بوده. ما کاردونی‌ها اینجاییم تا به شما ساده‌ترین راه برای حل کردن مشکلات را نشان دهیم؛ پس نگران نباشید و تا آخر مطلب با ما باشید.

ژیگلور فر کجاست؟

برای آنکه بخواهید ژیگلور اجاق گاز و یا فر را تعمیر و یا تعویض نمایید ابتدا باید بدانید ژیگلور فر یا اجاق گاز چیست ؟ و سپس بدانید ژیگلور فر کجاست ؟ بهتر است بدانید جنس این قطعه از آلیاژ برنج است و بر روی آن سوراخ ریزی تعبیه شده تا ابزار مورد استفاده برای تعویض این قطعه در آن قرار گیرد. در واقع ژیگلور آخرید قطعه ای می باشد که گاز را از کپسول به محل سوخت هدایت می کند. ژیگلور فر در داخل فر قرار گرفته است. 

ژیگلور گاز چیست

از کجا بدانیم مشکل اجاق گاز از کجاست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که شعله های دستگاه شما ضعیف باشد و آشپزی کردن را برایتان دشوار کرده باشد! باید بگوییم این از مشکلاتی است که تقریبا همه ما یک بار با آن برخورد کرده‌ایم و می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

اگر تمام شعله‌های گاز به طور همزمان دچار افت فشار شد حتما شلنگ گاز را بررسی کنید تا مطمئن شوید مشکل از گاز نباشد. در برخی مواقع به دلیل خمیدگی یا تا شدگی شلنگ این اتفاق می‌افتد.

اگر برخی از شعله‌ها دچار مشکل شده باشد باید بگوییم ژیگلور گاز دچار گرفتگی شده است و باید تمیز شود. برای شعله‌های کوچک می‌توانید از سوزن ته‌گرد استفاده کنید و برای شعله‌‎های بزرگ‌تر از خلال دندان برای تمیز کردن ژیگلور استفاده کنید. فقط باید دقت داشته باشید که خلال دندان نشکند!

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ژیگلور چیست؟ به اصطلاح عامیانه هر چیزی که سوخت از آن رد شود، ژیگلور نام دارد.

برای تعویض ژیگلور اجاق گاز ابتدا شیر گاز را ببندید و همه دستگیره‌های شعله‌ها را در بیاورید. در این مرحله تمامی رویه‌های فلزی روی شعله‌ها را بردارید. پیچ شعله‌ها را باز کنید. برای جا انداختن مجدد شعله‌ها دقت کنید الکترود در حفره مخصوص بیافتد. بعد از انجام تعمیرات و تعویض ژیگلور، پیچ‌ها را بسته و و رویه‌های فلزی را جا بزنید. شیر گاز را باز کنید و اجاق گاز را روشن کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.

شعله اجاق گاز

آموزش تصویری تعویض ژیگلور اجاق گاز

هنگامی که شعله های گاز کم شود باید به مسدود شدن ژیگلور گاز مشکوک شوید در این حالت شما به راحتی می توانید مشکل را برطرف نمایید با تمیز کردن ژیگلور اجاق گاز مشکل برطرف می شود. با برداشتن سر شعله ها می توانید به تمیزی ژیگلور گاز بپردازید برای شعله های کوچکتر می  توانید از سوزن و برای شعله های بزرگتر از خلال دندان استفاده کنید مراقب باشید سوزن و یا خلال دندان داخل ژیگلور نشکند! 

کاردون در اینجا به صورت مرحله ای آموزش تصویری تعویض ژیگلور اجاق گاز را به اشتراک می گذارد. برای انجام این کار تمامی موارد ایمنی را رعایت کنید.

تعویض ژیگلور گاز

تعویض ژیگلور اجاق گاز

ژیگلور فر

عیب یابی اجاق گاز به روش کاردون

اشکالات و دلایل بدیهی وجود دارد که نیاز به متخصص برای تعمیر وجود ندارد و خودتان هم می‌توانید دست به کار شوید و مشکل را برطرف کنید. ما در اینجا سعی کردیم برخی از مشکلاتی که به صورت متداول برای کاربران پیش می‌آید را برایتان به اشتراک بگذاریم که شما با خواندن این مطلب عیب یابی را خودتان انجام دهید.

  • اگر پیلوت خاموش می‌شود بدانید مقدار گازی که به پیلوت وارد می‌شود کم است.
  • اگر مشعل‌های بالایی اجاق گاز روشن نمی‌شود پیلوت خاموش است و یا سوراخ‌های مشعل دچار گرفتگی شده است و باید تمیز شود.
  • اگر شعله اجاق گاز پرش دارد و صدا می‌دهد نسبت هوا به گاز در مخلوط زیاد است.
  • اگر فر روشن نمی‌شود، شعله پیلوت خاموش است. آن را روشن کنید.
  • اگر فر در درجه حرارت تعیین شده قرار نمی‌گیرد مشکل از ترموستات فر است که به طور صحیح تنظیم نشده است.

همه چیز درباره ژیگلور اجاق گاز  

شاید بسیاری از ما درباره ژیگلور اجاق گاز ندانیم و فقط اسم آن را شنیده باشیم بنابراین کاردون تصمیم دارد این قطعه از اجاق گاز را برایتان به طور کامل توضیح دهد. همان طور که می دانید ژیگلور نامی است که بیشتر تعمیرکاران اجاق گاز استفاده می کنند و بسیار رایج گشته است اما بهتر است بدانیم نازل یا اوریفیس نام دیگر و اصلی ژیگلور می باشد بنابراین اگر برای خرید این قطعه مراجعه کردید می دانید که نازل یا اوریفیس نام دیگر ژیگلور اجاق گاز می باشد و می توانید راحت تر اقدام به خرید نمایید.

اجاق گاز وسیله ای برای آشپزی است که از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است ژیگلور اجاق گاز آخرین قطعه اتصال شده به منبع گاز برای انتقال سوخت می باشد که از آلیاژ برنج ساخته شده است و از سوراخ های ریزی با قطر استاندارد تشکیل شده است اندازه قطر سوراخ ها با توجه به میزان فشار گاز منطقه قابل تغییر می باشد. گاهی اوقات ممکن است نیاز به تغییر سایز برای قطر نازل ها داشتید از متخصصین و تعمیرکار اجاق گاز کمک بخواهید زیرا این کار نیاز به تخصص دارد و باید با دقت انجام شود.

تیم کاردون با توجه به نیاز و خواسته کاربران سعی دارد با انتشار مقالات و مطالب آموزشی در این باره سطح آگاهی شما مخاطبی را بالا برده و شما را برای پیدا کردن راه حل مناسب کمک نماید.


53 دیدگاه

الناز مرادی
مرداد 13, 1399

ژیگلور گاز چیه ؟ من با تعمیرکار صحبت کردم گفتن مشکل گازم از خرابی ژیگلور میشه لطفا بهم بگید ژیگلور گاز چیه ؟

Support
مرداد 13, 1399

سلام و وقت به خیر؛
ژیگلور قطعه‌های کوچک فلزی هست که دهانه‌ی اون دارای سوراخی هست که به طور دقیق محاسبه شده و مقدار معینی گاز برای ایجاد شعله از اون خارج میشه تا شعله تشکیل بشه. همون فطعه‌های کوچک فلزی که وقتی دارید گاز رو تمیز می‌کنید زیر شعله ممکنه قسمت دهانه‌ش رو مشاهده کنید.
موفق باشید

سعید ایمانی
مرداد 13, 1399

سلام
گاز من لوفرا هستش و چند وقتیه رنگ شعله زرد مشکل چیه ؟

Support
مرداد 13, 1399

سلام و وقت به خیر؛
زرد سوختن شعله معمولا به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به محل خروجی گاز برای ایجاد شعله‌ست. ممکنه گاز کثیف باشه و گرفتگی داشته باشه یا ژیگلورها مشکل داشته باشه و یا … اگه گاز رو تمیز کردید و باز این مشکل رو داره برای بررسی دستگاه درخواست ثبت کنید.
موفق باشید

بهمن
مرداد 30, 1399

من ژیگلور گاز رومیزیمو عوض کردم،گازوباز میکنم تو شعله ها میاد ولی هرکاری میکنیم قطع نمیشه باید از کپسول ببندیم تا قطع بشه مشکل چیه؟

Support
مرداد 30, 1399

سلام و وقت به خیر؛
ژیگلور مناسب از نظر قطر استفاده کردید؟ الکترود یا ترموکوپل آسیبی ندیده؟ بهتره دستگاه بررسی بشه نمیشه نظر قطعی داد. میتونید سفارش ثبت کنید تا برای بررسی دستگاه مراجعه بشه.
موفق باشید

فرید
شهریور 04, 1399

سلام ژیگلور و خودم می تونم عوض کنم ؟

Support
شهریور 04, 1399

سلام و وقت به خیر؛
بستگی به تخصص شما داره اما توصیه میشه درخواست ثبت کنید تا کارشناس این کار رو انجام بدن.
موفق باشید

فرزاد
شهریور 11, 1399

درود ،خسته نباشید.
اجاق گاز لوفرا ۵ شعله فردار دارم.
فشار گاز محله ما کم بود، تعمیرکار گفت برای جبرانش باید ژیگلورها عوض بشه.قبول کردم.اونا رو عوض کرد.با دو تا برای فر، جمعاً شد ۷ عدد.
موقع صورت حساب، بابت هر عدد ژیگلور ،چهل هزار تومان نوشت! یعنی برای ۷ عدد، دویست و هشتاد هزار تومان حساب کرد.اجرت و ایاب ذهاب رو هم اضافه کرد!
خواستم بدونم آیا به من اجحاف نشده؟!! آخه از هرکی می پرسم میگه قیمتی نداره! و دونه ای یکی دو هزار تومنه!!! تو دیجی کالا هم پکش رو پنج هزار تومان زده بود.به نظر خیلی خیلی زیاد گرفته! از نمایندگی لوفرا هم اومده بود و فاکتور نوشته ! گفتش ژیگلور اصل و فابریکه!تعجبم از این هم هست که یک کیسه بزدگ و به صورت فله تو ساکش داشت پر از ژیگلور!!! بدون بسته بندی و دست کرد و یه مشت برداشت!!!
پولش مهم نیست.اما واسم مهمه که بدونم سرم کلاه رفته یا نه؟
ممنون میشم اگه من رو روشن کنید.
دوست ندارم هم وطن دیگری این مشکل واسش ایجاد بشه.کاش همه مثل شما شفاف بودن.و حیف که تازه با شما آشنا شدم.🙏🏻🌷

Support
شهریور 12, 1399

سلام و وقت به خیر؛
متاسفانه قیمت این قطعه رو نداریم بهتر هست از شرکت خدماتی دستگاهتون بپرسید یا از بازار قیمت بگیرید. اگه سوال فنی یا درخواست تعمیرات دستگاه رو داشته باشید ما آماده‌ی ارائه‌ی خدمات هستیم.
موفق باشید

حبیب
شهریور 12, 1399

سلام
داداش قیمت ژیگلور توی دیجی کالا زده 5000 تومن خیلی زیاد ازت گرفته

علیرضا
مهر 23, 1399

هرژیگلورحدودا 1گرم برنج مصرف شده که در میاد باقیمت فعلی 700تومن براکارخونه فروشش دیگه باس 2یا3تومن باشه عمده ای که میگین یه ساک ازش داشته شک نکن که کلاه سرت گزاشته امامتاسفانه نمایندگی های ایران ازخودرو گرفته تا…همش همینه حالا یادبگیرین قبل انجام حد اقل قیمت میگرفتین شک نکنین موثر بود جوون

حسین
اردیبهشت 13, 1400

سلام.بهترین اول تماس با خود شرکته .اگه نتیجه نگرفتید وفاکتور دارید برید اداره صنعت ومعدن اونجا پیگیر بشید.

فرخنده
شهریور 12, 1399

سلام وقت بخیرفرتوکاراخوان خریدم فندک کارمیکنه وشعله روشن میشه زمانی که ولوم گازرارهامی کنم گازقطع می شودلطفادرصورت امکان راهنمایی بفرماییدباتشکر

Support
شهریور 12, 1399

سلام و وقت به خیر؛
باید مدتی سلکتور شعله رو نگه دارید تا هوای اطراف الکترود و ترموکوپل یونیزه بشه. اگه باز مشکل رفع نشد لطفا درخواست ثبت کنید تا برای بررسی دستگاه مراجعه بشه.
موفق باشید

عرفان
دی 12, 1399

سلام گاز ماهم دقیقا این مشکل رو دارد. چه باید کرد؟

Support
دی 13, 1399

سلام و وقت به خیر؛
لطفا مراحلی که در پاسخ دوست گرامی آقا یا خانم فرخنده گفته شده رو انجام بدید و اگر مشکل رفع نشد درخواست تعمیرات ثبت کنید تا کارشناسان ما برای بررسی دستگاه مراجعه داشته باشن.
موفق باشید

بیگی
شهریور 15, 1399

سلام ودرودبرشما از اینکه حوصله میکنید وسوالها راپاسخ میدهید متشکر وممنونم گاز رومیزی کن دارم شعله راروشن میکنم رها میکنم خاموش میشود تا بعد ازچندبار شعله ثابت می ماند و همه شعله هایش این مشکل رادارند خواهشمندم درصورت امکان برای رفع مشکل راهنمایی بفرمایید بازهم ممنون

Support
شهریور 15, 1399

سلام و وقت به خیر؛
موردی که میفرمایید مشکل نیست و عملکرد طبیعی دستگاهه. به دلیل وجود ترموکوپل هست. لازمه شعله کمی روشن باشه و در این مدت لازمه سلکتور نگه داشته بشه تا زمانی که سلکتور رو رها میکنید فضای شعله کمی گرم شده باشه و با تشخیص ترموکوپل شعله روشن بمونه. این عملکرد برای این هست که اگه شعله قطع شد و محل شعله خنک شد به طور خودکار گاز قطع بشه و خطرساز نباشه.
موفق باشید

کوروش
شهریور 15, 1399

سلام بنده ۲روز پیش یه گاز فردار خریدم الان خود به خود جوجه گردون شروع به کار میکنه وفقط با از پریز کشیدن قطع میشه باکلید صفحه اصلا خاموش نمیشه علتش چیه

Support
شهریور 15, 1399

سلام و وقت به خیر؛
لطفا بررسی کنید کلید جوجه گردان که با لامپ فر مشترک هست خاموش باشه. اگه کلید خاموش باشه و باز این اتفاق بیافته لازمه کارشناس برای بررسی دستگاهتون مراجعه داشته باشن.
موفق باشید

سارا
شهریور 16, 1399

سلام. فرگاز رو داخل انباری بوده و روکش (فکر کنم سربی) و پشم شیشه دور فر توسط موش سوراخ شده. ایا روشن کردن فر ایرادی داره و خطرناکه؟

Support
شهریور 16, 1399

سلام و وقت به خیر؛
بهتره اول دستگاهتون بررسی بشه و بعد استفاده کنید. نمیشه به این شکل در این مورد نظر داد.
موفق باشید

هادی
شهریور 17, 1399

سلام شیر اجاق گاز ترموکوپل دار کلیپسی؟ میشه ترموکوپل کند یکسره بشه بدونه ترموکوپل کار کنه

Support
شهریور 17, 1399

سلام و وقت به خیر؛
ساختار دستگاه به این شکل هست و امکان جدا کردن این قطعه وجود نداره.
موفق باشید

علی متقی
شهریور 18, 1399

سلام.اجاق گاز روی میزی هست ۳تا از شعله هاش با فندک خودش روشن نمیشه یعنی جرقه نمیزنه مشکلش از کجاس؟

Support
شهریور 18, 1399

سلام و وقت به خیر؛
به برق متصل شده؟ بهتره اگه دفترچه راهنما داره به دفترچه نگاه کنید و ببینید در مورد عملکرد فندک چه چیزی نوشته شده. در نهایت برای رفع ایراد دستگاه درخواست ثبت کنید تا کارشناسان ما مراجعه داشته باشن.
موفق باشید

حمیدرضا
شهریور 21, 1399

سلام
چرا بعضی از شعله های گاز با فندک خودکار روشن میشه ولی بعضی ها نه ؟

Support
شهریور 22, 1399

سلام و وقت به خیر؛
ممکنه به دلیل خرابی فندک و یا اتصالات فندک اون شعله باشه. بهتره درخواست ثبت کنید تا برای بررسی دستگاهتون مراجعه بشه.
موفق باشید

احمد
شهریور 22, 1399

سلام
وقتی شعله گاز روشن میشه به محض رها کردن المک گاز شعله خاموش میشه مشکل از ترموکوبل میشه یا ژیگلور ؟

Support
شهریور 22, 1399

سلام و وقت به خیر؛
باید مدتی سلکتور رو به صورت فشرده نگه دارید تا حرارت حاصل از شعله باعث گرم شدن محدوده ترموکوپل بشه و به این شکل روشن میمونه اما اگه به طور کلی مشکلی داره و پس از مدتی نگهداشتن سلکتور هم روشن نمیمونه، درخواست ثبت کنید تا برای بررسی دستگاهتون مراجعه بشه.
موفق باشید

هرمز
مهر 07, 1399

روز بخیر. یک سئوال فنی: من یک کباب پز برای گاز شهری دارم که میخوام تبدیل به کپسولی کنم. متاسفانه اینجا (در اتریش) دسترسی به ژیگلر ندارم. میخوام بدونم ژیگلر گاز کپسولی اندازش چیه تا بدم بسازن.
کباب پز من نپتون سپیده 5 شعله ایست.
قبلا از کمکتون متشکرم.

Support
مهر 07, 1399

سلام و وقت به خیر
قطر ژیگلور برای گاز طبیعی بین ۱۲۵ تا ۱۳۵ و قطر ژیگلور کپسولی 0/77 میلی متر هست ولی این اندازه‌ها در مورد پکیج گزارش شده و ممکنه در مورد کباب پز متفاوت باشه که لازمه به راهنمای دستگاه مراجعه کنید.
موفق باشید

Haniyeh
مهر 30, 1399

سلام ببخشید من دوماهه که اجاق گاز پیلوت خریدم ،شعله اجاق گاز بسیار کمه به حدی که پختن تخم مرغ یک ربع میکشه و اینکه فشار گازمون هیچ ایرادی نداره از نمایندگی اومدن گفتن فشار گازتون کمه ،همه چی اوکیه ،حتی فشار گاز همسایه هام عینه ماس ،من الان چی کنم!؟؟؟؟؟

Support
مهر 30, 1399

سلام و وقت به خیر؛
لطفا درخواست ثبت کنید که برای تعمیرات مراجعه بشه. ممکنه مربوط به شیر تنظیم گاز یا ژیگلورها و … باشه.
موفق باشید

احسان
آبان 04, 1399

سلام
شعله گاز من به صورت نوسانی کم و زیاد میشه. علت چی می‌تونه باشه؟

Support
آبان 05, 1399

سلام و وقت به خیر؛
ممکنه مربوط به ثابت نبودن فشار در دهانه ورودی باشه. میتونید درخواست ثبت کنید تا برای رفع مشکل دستگاهتون مراجعه بشه.
موفق باشید

یوتاب
آبان 15, 1399

سلام.من خونمون گاز کشی بود الان جا ب جا کردم از کپسول استفاده میکنیم ژیگلور های گازو عوض کردم حالا نمیدونم ژیگلور فر کجاست آیا فر هم ژیگلور داره نیاز هست عوض شه؟؟

Support
آبان 15, 1399

سلام و وثت به خیر؛
بله نیاز به تعویض و تنظیم ژیگلور وجود داره. لطفا درخواست ثبت کنید تا برای تنظیم ژیگلورها مراجعه بشه.
موفق باشید

نیما
آبان 30, 1399

ژیگلور گاز رومیزیم رو عوض کردم شعله بزرگش ولی روشن که می کنم یک طرف شعله بیشتر یک طرف کم چه کار کنم ژیگلور قبلیش پایه بلند بوده

Support
آذر 01, 1399

سلام و وقت به خیر؛
لازمه ژیگلور تنظیم بشه و ژیگلور مناسب شعله استفاده بشه. میتونید درخواست ثبت کنید تا برای بررسی و رفع مشکل دستگاهتون مراجعه بشه.
موفق باشید

صفاری
آذر 10, 1399

سلام.ایا گاز سامسونتی مسافرتی هارو هم میشه به گاز شهری یا کپسول گاز وصل کرد؟ممنون میشم جواب بدین

Support
آذر 10, 1399

سلام و وقت به خیر؛
برخی از این گازها قابلیت کار با کپسول‌های بوتان و گاز شهری رو دارن.
موفق باشید

Z.h
بهمن 18, 1399

سلام
من فر گازم رو که روشن میکنم اصلا شعله اش کم و زیاد نمیشه و به صورت کم ثابته
به نظر شما مشکل از کجاست احتمال داره کپسولی باشه و ژیگلور رو عوض کنم درست بشه

Support
بهمن 18, 1399

سلام و وقت به خیر؛
در این مورد لازم هست جریان گاز رو قطع کنید و دستگاه رو تمیز کنید. در صورتی که مشکل رفع نشد، لطفا برای مراجعه و بررسی دستگاه درخواست تعمیرات ثبت کنید.
موفق باشید

هادی
اسفند 12, 1399

سلام
میشه لطف کنید، محل دقیق ژیگلور فر مارک اسنوا کجاست؟ بقیه ژیگلورا رو عوض کردم، برای فر نمیدونم کجاست

Support
اسفند 12, 1399

سلام و وقت به خیر؛
میتونید درخواست ثبت کنید تا برای تعویض ژیگلور مراجعه بشه. برای تعویض ژیگلور فر لازم هست که دستگاه کامل باز بشه.
موفق باشید

هادی
اسفند 24, 1399

سلام
اسم اچاری که سوزن ها رو باهاش عوض میکنن چیه؟ و از کجا میتونم تهییه کنم؟

Support
اسفند 25, 1399

سلام و وقت به خیر؛
با آچار تخت سایز 6 یا 7 میتونید تعویض کنید. بسته به اندازه ژیگلور سایز آچار میتونه متفاوت باشه.
موفق باشید

ف.خ
فروردین 03, 1400

سلام ممنون از اطلاع رسانی شما
یک سوال داشتم یک اجاق گاز طرح فر دارم میتوانم شعله فر گاز قدیمی را روی اجاق گاز کمد دار نصب کنم ؟ چون بیشتر ترجیح میدهم اجاق گاز با فر داشته باشم اما این حدیده فر نداره کمد داره فقط

Support
فروردین 03, 1400

سلام و وقت به خیر؛
خیر این امکان وجود نداره و به طور کلی برای انجام اتصالات مربوط به فر باید کل بدنه‌ی دستگاه شکافته بشه در نهایت اصلا جواب نمیده چون عایق‌بندی دستگاه شما برای کمد هست نه مربوط به کابین فر.
موفق باشید

امیر
اردیبهشت 31, 1400

سلام‌میشه روش تعویض ژیگلور بخاری بدون دودکش آبسال رو هم بفرمایید به چه صورته

پشتیبان
خرداد 05, 1400

سلام دوست عزیز با توجه به تخصصی بودن سوال شما لطفاً با شماره 02147100 تماس بگیرید


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.