تعمیر و نگهداری کولر آبی

15 اردیبهشت, 1399راهنما لوازم خانگی , سبک زندگی

کولر آبی یکی از وسایل پر مصرف در روزهای گرم تابستان است که در میان عموم مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است پس با سرویس به موقع و نگهداری از این دستگاه عمر مفید آن را افزایش دهید همچنین می توانید با این کا کاهش چشمگیری در مصرف آب و برق داشته باشید.

ما در این مطلب می خواهیم هشت نکته کلیدی درباره سرویس و نگهداری کولر آبی را با شما به اشتراک بگذاریم تا با رعایت این نکات از پرداخت هزینه های گزاف در امان باشید.

1.همیشه سعی کنید قطعات خراب و بلا استفاده را تعویض کنید به عنوان مثال در صورتی که سیم های فرسوده کولر آبی را به موقع تعویض نکنید امکان برق گرفتگی افزایش می یابد پس هر چند وقت یک بار سیم ها را چک کنید تا در صورت خرابی، پارگی و یا پوسیدگی حتما تعویض گردد.

2.یکی از مواردی که باید حتما رعایت شود تعویض به موقع پوشال ها می باشد. پوشال ها مکان مناسبی برای رشد باکتری هاست بنابراین برای جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی برای خود و اعضای خانواده تان همچنین برای نگهداری کولرآبی سرویس را به موقع انجام دهید و پوشال ها را تعویض نمایید.

برای نگهداری کولر آبی چه کنیم ؟

3.یکی از مواردی که سالیانه باید چک شود و جزو موارد مهم در نگهداری کلر محسوب می شود الکتروموتور می باشد که باید هر سال قبل از روشن کردن کولر حتما چک شود. در صورت چرخشش نامناسب فن ها الکترو موتور باید تعویض گردد بنابراین برای جلوگیری از بروز این مشکل توصیه می کنیم هر دو سال یک بار الکتروموتور را برای سرویس به کاردون بسپارید تا دیگر نگران نباشید.

در اینجا باید به یک نکته مهم اشاره کنیم در صورتی که رسوبات موجود در آب بر روی چرخ بادبزن کولر باقی بماند و شما سالیانه به تمیز کردن آن اهمیت ندهید امکان سوختن الکتروموتور افزایش می یابد بنابراین برای تمیز کردن چرخ بادبزن از آب ولرم استفاده کنید و سالیانه این عمل را تکرار نمایید.

4.برای نگهداری کولر آبی بهتر است هر چند وقت یکبار موتور کولر و یاتاقان ها را روغن کاری کنید تا با این کار بازدهی و عملکرد کولر آبی را افزایش دهید همچنین عمر کولر را بالا ببرید.

5.شاید همه ما یکی از مواردی که سالیانه برای نگهداری از کولر آبی به آن می پردازیم شناور یا فلوتر کولر آبی باشد که در صورتی خرابی آن را تعویض می کنیم ولی باید بدانید که مهم ترین نکته تنظیم آن می باشد زیرا اگر به صورت اصولی و صحیح تنظیم نشود آب از داخل کولر سرریز می شود. همان طور که می دانید وظیفه شناور در کولر آبی تنظیم فشار و ارتفاع آب می باشد.

ادامه مراحل نگهداری کولر آبی …

6.اگر کولر آبی شما دچار لرزش شده است توصیه می کنیم برزنت ها را چک کنید در صورت خرابی یا پوسیده شدن حتما برای تعویض آن دست به کار شوید پیشنهاد ما به شما این است که برزنت جنس خوب و با کیفیت بالا خریداری کنید زیرا با این کار در نگهداری کولر آبی موفق تر هستید همچنین نیاز کمتری به سرویس کولر آبی دارید.

7.شاید هر سال که کولر خود را روشن می کنید ابتدا توجه می کنید که از کولر صداهای ناهنجاری به گوشتان نرسد اگر این صداها بیش از حد باشد باید بگوییم وضعیت تسمه و پولی را چک کنید و درصورت خرابی آن ها را تعوض نمایید تا این مشکل برطرف شود.

8.شاید تا به حال این موضوع به گوشتان خورده باشد که کولر آبی دارای دو موتور است یکی موتور پمپ آب و دیگری دینام. موتور پمپ آب وظیفه گردش آب در کولر و دینام کولر وظیفه گردش هوا را برعهده دارند. برای نگهداری کولر آبی باید به این بسیار توجه داشته باشید زیرا هر چه این دو موتور سالم تر باشد عملکرد کولر بهتر خواهد بودو در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.