لوگوی کاردون

علت سوختن تلویزیون چیست؟

What is the cause of burning TV

آنچه در این مطلب خواهید خواند

علت سوختن تلویزیون چیست؟

the cause of burning TV

همیشه به دنبال علت مشکلات هستیم و می خواهیم بدانیم چرا این اتفاق رخ می دهد ! اما این بار لازم است درباره اجزای داخلی تلویزیون اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید راحتتر دلیل را درک کنید. بک لایت مجموعه ای از لامپ های مهتابی و یا ال ای دی است که منجر به تولید نور می کنند تا شما بتوانید از تصاویر تلویزیون بهره مند شوید اگر تصور می کنید تلویزیون شما سوخته است باید بگوییم در اشتباهید زیرا عمر این لامپ ها به پایان رسیده اند و می توانیم بگوییم بک لایت تلویزیون شما سوخته است.

عمر بک لایت ها در تلویزیون های ال سی دی بیشتر از تلویزیون های ال ای دی بود اما شرکت های تولید کننده تلویزیون از تکنولوژی پیروی کردند و این موضوع را نادیده گرفتند. حالا که این اتفاق افتاده ما برای بیشتر شدن عمر تلویزیون باید چکاری انجام دهیم؟ و یا علت خرابی بک لایت در تلویزیون ها چیست؟

شاید لازم است بدانید تعمیر بک لایت تلویزیون کار بسیار ظریف و حساسی می باشد که باید توسط یک تعمیرکار تلویزیون انجام شود زیرا نیاز به تخصص و دانش فنی دارد در ضمن برای تعمیر بک لایت باید ابتدا پنل تلویزیون را جدا کنید که این کار بسیار حساسی می باشد در صورت آسیب دیدن پنل که قطعه با ارزشی در تلویزیون می باشد باید هزینه های بالایی برای تعمیرات و یا تعویض این قطعه پرداخت کنید. اگر ساکن تهران هستید و قصد تعمیر تلویزیون خود را دارید، می توانید از سرویس تعمیر تلویزیون کاردون استفاده کنید.

از کجا بفهمیم تلویزیون سوخته؟

تشخیص اینکه تلویزیون سوخته یا نه، همیشه آسان نیست، زیرا علائم مختلفی می تواند نشان دهنده خرابی باشد. با این حال، به طور کلی، می توانید به دنبال موارد زیر باشید:

نشانه های رایج سوختن تلویزیون

 • عدم روشن شدن: اگر تلویزیون شما به هیچ وجه روشن نمی شود، ممکن است سوخته باشد.
 • مشکلات تصویری: تصاویر ممکن است تار، بی رنگ، مخدوش، دارای خطوط عمودی یا افقی، یا با رنگ های نادرست باشند.
 • مشکلات صوتی: ممکن است هیچ صدایی نداشته باشید، صدای ضعیف یا معوج داشته باشید، یا صدا با تصویر همگام نباشد.
 • بوی دود یا سوختگی: اگر بوی دود یا سوختگی از تلویزیون خود حس می کنید، این نشانه ی قطعی سوختن آن است.
 • جرقه زدن یا صدای بلند: اگر از تلویزیون جرقه می زند یا صدای بلند غیرمعمولی به گوش می رسد، ممکن است در حال سوختن باشد.

دلایل نیم سوز شدن تلویزیون

 • استفاده طولانی مدت: هر وسیله الکتریکی با گذشت زمان و استفاده ی مداوم، فرسوده می شود و ممکن است برخی از قطعات آن نیم سوز شوند.
 • نوسانات برق: نوسانات برق می تواند به قطعات داخلی تلویزیون آسیب برساند و باعث نیم سوز شدن آنها شود.
 • گرمای بیش از حد: اگر تلویزیون در محیطی گرم و بدون تهویه مناسب قرار داشته باشد، ممکن است بیش از حد گرم شود و برخی از قطعات آن نیم سوز شوند.
 • ضربه یا افتادن: ضربه یا افتادن تلویزیون می تواند به قطعات داخلی آن آسیب برساند و باعث نیم سوز شدن آنها شود.

نشانه های نیم سوز شدن تلویزیون

نیم سوز شدن تلویزیون به حالتی گفته می شود که برخی از اجزای داخلی آن به طور کامل از کار نیفتاده اند، اما عملکرد صحیحی هم ندارند. این مشکل می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم در تصویر و صدای تلویزیون شود.

۱) مشکلات تصویری

 • تصویر تار یا کم نور: اگر تصویر تلویزیون شما به طور کلی تار یا کم نور است، ممکن است لامپ های بک لایت نیم سوز شده باشند.
 • مشکلات رنگی: اگر رنگ ها در تصویر تلویزیون شما طبیعی نیستند یا به درستی نمایش داده نمی شوند، ممکن است مشکل از برد رنگ باشد.
 • خطوط عمودی یا افقی: اگر در تصویر تلویزیون شما خطوط عمودی یا افقی مشاهده می کنید، ممکن است مشکل از پنل یا برد اصلی باشد.
 • تصویر مات یا برفکی: اگر تصویر تلویزیون شما مات یا برفکی است، ممکن است مشکل از آنتن یا تیونر باشد.

۲) مشکلات صوتی

 • عدم وجود صدا: اگر از تلویزیون شما هیچ صدایی به گوش نمی رسد، ممکن است مشکل از بلندگوها یا برد صدا باشد.
 • صدای ضعیف یا معوج: اگر صدای تلویزیون شما ضعیف یا معوج است، ممکن است مشکل از بلندگوها، برد صدا یا کابل های صوتی باشد.
 • ناهماهنگی صدا و تصویر: اگر صدای تلویزیون شما با تصویر همگام نیست، ممکن است مشکل از برد اصلی باشد.

چرا بک لایت تلویزیون میسوزد؟

یکی از مواردی که دلیل سوختن بک لایت تلویزیون می باشد و به افراد خانواده بستگی دارد استفاده نادرست از تلویزیون می باشد اگر در ساعات متوالی از تلویزیون استفاده می کنید باید منتظر روزی باشید که به دنبال تعمیرکار تلویزیون برای تعمیر آن هستید زیرا تلویزیون هر 2 الی 3 ساعت استفاده نیاز به 15 دقیقه استراحت دارد در صورتی که بی وقفه از تلویزیون خود استفاده می کنید به بک لایت ها آسیب وارد می شود.

دلیل دیگر خرابی و یا سوختن بک لایت تلویزیون استفاده از کالای بی کیفیت می باشد در صورتی که به تازگی این قطعه را تعویض کرده اید اما مجدد با این مشکل روبرو شده اید باید بدانید قطعه به کار رفته از کیفیت پایینی برخوردار بوده است.

حال سوال اینجاست که از کجا بفهمیم مشکل از بک لایت تلویزیون است ؟ گاهی اوقات اتفاقاتی که رخ می دهد نشانه ای است که به شما هشدار خرابی بک لایت را می دهد که لازم است بدانید تا در صورت روبرو شدن با آن مشکلات سریعا اقدام نمایید. اگر تلویزیون شما صدا دارد ولی تصویر ندارد و یا در هنگام تماشای تلویزیون تصویر قطع می شود درحالی که صدا پخش می شود و یا شاید بعضی مواقع بخشی از تصویر تلویزیون شما تاریک شود در این صورت مشکل از بک لایت تلویزیون می باشد.

در هر صورت تمامی مشکلاتی که مربوط به تصویر تلویزیون است مربوط به خرابی و یا سوختن بک لایت می باشد و باید برای تعمیر و یا تعویض آن در کاردون ثبت سفارش نمایید تا همکاران و تیم متخصص کاردون در کوتاه ترین زمان در محل شما حاضر شوند.

سوالات متداول

عمر بک لایت ها در تلویزیون های ال سی دی بیشتر از تلویزیون های ال ای دی است.

برای تعمیر بک لایت باید ابتدا پنل تلویزیون را جدا کنید که این کار بسیار حساسی می باشد در صورت آسیب دیدن پنل که قطعه با ارزشی در تلویزیون می باشد باید هزینه های بالایی برای تعمیرات و یا تعویض این قطعه پرداخت کنید.

تلویزیون هر 2 الی 3 ساعت استفاده نیاز به 15 دقیقه استراحت دارد در صورتی که بی وقفه از تلویزیون خود استفاده می کنید به بک لایت ها آسیب وارد می شود.

آخرین مطالب مرتبط

دیدگاه ها

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها