لوگوی کاردون

سایه دار شدن تصویر تلویزیون

سایه دار شدن تصویر تلویزیون

آنچه در این مطلب خواهید خواند

یکی از مشکلاتی که ممکن است در تلویزیون ایجاد شود و شما را کلافه نماید سایه دار شدن تصویر تلویزیون است زیرا با این اتفاق شما دیگر نمی توانید به خوبی از تصویر تلویزیون استفاده کنید و همین موضوع می تواند منجر به آزار شما شود. البته که بروز این مشکل می تواند علت و دلایل مختلفی داشته باشد به همین خاطر کاردون سعی دارد در این مطلب به طور کامل این مورد را بررسی نماید و راهکارهای آن را در اختیارتان قرار دهد اما به یاد داشته باشید تعمیر تلویزیون در صورتی که دانش فنی و تخصص مربوطه را ندارید اصلا توصیه نمی شود چرا که ممکن است خسارت های بیشتری به دستگاه وارد نمایید.

The reason for the shadowing of the TV image

سایه دار شدن تصویر تلویزیون

شاید برای شما اتفاق افتاده است که در هنگام تماشای تلویزیون متوجه لکه های سیاه کوچک بشوید گاهی اوقات ممکن است این لکه ها خود به خود برطرف شود اما نه همیشه ! گاهی اوقات هم ممکن است این لکه ها برای همیشه در تلویزیون شما بماند و به سادگی نتوان مشکل را برطرف نمود در هر جال باید بدانید مشکل از خرابی و یا سوختن پیکسل هاست. در صورتی که لکه های محوی بر روی تلویزیون مشاهده می کنید که باعث سایه دار شدن تصویر تلویزیون می شود باید بگوییم عملکرد پیکسل ها دچار اختلال شده است و نمی تواند رنگ را تغییر دهد و اگر این مشکل را جدی نگیرید در نهایت منجر به سوختن پیکسل ها خواهد شد.

شاید بهتر است راه های پیشگیری از بروز این مشکل را بدانید تا بتوانید از سایه دار شدن تصویر تلویزیون جلوگیری نمایید. گاهی اوقات ممکن است لکه های سیاهی که بر روی تلویزیون شما ایجاد می شود ناشی از کثیفی و گرد و خاک باشد همان طور که می دانید تلویزیون دستگاهی است که باید هر چند وقت یکبار گردگیری شود و گرد و غبار روی آن پاک گردد اگر این اتفاق نیافتد ممکن است کثیفی ها به شکل لکه های سیاه بر روی تصویر تلویزیون تاثیر بگذارد درست است این لکه ها در عملکرد تلویزیون شما آسیبی وارد نمی کند اما ممکن است در نمایش تصویر برایتان مشکل ایجاد نماید. بهتر است هنگامی که تلویزیون خاموش است برای گردگیری آن اقدام نمایید.

علت وجود لکه در تصویر تلویزیون چیست؟

Spot on the TV picture

همه ما می دانیم که در تلویزیون های ال ای دی از نقاطی به نام پیکسل برای نمایش تصویر استفاده شده است که این صفحه متشکل از پیکسل ها با توجه به تغییر رنگ ها تصویر را به نمایش میگذارد. حال تصور کنید زمانی یکی از پیکسل ها پیر کند و نتواند تغییر رنگ بدهد در این صورت چه اتفاقی می افتد ؟ شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در هنگام تماشای یک برنامه تلویزیونی و یا یک تصویر ثابت با تغییر دادن تصویر با مشکل روبرو شوید در این صورت اصطلاحا گفته می شود پیکسل ها گیر کرده اند اگر این مشکل را جدی نگیرید ممکن است به سوختن پیکسل ها منجر شود.

اگر تلویزیون سونی دارید که به مشکل سایه دار شدن صفحه دچار شده است، می توانید از خدمات تعمیر تلویزیون سونی کاردون استفاده کنید.

به همین خاطر بهتر است در صورت مشاهده این مشکل با متخصصین کاردون تماس بگیرید تا شما را در برطرف کردن این مشکل راهنمایی نمایند. البته لازم است بگوییم برای جلوگیری از بروز این مشکل اجازه ندهید تلویزیون شما بیش از 30 دقیقه بر روی یک تصویر ثابت بماند زیرا این مورد می تواند باعث ایجاد اختلال در پیکسل ها شود. راه حل هایی برای برطرف کردن مشکل پیکسل های گیر کرده وجود دارد در حقیقت باید بگوییم این مشکل راه حل دارد و می توانید مجدد از تلویزیون خود بدون تعویض پیکسل ها استفاده نمایید. با استفاده از برخی ابزار ها می توانید پیکسل ها را مجبور به تغییر رنگ کنید اما برای برطرف کردن این مشکل باید از کاردون کمک بخواهید.

دلایل ایجاد سایه و تاریکی در تصویر تلویزیون های ال ای دی

از مشکلات رایج در تلویزیون های LED ایجاد سایه و تاریکی در تصویر است. این اختلال به دلیل فشار آمدن بر پیکسل ها ایجاد می شود. وارد آمدن فشار بر پیکسل ها به دلایل مختلفی صورت می گیرد. از مهم ترین دلایل ایجاد تاریکی و سایه در تلویزیون های ال ای دی و سایه افتادن روی صفحه تلویزیون، موارد زیر است.

  • وجود لکه های کثیف سطحی
  • وجود پیکسل های گیرکرده
  • پیکسل سوخته در تلویزیون LED
  • مانت و یا گیره نصب به دیوار
  • پایه نگهدارنده LED

وجود لکه های کثیف سطحی روی تصویر تلویزیون

بیشتر وقتها وجود لکه های تاریک بر روی صفحه تلویزیون و سایه افتادن روی صفحه تلویزیون به دلیل ایجاد گرد و غبار روی سطح تلویزیون می باشد. در طول استفاده و گذر زمان وجود کثیفی و آلودگی بر روی صفحه تلویزیون معمول و رایج می باشدy اگر آنها را پاک نکنید و به حال خود رها نماید بعد از مدتی این لکه ها روی صفحه تلویزیون به شکل لکه های تاریک در می آیند.

 درست است که لکه های کثیفی تاثیری در کارکرد تلویزیون ندارند و مشکلات فنی ایجاد نمی کنند؛ اما بهتر است برای برطرف شدن سایه و تاریکی تصویر تلویزیون ال ای دی صفحه تلویزیون خود را تمیز کنید و به حال خود رها نفرمایید. برای این کار بهتر است از پارچه نرم و یا میکروفیبر استفاده نمایید.

پیکسل های گیر کرده در تلویزیون ال ای دی

صفحه تلویزیون دارای پیکسل هایی برای نمایش تصویر است.  پیکسل ها از این جهت وجود دارند که بسته به تصویری که نشان داده میشود رنگ خود را تغییر دهند. هنگامی که پیکسل ها به هر دلیلی گیر می کنند دیگر توانایی تغییر رنگ را ندارند و یک تصویر لکه دار دیده می شود.

علت ایجاد اختلال پیکسل های گیرکرده بر روی تلویزیون ها، به دلیل قرار گرفتن تصویر ثابت روی تلویزیون در مدت زمان طولانی می باشد.

 در برخی موارد از تعمیرات پنل، نیاز به تعویض پنل تلویزیون وجود دارد. عمر مفید پنل ها محدود است که در صورت تمام شدن باید تعویض گردند.

می توان از مهمترین علت هاله یا لکه سیاه بر روی صفحه نمایش تلویزیون و سایه دار شدن تصویر تلویزیون سامسونگ، پنل دستگاه باشد. قابل ذکر است که تمیزی این منافع از کارهایی است که باید به دست افراد متخصص انجام شود. پنل قسمتی بسیار پیچیده است و هرگونه اقدام ناشیانه می تواند باعث آسیب به تلویزیون شما شود. پس برای اینکه از بروز آسیب های بیشتر به دستگاه شما جلوگیری شود تعمیر و تمیز شدن پنل را به دست متخصصان کاردون بسپارید.

پیکسل‌های سوخته تلویزیون

از دیگر دلایل ایجاد سایه و تاریکی در تلویزیون‌های ال ای دی وجود پیکسل‌های سوخته می‌باشد. تفاوتی بین پیکسل‌های سوخته و پیکسل گیر کرده وجود دارد. تفاوت پیکسل سوخته با پیکسل گیر کرده در این است که پیکسل های گیر کرده قابلیت روشن شدن را دارند اما نمی توانند تغییر رنگ را ایجاد کنند؛ در حالی که پیکسل هایی که سوخته است، روشن نمی شوند و به صورت لکه های سیاه و تاریک در تصویر تلویزیون ال ای دی دیده می شوند.

پیکسل های سوخته قابل بهبود و بازیابی نمی باشند و برای رفع این مشکل تعویض صفحه نمایش تلویزیون صورت می گیرد.

مانت یا گیره نصب تلویزیون به دیوار

وجود سایه و تاریک در تصویر تلویزیون ال ای دی به دلیل نصب نامناسب آن بر روی دیوار هم می باشد. در زمانی که قصد نصب تلویزیون ال ای دی خود را به روی دیوار دارید، باید مانند راهنما و دستورالعمل های کمپانی سازنده آن عمل نمایید.

 در نظر داشته باشید که در زمان نصب تلویزیون خود روی دیوار،  بیشتر از ۷۰ درجه تغییر جهت زاویه ندهید. زیرا این کار باعث می شود که وزن تلویزیون به یک طرف انتقال پیدا کند و در نهایت به پیکسل ها آسیب وارد می شود.

 برای نصب تلویزیون خود به دیوار از گیره یا مانت مناسب و مخصوص تلویزیون استفاده نمایید و از استفاده از ابزارهای  متفرقه خودداری نمایید تا به پیکسل ها فشار وارد نشود و باعث آسیب دیدگی به آنها نگردد و سایه و تاریکی در تصویر تلویزیون ایجاد نشود.

نگهدارنده تلویزیون

توصیه می‌شود برای قرار دادن تلویزیون ال ای دی خود بر روی میز یا سطح صاف از پایه های مخصوص خود تلویزیون استفاده کنید. از استفاده پایه های متفرقه خودداری نمایید. اگر تلویزیون بدون پایه و یا با پایه های متفرقه بر روی سطح قرار دهید به پیکسل های پایینی تلویزیون فشار وارد می شود و باعث ایجاد تصویر سایه های تاریک در قسمت پایین تلویزیون می شود.

 استفاده از نگهدارنده نامناسب برای تلویزیون، از مشکلات فشار وارد آوردن به پیکسل های تلویزیون ال سی دی میباشد. هنگام نصب تلویزیون به صورت دیواری و چه بر روی سطح از گیره ها و پایه های مخصوص مدل تلویزیون خود استفاده نمایید.

سوالات متداول

عملکرد پیکسل ها دچار اختلال شده است.

تلویزیون دستگاهی است که باید هر چند وقت یکبار گردگیری شود و گرد و غبار روی آن پاک گردد اگر این اتفاق نیافتد ممکن است کثیفی ها به شکل لکه های سیاه بر روی تصویر تلویزیون تاثیر بگذارد.

 لکه های سیاهی که بر روی تلویزیون شما ایجاد می شود ناشی از کثیفی و گرد و خاک باشد.

اگر مشکل صفحه تلویزیون شما رفع نشد می توانید از سرویس تعمیر تلویزیون کاردون استفاده کنید.

 

آخرین مطالب مرتبط

دیدگاه ها

3 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حمیدرضا
10 ماه قبل

با سلام
ببخشید چرا تلویزیون سامسونگ بعد از چندساعت کار تصویرش سایه دار میشه؟ دلیل این سایه دار شدن صفحه تلویزیون سامسونگ چی هست؟

Ayob Akhlaj
مدیر
پاسخ به  حمیدرضا
10 ماه قبل

با سلام و وقت بخیر
تلویزیون شما نیاز هست که توسط متخصصین کاردون بررسی بشه تا دلیل قطعی رو خدمتتون بگیم.
از این لینک استفاده کنید:
تعمیر تلویزیون سامسونگ

سامان
6 ماه قبل

سلام من یه ال سی دی ۴۹ ایکس ویژن ۴kدارم ک وقتی روشنش میکنم بعد ۱۰ دقیقه رنگ تصویر ب هم میریزه و اینکه بین تعویض کانال ک یه صفحه مشکی برای چن دقیقه ایجاد میشه اون صفحه دورش ی نور سفیدی داره.اما وقتی خنک باشه این ایرادا رو نداره ولی بعد چن دقیقه رنگش ب هم میریزه و کیفت تصویر ب هم میریزه .احساس میکنم دستگاه داغ میشه