لوگوی کاردون

دلیل سفید شدن صفحه تلویزیون چیست؟

دلیل سفید شدن صفحه تلویزیون چیست
فهرست محتوا

معمولا وقتی صحبت از خرابی تلویزیون به میان می‌آید در بیشتر مواقع با تصویری غیر عادی یا مخدوش رو به رو هستیم که پی به خراب شدن دستگاه می‌بریم. از نوع رنگ تصویر یا اشکال تیرگی روشنی که روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شوند می‌توانیم متوجه این موضوع شویم که ایراد از کدام قطعه است که بهتر است توسط تکنسین بررسی و تعمیر شود. در خصوص سفید شدن صفحه تلویزیون نیز راه‌ها و نشانه‌هایی وجود دارد تا بتوان ایراد را پیدا کرده و به رفع مشکل سفید شدن تصویر تلویزیون بپردازیم. در این قسمت از مطالب تعمیرات لوازم خانگی کاردون علت سفید شدن صفحه تلویزیون را بررسی می‌کنیم.

برای تعمیر تلویزیون خود می توانید از متخصصین کاردون کمک بگیرید.

چرا تصویر تلویزیون سفید است؟

دلیل مهم و اصلی سفید شدن صفحه تلویزیون معمولا مربوط به برد تیکان می‌شود. اگر این قطعه معیوب شده باشد در واقع نه صدا خواهید داشت و نه تصویر و نمایشگر کاملا سفید است. سوای برد تیکان امکان دارد ایراد از مین برد هم باشد، همچنین زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد گاهی می‌توان احتمال خرابی پنل را نیز داد. یعنی زمانی که پنل مشکلی داشته و سیگنال را به درستی از مین برد دریافت نکند، تصویر سفید می شود. البته اگر درجه حرارت در برد منطقی هم بالا برود، امکان بروز خط های سفید روی نمایشگر و یا پریدن تصویر هست. پس زمانی که تکنسین مشکل سفید شدن تصویر تلویزیون را چک می‌کند، قطعاتی چون مین‌ برد، برد تیکان، پنل و خازن های روی برد تغذیه را هم نیز باید بررسی کند.

علت خطوط سفید در صفحه تلویزیون

What is the reason for the whiteness of the TV screen

در برخی مواقع هم ما با سفید شدن صفحه تلویزیون به طور کامل رو به رو نیستیم و تنها خطوط سفید در تلویزیون و یا کمرنگ شدن تصویر است که به چشم می‌خورد. به بررسی تعدادی از علل به وجود آمدن این خط‌ها می‌پردازیم.

۱) وقتی قطعه برد تیکان (T-CON) خراب باشد

اگر برد تیکان به درستی در محل خود قرار نگرفته باشد به علت ساختار حساسی که دارد امکان بروز خطوط سفید روی تصویر تلویزیون خواهد بود. گاهی کاربران بدون اینکه بدانند در هنگام مشاهده این خطوط چند ضربه آهسته به تلویزیون می‌زنند و خطوط محو می‌شوند. اگر برای شما هم این اتفاق افتاده مطمئن باشید که مشکل از برد تیکان است. بستگی به نوع تخریب در این قطعه تکنسین ممکن است تنها با بررسی تعدادی سیم مشکل را برطرف کند و گاهی هم امکان دارد تخریب بالا باشد و اقدامات کلی تر نیاز است.

۲) سوختن لاجیک برد

The cause of white lines on the TV screen

برد منطقی یا لاجیک برد (logic Board) از قطعات مهم تلویزیون است که ممکن است آسیب ببیند. سوختن این قطعه سبب به وجود آمدن خطوط سفید در تصویر و یا کمرنگ شدن تصویر است.

۳) داغ شدن قطعات

معمولا وقتی تلویزیون در محیط گرم قرار می‌گیرد طبیعی است که قطعات داخلی نیز داغ کند این اتفاق سبب می‌شود تا به عبارتی تعدادی از این قطعات آسیب دیده و خطوط ظاهر شوند. نباید تلویزیون را در محیط گرم قرار داد چون باعث خواهد شد تمامی قطعات داخلی آن در معرض سوختگی و خرابی قرار گیرند.

۴) ایراد از کابل LVDS

برای برقراری بین بردتیکان و برد اصلی تلویزیون کابلی به نام LVDS وجود دارد. در صورت مشکل یا عیب در این کابل یا عدم اتصال دقیق آن امکان بروز سفیدی صفحه و علت خطوط سفید در صفحه تلویزیون باشد.

۵) نوسانات برقی

Whitening of the LCD or LED TV screen

اگر تلویزیون شما یک محافظ برقی ندارد باید مطمئن باشید که به زودی با نوسانات برق شهری یا احتمال سوختن خود تلویزیون وجود دارد یا قطعات آن، یکی از علت ظاهر شدن خطوط سفید در تلویزیون و یا کمرنگ شدن تصویر همین است. برای جلوگیری از خسارت نوسانات برق بر روی تلویزیون از یک محافظ برقی ساده کمک بگیرید.

۶) ضعف در اتصالات

اگر خطوط افقی یا عمودی سفید رنگ موقتی ظاهر شده و خود به خود محو می‌شوند، امکان این وجود دارد که در اتصالات ضعف وجود داشته باشد. در این حالت خوب است تا کابل HDMI را درآورده و دوباره متصل کنید. اگر با این کار موفق به رفع مشکل خطوط سفید در تلویزیون شدید این یعنی اتصالات و چفت و بست آنها باید توسط تکنسین بررسی شود

۷) عیب در پنل

ایراد پنل تلویزیون یک مشکل اساسی است و تقریبا برای تلویزیون خطرناک است که پنل آن آسیب جدی ببیند. امکان بروز هرخطی بر اثر ضربه دیدن یا آبخوردگی پنل وجود دارد. پنل تلویزیون ممکن است بر اثر تمیز کردن با مواد شوینده، ضربه مستقیم مثل ضربه توپ یا معمولا ضربه‌های اسباب کشی و آبخوردگی دچار ایرادات جدی شود.

۸) گردوغبار و گرفتگی منافذ

The most common causes of white spots on the TV screen

به طور قطع متوجه منافذی روی بدنه تلویزیون شده‌اید. این منافذ به جریان هوا در دستگاه کمک می‌کند تا قطعات بیش از حد گرم و داغ نشوند و آسیبی نبینند. در صورتی که این منافذ در طی مدتی با گردوغبار مسدود شده باشد ممکن است با حرارت دستگاه IC تلویزیون آسیب ببیند و مشکلاتی در تصویر آن بروز پیدا کند.

سفید شدن صفحه تلویزیون ال سی دی یا ال ای دی

سفید شدن صفحه تلویزیون‎‌‌ ال سی دی و ال ای دی می‌تواند به علت آسیب به مین برد و یا داغ شدن IC باشد. همچنین عیب در پنل این تلویزیون‌ها سبب پریدن تصویر یا سفید شدن صفحه تلویزیون خواهد شد. در این حالت شما یک صفحه سفید کامل دارید و ریموت کنترل هم کار نمی‌کند. ممکن است تلویزیون صدا داشته یا نداشته باشد. یکی از دلایل نه چندان متداول هم می تواند عیب در خازن‌های برد تغذیه باشد که ایراد در هر دو نوع تلویزیون ال ای دی و ال سی دی را رقم می زند. بهتر است در هنگام مشاهده سفید شدن تصویر یا متوجه شدن ایراد در هر یک از این قطعات تعمیر و عیب یابی را به تکنسین بسپارید.

رایج‌ترین دلایل ایجاد لکه سفید صفحه تلویزیون

علت اصلی ظاهر شدن لکه سفید در تصویر تلویزیون جدا شدن منشور لامپ‌های بک لایت است. منشورها با چسب حرارتی در محل مورد نظر چسبانده شده‌اند با گرم شدن بیش از حد دستگاه یا به مرور زمان این چسب از بین رفته و به عبارتی منشور از محل قرارگیری خود جدا می‌شود. در قسمت بک لایت تلویزیون فاصله از اهمیت برخوردار است به هر نحوی فاصله بین منشور و لامپ‌ها برهم بخورد، می تواند علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون باشد. در مواردی به این اختلال نشت نور هم می‌گویند.

۱) افتادن منشور روی لامپ

این مشکل می‌تواند سبب شود نور با حالتی متمرکز و فوکوس روی صفحه پولاریزه بازتاب داشته باشد و مانند نور ذره‌بین متمرکز به نظر برسد.

۲) عدم فاصله اصولی مابین لامپ و صفحه پولاریزه

به علت تخریب پایه نگهدارنده صفحه پولاریزه یا عدم دقت کافی در تعویض قطعه یا تعمیر آن توسط تکنسین یا افراد غیر حرفه‌ای موجب می‌شود این فاصله دقیق برهم بخورد و علت ظاهر شدن نقاط نورانی در تصویر تلویزیون باشد.

۳) خرابی پیکسل‌ها

تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی از تعداد زیادی پیکسل تشکیل شده‌اند. که واحدهای کوچکی از یک تصویر منسجم هستند و یک تصویر کلی را نشان می‌دهند. اگر در نقطه‌ای از تصویر این پیکسل‌ها آسیب ببیند ممکن است لکه سفید و نورانی روی تصویر مشاهده کنید.

عوامل موثر در سفید شدن صفحه تلویزیون

تعدادی عوامل موثر سفید شدن تصویر در تلویزیون‌هایLCD و LED وجود دارد که موجب بروز علت ایجاد هاله سفید در نمایشگر تلویزیون می‌شود:

۱) مشکلات سخت افزاری و داخلی مثل مدار،خازن،برد و اتصالات (که آنها را بررسی کردیم)

۲) افزایش دمای محیط و دستگاه

۳) وارد شدن ضربه به پنل تلویزیون

۴) آب خوردگی

برای حل مشکل تصویر سفید تلویزیون چه باید کرد؟

What should be done to solve the problem of white TV image

کم نور شدن صفحه تلویزیون یا سفید شدن صفحه تلویزیون پس از گذشت زمان یا علت‌هایی که نام بردیم ممکن است رخ بدهد. مهم است که بدانیم مشکل سفید شدن صفحه نمایش تلویزیون چگونه برطرف می‌شود؟ و راه حلی برای آن پیدا کنیم.

بهترین و ایمن‌ترین راه این است که از تکنسین ماهر در خصوص تعمیرات تلویزیون‌های جدید کمک بگیرید.

در غیر اینصورت مراحل زیر را دنبال کنید:

۱) فیش‌ و کابل‌های تلویزیون را بررسی کنید یعنی از اتصال دقیق آنها به ورودی تلویزیون مطمئن شوید. در این خصوص ابتدا به سراغ کابل تصویر بروید.

۲) از ارتباط و اتصال دقیق کابل برد تیکان و برد اصلی اطمینان حاصل کنید یعنی این اتصال باید سالم باشد.

۳) ولتاژ کابل ارتباطی برد تیکان و برد اصلی را بررسی کنید (برق ورودی باید روی 12 ولت باشد)

۴) ورودی دستگاه را چک کنید تا سالم باشد.

۵) از راه حل‌های نرم افزاری می‌توانید: دکمه Exit و Ok را باهم فشار دهید در این لحظه منوی Input/source نمایان می‌شود، ورودی HDMI را انتخاب کرده تا تصویر به وضوح خود برگردد.

تعمیرات تخصصی کاردون برای رفع مشکل سفیدی نمایشگر تلویزیون

در واقع وقتی می‌گوییم تکنسین ماهر به فردی اشاره داریم که تخصص و دانش در تعمیر یک نوع از دستگاه را داشته باشد. مهم است برای خرابی و عیب یابی هر دستگاه برقی از یک متخصص ماهر کمک بگیرید. تعمیرات لوازم خانگی کاردون در بخش تعمیرات تخصصی دارای تکنسین‌های مجرب و در خصوص بررسی علت ایجاد هاله سفید در نمایشگر تلویزیون یا کم نور شدن صفحه تلویزیون و سفید شدن کل تصویر است. برای عیب یابی و مطمئن شدن از مشکل اصلی و دقیق دستگاه می‌توانید از خدمات تعمیرات تخصصی کاردون استفاده کنید.

اگر تلویزیون شما از برند پاناسونیک است، می توانید برای سرویس و تعمیر آن از خدمات تعمیر تلویزیون پاناسونیک کاردون استفاده کنید.

جمع‌بندی

خرابی تلویزیون یا اختلال در تصویر این دستگاه ممکن است پیشروی کند. یعنی با تعمیر و عیب یابی دیر هنگام ممکن است به کل تصویر آسیب بیشتری وارد شود و کاربران متحمل هزینه‌های بسیار شوند. در این متن از تعمیرات لوازم خانگی کاردون سعی کردیم تا علت ایجاد حاله سفید در نمایشگر تلویزیون را بررسی کنیم و راه حل‌های احتمالی برای برطرف شدن سفید شدن صفحه تلویزیون را پیشنهاد دهیم. فراموش نکنید که بهترین و ایمن‌ترین راه کمک گرفتن از یک متخصص و کارشناس است. در صورت تمایل به برقراری ارتباط با کارشناسان کاردون در خصوص تعمیرات تلویزیون می‌توانید، سفارش تعمیر خود را ثبت کنید. تیم کاردون در کمترین زمان آماده ارائه خدمات به کاربران خواهد بود.

اگر با روشن کردن تلویزیون تصویر تلویزیون شما سفید باقی می‌ماند، به احتمال زیاد برد تیکان دستگاه ایراد پیدا کرده است. خرابی مین برد و پنل نیز از جمله دلایل دیگر سفید شدن صفحه تلویزیون است.

ممکن است به دلیل آ‌ب‌خوردگی فلت تلویزیون دچار مشکل شود و به همین دلیل خطوط سفید روی صفحه تلویزیون ظاهر شود. همچنین خرابی پنل و پیکسل سوختگی نیز می‌تواند باعث ایجاد خطوط سفید روی صفحه تلویزیون شوند.

آخرین مطالب مرتبط

سوال و نظر خود را بیان کنید

2 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ahmadreza
5 ماه قبل

تلویزیون ما خودش هرچند وقت یکبار هی سفید میشه و خودش درست میشه مشکلش از کجاست؟

Ayob Akhlaj
ویرایشگر
پاسخ به  ahmadreza
5 ماه قبل

با سلام و وقت بخیر
پییشنهاد می کنیم که از سرویس تعمیر تلویزیون کاردون استفاده کنید تا تلویزیونتون توسط متخصصین کاردون بررسی بشه.