چرا تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد؟

چرا تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد
فهرست محتوا

قرار است برنامه تلویزیونی محبوبتان را تماشا کنید، ریموت کنترل را بر می‌دارید و دستگاه را روشن می‌کنید. صدای تلویزیون در محیط پخش می‌شود اما تصویری ندارید. انگار رادیو را روشن کرده‌اید و خبری از تصویرهای رنگی و شفاف نیست. قطع شدن تصویر تلویزیون LED و LCD هنگامی که صدا دارد به عوامل متعددی مربوط می‌شود که نشان از خرابی و عیبی در دستگاه دارد. در مجموعه مطالب کاربردی تعمیرات لوازم خانگی کاردون با موضوعیت تلویزیون این بار به قطع شدن تصویر تلویزیون در حالتی که صدا پخش می شود می‌پردازیم. در ادامه این موارد را بررسی می کنیم.

Why does the TV have sound but no picture

تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد علت چیست؟

برای کاربران تلویزیون امکان دارد اتفاق افتاده باشد زمانی که تلویزیون را روشن می‌کنند صدا داشته باشند اما تصویری را مشاهده نکنند. یا در هنگام تماشای تلویزیون یا عوض کردن کانال‌ها، تصویر به یک‌باره سیاه شده و فقط صدا پخش بشود. وقتی تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد به احتمال خیلی زیاد مشکل از بک لایت دستگاه است. نمایشگر تلویزیون برای نشان دادن تصویر به نور احتیاج دارد و بک لایت این نور را فراهم ‌می‌کند اما این تنها دلیل نیست. امکان دارد در مدل و برند این دستگاه به شکل متفاوتی قطع شدن تصویر اتفاق افتد. علت اینکه با عدم وجود تصویر هنوز صدا را می‌شنویم این است که با خرابی در قسمت بک لایت تلویزیون خدشه‌ای به پخش صدا وارد نمی‌شود و دو مسیر متفاوت را دنبال می‌کنند. برای اینکه تمامی موارد از جمله خرابی بک لایت و دیگر اختلالات را بررسی کنیم در ادامه تعدادی از اصلی‌ترین‌ها را بررسی خواهیم کرد.

TV has sound but no picture, what is the reason

۱) نقص در بک لایت

خرابی بک لایت تلویزیون و نقص آن متداول است و به نگهداری نامناسب از دستگاه یا مرغوب نبودن قطعه مربوط می‌شود. بک لایت نور تلویزیون را می‌سازد و با تاباندن نور و عبور نور از پنل باعث می‌شود ما تصاویر را روی صفحه تلویزیون ببینیم. اگر در لامپ‌‌های بک لایت اختلالی صورت گیرد یا تصویری مخدوش و تاریک داریم یا کلا تصویری نداریم. در صورت قطع شدن تصویر تلویزیون LED و LCD هنگامی که صدا دارد احتمالا و در اولین گزینه باید به بک لایت و عدم کارکرد صحیح آن شک کرد.

وقتی تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد,قطع شدن تصویر تلویزیون LED و LCD هنگامی که صدا دارد چرا تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد؟

۲) آسیب در برد تیکان

برد تیکان یکی از بخش‌های مهم پنل تلویزیون است. وظیفه این قطعه این است که سیگنال تصویر را پردازش کرده و به صفحه نمایش در زمانی معین منتقل کند. از علائم خرابی برد تیکان می‌توان به قطع شدن تصویر تلویزیون، پدیدار شدن خطوط عمودی و افقی در تصویر، سفیدی کامل تصویر و درهم ریختگی رنگ تصویر اشاره کرد.

برای تعمیر تلویزیون خود می توانید از متخصصین کاردون کمک بگیرید.

۳) آسیب در پنل تلویزیون

Damage in the thorn range

در خصوص آسیب پنل در بسیاری از موارد با شکستگی یا وارد شدن ضربه به این قسمت رو به رو هستیم. اگر به علت‌های مختلفی مثل برخورد توپ، برخورد اجسام نوک تیر یا ضربه‌ی محکم در هنگام جا به جایی پنل آسیب جدی دید، به احتمال بسیار بالا امکان تعمیر پنل وجود نخواهد داشت و این قطعه باید تعویض شود، یعنی راهکار تعمیری ندارد و تعویض آن نیز بسیار هزینه بر است. علاوه بر این پنل تلویزیون می‌تواند با آسیب‌هایی نظیر پیکسل سوختگی نیز روبرو شود. قطع شدن تصویر تلویزیون LED و LCD هنگامی که صدا دارد می تواند به علت همین خرابی پنل باشد که با سیاه شدن تصویر یا بروز خطوط در نمایشگر نمایان می‌شود.

۴) برهم خوردن تنظیمات تصویر

Disruption of image settings

ممکن است به هر دلیلی تنظیمات تصویر مثل وضوح و روشنایی آن برهم بخورد. در این حالت به تنظیمات دستگاه رفته و نور صفحه را به حالت اولیه بازگردانید. یکی از تنظیماتی که بسیاری از تلویزیون‌ها دارند، تنظیمات مربوط به انرژی تلویزیون است که در حالت‌های مختلف نور صفحه نمایش را تغییر می‌دهد یا صفحه تلویزیون را به طور کامل خاموش می‌کند. اگر برایتان ممکن نبود می‌توانید تلویزیون را ریست کرده و به حالت اولیه تنظیمات برگردانید.

۵) نفوذ آب به دستگاه

Water penetration into the TV set

نکته مهم اینکه اگر آب به درون دستگاه تلویزیون شما نفوذ کرده ابتدا آن را از برق بکشید و سپس تا جایی که در دسترس شماست را خشک کنید. نفوذ آب به درون تلویزیون می‌تواند سبب بروز خطوط عمودی یا ایجاد هاله سفید بر روی تصویر و در نهایت قطع شدن تصویر شود. قطعی کامل تصویر نشانه نفوذ آب به برد آدرس‌دهی یا تیکان و تخریب برد اصلی یا مین برد است. وقتی تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد می‌تواند به علت نفوذ آب به تلویزیون باشد.

علت قطع شدن تصویر تلویزیون LED و LCD هنگامی که صدا دارد چیست؟

تمامی موارد بررسی شده شامل حال این بخش نیز می‌شود اما مهم ترین علت‌ قطع شدن تصویر تلویزیون LED و LCD هنگامی که صدا دارد، معمولا مشکل از بک لایت است. البته بک لایت در این دو نوع تلویزیون متفاوت است. در تلویزیون LCD از لامپ‌های فلورسنت برای ایجاد روشنایی در تلویزیون استفاده می‌شده است، اما در تلویزیون‌های LED از لامپ‌های LED یا دیودهای ساطع‌کننده نور برای ایجاد نور استفاده می‌شود. مشکل بعدی می‌تواند مربوط به خرابی بردپاور و مین برد باشد. برای عیب‌یابی و تعمیر مشکل قطع شدن تصویر تلویزیون LED و LCD هنگامی که صدا دارد، با تکنسین مجرب مشورت کنید.

دلایل دیگر قطع تصویر تلویزیون‌ها در حالی که صدا دارند

به دلایل اصلی خرابی تصویر وقتی تلوزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد پرداختیم. حالا در ادامه تعدادی از دلایل فرعی این مشکل را مرور می‌کنیم.

۱) خرابی کابل یا از بین رفتن اتصال

Cable failure or loss of connection

در تمامی کابل‌های تلویزیون تعدادی رشته‌های نازک وجود دارد که برخی مسئول انتقال برق، صدا و تصویر هستند. از این رو اگر هر یک از این کابل ها و اتصالات آسیب دیده و مورد پارگی یا بریدگی قرار گرفته باشند در بخش صدا و تصویر امکان قطعی وجود دارد.

اگر تلویزیون شما از برند ال جی است، می توانید برای سرویس و تعمیر آن از خدمات تعمیر تلویزیون ال جی کاردون استفاده کنید.

۲) عدم ارائه سیگنال تلویزیونی

همانطور که گفتیم معیوب بودن سیم و کابل در انتقال سیگنال اختلال ایجاد می کند و سبب قطع شدن تصویر LED و LCD هنگامی که صدا دارد می شود. بعلاوه ممکن است سیگنال به وسیله آنتن به درستی مخابره نمی‌شود یعنی یا خود آنتن یا اتصالات پایه ای آن دارای مشکل هستند. وجود فاصله زیاد بین گیرنده دستگاه و آنتن تلویزیون نیز مسبب بروز این مشکل است.

۳) اتصال اشتباه کابل

درست است که در آخر به این مورد پرداختیم اما پس از مطالعه این قسمت، شاید بهتر باشد ابتدا این مورد را چک کنید که اتصالات تلویزیون به درستی وصل شده است؟ نصب اشتباه سیم و کابل و اتصالات داخلی ممکن است علت تصویر نداشتن تلویزیون باشد. اگر تکنسینی به تازگی تلویزیون شما را تعمیر کرده است شاید اتصالات را به درستی نصب نکرده یا شل شده باشند. در قسمت ورودی دستگاه هم ممکن است کابل ها را جا به جا وصل کرده باشید.

جمع‌بندی

هرگونه مشکل در تصویر تلویزیون ممکن است به علت نگهداری نادرست از این دستگاه یا کیفیت پایین آن و قطعات باشد. در هر صورت بهتر است هنگام بروز چنین نقصی پس از چک کردن موارد گفته شده برای تعمیر، از فرد متخصص و کارشناس در این زمینه کمک بخواهید. تعمیر به موقع دستگاه وقتی تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد باعث می‌شود تا ایراد پیشروی نکند. تیم تکنسین‌های تعمیرات لوازم خانگی کاردون برای ارائه خدمات در این زمینه منتظر ثبت سفارش تعمیر تلویزیون از سمت کاربران است. برای برطرف شدن مشکلات خرابی تلویزیون با کارشناسان کاردون در تماس باشید.

در بیشتر موارد تصویر نداشتن تلویزیون LED در حالتی که صدا دارد به خرابی بک لایت برمی‌گردد. البته ممکن است برد دستگاه یا پنل آن نیز مشکل داشته باشد.

ابتدا به قسمت تنظیمات تلویزیون بروید و بررسی کنید که تنظیمات روشنایی تلویزیون مشکلی نداشته باشد. بعد دکمه‌ی منو را روی تلویزیون فشار دهید تا چک کنید که تصویر نداشتن تلویزیون یک مشکل عمومی تلویزیون است یا خیر. در مرحله بعد باید با تکنسین تماس بگیرید تا دستگاه شما را به صورت تخصصی بررسی کند.

گارانتی تلویزیون
با تمدید گارانتی تلویزیون هزینه‌های تعمیرات رو به صفر برسون! فرقی نمی‌کنه تلویزیون شما چه برندیه. همین حالا با تمدید گارانتی تلویزیون هزینه‌های تعمیرات رو به صفر برسون!

سوال و نظر خود را بیان کنید

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

به مشاوره نیاز دارید؟

اگر تلویزیون شما مشکلی دارد و می‌خواهید به صورت تلفنی درباره مشکل دستگاه خود مشاوره بگیرید، فرم درخواست تماس را پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و شما را راهنمایی کنند.

ثبت درخواست خدمات

با وارد کردن نام و شماره همراه در فرم زیر همکاران ما در کمتر از ۳۰ دقیقه برای هماهنگی و ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.