لوگوی کاردون

‎نحوه استفاده از نرم کننده در ماشین لباسشویی {زمان ریختن آن}

How to use fabric softener in the washing machine
فهرست محتوا

نحوه عملکرد نرم کننده در ماشین لباسشویی

نرم کننده‌های لباس در شستن و تمیز کردن الیاف البسه هیچ نقشی ندارند. یعنی نمی‌توان از آن به عنوان مایع تمیز کننده استفاده کرد. عملکرد نرم کننده لباس در ماشین لباسشویی برای نرم تر کردن تار و پود پارچه‌های حوله‌ای و کتان بیشترین کاربرد را دارد. معمولا فکر می‌شود که برای شستن یک لباس همین که از یک شوینده البسه خوب استفاده کنیم کافی است در صورتی که برای استفاده از نرم کننده در ماشین لباسشویی یک محفظه تعبیه شده است. ماشین لباسشویی از ابتدای چرخه شستشو از نرم کننده استفاده نمی کند، ابتدا شستشو با مایع تمیزکننده صورت می گیرد و سپس از نرم کننده برای نرم کردن الیاف پارچه ها کمک گرفته می‌شود.

چه زمانی نرم کننده را در لباسشویی بریزیم؟

How the softener works in the washing machine

نرم کننده‌های لباس وقتی بهترین تاثیر را دارند که روش استفاده از آن را به درستی بدانیم در غیر اینصورت نتیجه مطلوبی مشاهده نخواهیم کرد. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که دیگ ماشین لباسشویی را مملو از لباس نکنید، برای اینکه ماده نرم کننده لباس نیاز دارد تا به درستی در آب حل شود. زمانی که حجم زیادی از لباس در ماشین لباسشویی باشد این مایع حل نشده و عملکرد مناسبی نخواهد داشت. نرم کننده در ماشین لباسشویی باید فضای کافی برای حل شدن داشته باشد وگرنه پس از خشک شدن لباس‌ها لکه‌هایی را روی آنها مشاهده خواهید کرد. دقت کنید که از ریختن مستقیم نرم کننده لباس در دیگ خودداری کنید و برای اینکار از محفظه تعبیه شده و مخصوص نرم کننده لباس در جاپودری کمک بگیرید.
۱. برای استفاده از نرم کننده لباس در ماشین لباسشویی آن را همراه با پودر یا ماده شویند درون لباسشویی نریزید. زیرا تاثیر نرم کنندگی را به طور کلی از بین خواهد برد.
۲. اگر ماشین لباسشویی شما تمام اتوماتیک است، کافیست مایع نرم کننده را در محفظه‌ی مخصوص خود در جاپودری بریزید. ماشین لباسشویی به صورت خودکار پس از پایان شست‌وشو در مرحله آبکشی نهایی نرم‌کننده را اضافه می‌کند.
۳. در ماشین لباسشویی‌های غیر اتوماتیک تنها در زمانی می‌توانید از مایع نرم کننده در ماشین لباسشویی استفاده کنید که چرخه شستشوی دستگاه به مرحله آبکشی نهایی رسیده باشد. در این صورت است که البسه نرم و لطیف شده و مایع لباسشویی به درستی کار خود را انجام خواهد داد. برای انجام تعمیرات ماشین لباسشویی خود می توانید از تعمیرکاران باتجربه کاردون کمک بگیرید.

علت باقی ماندن نرم کننده در محفظه جاپودری لباسشویی

دلایل مختلفی برای باقی ماندن نرم کننده در محفظه جاپودری وجود دارد. این مشکل موجب می‌شود تا مایع نرم کننده به درستی بین لباس‌ها پخش نشده و در روند شستشو با نرم کننده با اختلال مواجه می‌شویم.
۱. ممکن است فشار آب شهری به قدری کم بوده است که مایع نرم کننده در جاپودی را به دیگ لباسشویی هدایت نمی‌کند.
۲. یکی دیگر از دلایل باقی ماندن نرم کننده در ماشین لباسشویی این است که مسیر آب به سمت جاپودی به علت رسوبات آب مسدود شده است، که باید تمیز شده و دوباره قابل استفاده شود.
۳. دمای نامناسب آب هم این مشکل را رقم می‌زند. اگر آب سرد باشد محلول نرم کننده حل نمی‌شود و حجم بیشتر آن در جا پودر باقی می‌ماند.
۴. اگر بیشتر از حد محفظه جاپودری را از مایع نرم کننده پر کنید نصف مصرف نشده آن همانجا خواد ماند.
۵. در صورت انتخاب زمان نامناسب برای ریختن مایع نرم کننده در لباس شویی هم این مشکل بسیار به چشم می‌خورد.
۶. از مایع لباسشویی خوش کیفیت و با برند معتبر استفاده کنید، نامرغوب بودن مواد نرم کننده می‌تواند در نحوه عملکرد نرم کننده در ماشین لباسشویی و جاپودری مشکل ایجاد کند.

نرم کننده را در کدام قسمت ماشین لباسشویی بریزیم؟

طراحی قسمت جاپودری ماشین‌های لباسشویی معمولا متناسب با شرکت تولید کننده متفاوت است، اما از چند حالت خارج نیست. محفظه نرم کننده در ماشین لباسشویی در حالت های زیر نشان داده می شود:
۱. روبه روی قسمت نرم کننده با علامت یک ستاره یا گل نشانه گذاری شده است.
۲. یک محفظه آبی رنگ در جاپودری است که برای نرم کننده خواهد بود.
۳. مقابل مخزن نرم کننده عبارت Softener یا Fabric Softener نوشته شده است.
دقت کنید تا برای استفاده از نرم کننده لباس در ماشین لباسشویی محل صحیح و مخزن را درست تشخیص دهید. در صورت استفاده مخزن اشتباه اصلا مصرف نرم کننده در ماشین لباسشویی فایده ای نخواهد داشت.

نحوه استفاده از نرم کننده در ماشین لباسشویی ال جی

How to use softener in LG washing machine

استفاده از نرم کننده در ماشین لباسشویی ال جی کار آسانی است. فقط کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • محفظه نرم کننده را پیدا کنید. محفظه نرم کننده معمولا در سمت چپ یا راست جاپودری قرار دارد و با علامت گل یا ستاره مشخص شده است. اگر در پیدا کردن آن مشکل دارید، به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی تان مراجعه کنید.
 • مقدار مناسب نرم کننده را اندازه بگیرید. مقدار نرم کننده مورد نیاز به حجم لباس و سختی آب بستگی دارد. معمولا مقدار توصیه شده روی بطری نرم کننده نوشته شده است. از ریختن نرم کننده بیش از حد خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث لکه شدن لباس ها شود.
 • نرم کننده را در محفظه مربوطه بریزید. محفظه نرم کننده را باز کنید و نرم کننده را به آرامی داخل آن بریزید. از ریختن نرم کننده در جاپودری خودداری کنید.
 • درب محفظه را ببندید.
 • لباس های خود را داخل ماشین لباسشویی بریزید و برنامه شستشوی مورد نظر را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که برنامه ای را انتخاب کرده اید که از نرم کننده استفاده می کند.
 • ماشین لباسشویی را روشن کنید.

زمان ریختن نرم کننده در لباسشویی دوو

در ماشین لباسشویی دوو، بهترین زمان برای ریختن نرم کننده ابتدای چرخه آبکشی است.

 • برنامه شستشوی مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • منتظر بمانید تا چرخه شستشو شروع شود و آب به طور کامل داخل دیگ ماشین لباسشویی پر شود.
 • محفظه نرم کننده را پیدا کنید. محفظه نرم کننده معمولا در سمت چپ یا راست جاپودری قرار دارد و با علامت گل یا ستاره مشخص شده است.
 • مقدار مناسب نرم کننده را اندازه بگیرید. مقدار نرم کننده مورد نیاز به حجم لباس و سختی آب بستگی دارد. معمولا مقدار توصیه شده روی بطری نرم کننده نوشته شده است. از ریختن نرم کننده بیش از حد خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث لکه شدن لباس ها شود.
 • نرم کننده را در محفظه مربوطه بریزید. محفظه نرم کننده را باز کنید و نرم کننده را به آرامی داخل آن بریزید. از ریختن نرم کننده در جاپودری خودداری کنید.
 • درب محفظه را ببندید.

سوالات متداول

در لباسشویی‌های اتوماتیک نرم‌کننده را کافیست در ابتدا در محفظه مخصوص نرم کننده جاپودری اضافه کنید. در لباسشویی‌های غیراتوماتیک نیز آن را در مرحله نهایی آبکشی اضافه کنید.

محل ریختن مایع نرم کننده در جاپودری ماشین لباسشویی با علامت ستاره یا گل مشخص شده است. گاهی نیز ممکن است این قسمت با رنگ آبی مشخص شده باشد. در بسیاری از دستگاه‌ها بخش نرم کننده ماشین لباسشویی در قسمت وسط جاپودری قرار دارد.

جای نرم کننده در ماشین لباسشویی، محفظه ای با علامت گل یا ستاره است که معمولا در سمت چپ یا راست جاپودری قرار دارد.

 • برنامه شستشو را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا آب داخل دیگ پر شود.
 • محفظه نرم کننده را که معمولا با علامت گل یا ستاره مشخص شده است پیدا کنید.
 • مقدار مناسب نرم کننده را با توجه به حجم لباس و سختی آب اندازه بگیرید.
 • نرم کننده را داخل محفظه بریزید و درب آن را ببندید.
 • از ریختن نرم کننده در جاپودری خودداری کنید.

آخرین مطالب مرتبط

سوال و نظر خود را بیان کنید

3 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا
1 سال قبل

با سلام و وقت بخیر
ببخشید یک نرم کننده مارک خوب معرفی می کنید که لباسشویی رو هم خراب نکنه ممنون

Ayob Akhlaj
مدیر
پاسخ به  سارا
1 سال قبل

با سلام و وقت بخیر
شما با مراجعه به فروشندگان معتبر می تونید انواع برند ها رو تست کنید چون هر برند در بازه زمانی خاصی موفق عمل میکنه معمولا.

حسینی
پاسخ به  سارا
1 ماه قبل

اکتیو خیلی هم خوشبو هست ولی اگر میخواهی لباست بوی خوب بدهد جدا از نرم کننده خوشبو کننده لباس بریز