لوگوی کاردون

نحوه شستن پتو در ماشین لباسشویی

نحوه شستن پتو در ماشین لباسشویی + انتخاب برنامه مناسب
فهرست محتوا

شستن پتو در ماشین لباسشویی نیاز به رعایت نکات مختلفی دارد. عدم رعایت این موارد می‌تواند هم به پتو و هم به دستگاه آسیب وارد کند. حتماً باید پیش از شستشو، پتو تکانده و تمیز شود. نکته دیگر این است که باید اطمینان حاصل شود ماشین لباسشویی مناسب شستن پتو است. دیگر نکات مهم شامل استفاده از میزان مناسب مواد شوینده و رعایت نکات آغاز مراحل شستشو است. در این مطلب، قصد داریم به صورت کامل به این موارد بپردازیم.

نحوه شستن پتو در ماشین لباسشویی

آیا می‌توان پتو را در ماشین لباسشویی شست؟

شما می‌توانید پتوها را در ماشین لباسشویی بشویید تا زمانی که برچسب مراقبت از پارچه آن نشان دهد که انجام آن بی‌خطر است. برخی از پتوها را نباید در ماشین لباسشویی شست و باید آن‌ها را به خشک‌شویی داد.

ماشین لباسشویی چند کیلویی برای شستن پتو مناسب است؟

شستن پتو ارتباط مستقیمی با برند لباسشویی دارد. پیش از این کار باید مطمئن شوید که ماشین لباسشویی مناسب شستن پتو دارید یا خیر. به طور کلی، می‌توان گفت با لباسشویی‌های 7، 8، 10 و 12 کیلویی می‌توان برای شستن پتو اقدام کرد.

آموزش کامل طرز شست و شوی صحیح انواع پتو با ماشین لباس شویی

شستن پتو در ماشین لباسشویی دارای چند مرحله مختلف است که در این بخش به آنها می‌پردازیم.

۱. آماده‌کردن پتو پیش از شستشو

پیش از انداختن پتو در ماشین لباسشویی باید آن را به خوبی در فضای باز تکان دهید تا هرگونه مو، کرک و آشغالی که لابه‌لای پتو باقی مانده‌ است، خارج شود. اگر این کار انجام نشود، موها، کرک‌ها و آشغال‌های موجود در پتو در فیلترهای ماشین لباسشویی گیر می‌کنند و باعث خرابی دستگاه می‌شوند.
فراموش نکنید پتو می‌تواند آب زیادی را جذب کند و در زمان شستشو وزن آن 2 تا 3 برابر شود. به همین دلیل، قبل از اینکه آن را در ماشین لباسشویی بیندازید، از ظرفیت دستگاه خود اطمینان پیدا کنید.
اگر چیزی روی پتو ریخته شده و باقی مانده است، از قبل آن را از روی پتو پاک کنید. چراکه آن آلودگی نیز می‌تواند وارد فیلتر دستگاه شود.

۲. امتحان رنگ داد پتو در ماشین لباسشویی

گاهی اوقات انداختن یک لباس در ماشین لباسشویی باعث تغییر رنگ لباس‌های دیگر می‌شود. به همین دلیل، بهتر است قبل از این که پتوی خود را در ماشین بیندازید، از رنگ دادن آن اطلاع پیدا کنید. برای این کار بهتر است مراحل زیر را انجام دهید.
۱. برای اطمینان از رنگ ندادن پتو در ماشین لباسشویی، گوشه‌ای از آن را در یک تشت خیس کنید.
۲. سپس چند دقیقه صبر کنید تا کامل خیس بخورد.
۳. بعد یک دستمال یا حوله سفید بردارید و قسمت خیس پتو را درون آن بپیچید.
۴. اگر حوله یا دستمال، رنگی شد، بهتر است پتو را به صورت تک در لباسشویی بیندازید. شستن پتو با لباس‌های دیگر روی رنگ آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

۳. مراحل نهایی شستن پتو در لباسشویی

پس از انجام مراحل ابتدایی و اطمینان از آمادگی جهت شستن پتو در ماشین لباسشویی به سراغ مراحل نهایی شستشو می‌رویم.
۱. پتو خود را درون لباسشویی بیندازید.
۲. با توجه به مدل ماشین لباسشویی خود، برنامه شستشو مناسب را انتخاب کنید.
۳. پودر یا مایع لباسشویی را در جاپودری ماشین بریزید.
۴. یک بار دیگر برچسب دستورالعمل شستشوی پتو را با دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید از نرم‌کننده استفاده کنید یا خیر.
۵. اگر دیدید پتو بیش از حد کثیف است، می‌توانید پیش از انتخاب برنامه مخصوص پتو، یک بار برنامه پیش شستشو یا PRE WASH را انتخاب کنید تا پتو خیس بخورد.
۶. هنگام انداختن پتو در ماشین لباسشویی، آن را گوله نکنید و سعی کنید وزن آن را به صورت مساوی در دیگ پخش شود.
۷. در نهایت، دکمه START را بزنید تا چرخه شستشو آغاز شود.

روش خشک کردن پتو بعد از شستن در ماشین لباسشویی

روش خشک کردن پتو بعد از شستن در ماشین لباسشویی

روش خشک کردن پتو بعد از شستن در لباسشویی به ترتیب زیر است:
۱. بعد از خارج کردن پتوی شسته شده از لباسشویی، باید آن را به خوبی خشک کرد.
۲. فراموش نکنید که اغلب پتوها را نمی‌توان اتو کشید.
۳. برای این که اطمینان پیدا کنید می‌توان پتو را اتو کشید یا نه، بهتر است به برچسب دستورالعمل شستشوی پتو رجوع کنید.
۴. در نهایت، پتو را به صورت صاف پهن کنید تا نیازی به اتو کشیدن وجود نداشته باشد.

برنامه مخصوص شستشوی مناسب پتو

برای شستن پتو در ماشین لباسشویی باید از آب ولرم یا سرد استفاده شود. ماشین لباسشویی را روی بیشترین ظرفیت تنظیم کنید و چرخه شستشو را در حالت “ظریف” یا “ملایم” بگذارید. بهتر است نسبت به وزن پتو، از میزان شوینده کمتری استفاده شود؛ زیرا پاک کردن و شستن مقدار زیادی شوینده از پتو بسیار سخت است و میزان کف زیادی در الیافت پتو باقی می‌گذارد.
به یاد داشته باشید که استفاده از مایع نرم‌کننده ممکن است باعث ایجاد لکه روی پتو یا روتختی شود. در عوض، می‌توان در چرخه شستشوی نهایی، 2/1 فنجان سرکه سفید مقطر به جاپودری اضافه کرد.

نکات مهم در شستن پتو با ماشین لباسشویی ‏

پیش از شروع، اطمینان پیدا کنید که دستگاه شما لباسشویی مناسب شستن پتو باشد. در صورتی که دستگاه این قابلیت را نداشت، از دیگر روش‌های شستن پتو استفاده کنید. استفاده بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی باعث خراب شدن دستگاه می‌شود.
در مرحله بعد، برچسب کنار پتو‌ را بررسی کنید. اگر پتوی شما قابلیت شستشو در لباسشویی را دارد، به کار خود ادامه دهید. در صورتی که چنین برچسبی روی پتو نبود، بهتر است آزمایش رنگ انجام دهید. به خصوص اگر برای اولین بار است که پتو شسته می‌شود. برای این کار همان طور که پیش‌تر گفته شد، گوشه‌ای از پتو را در یک ظرف خیس کنید و پس از چند دقیقه یک دستمال سفید یا حوله را دور آن بپیچید. اگر دستمال رنگی شد، بهتر است پتو را به صورت تکی در ماشین بیندازید یا آن را به صورت دستی بشویید.

نکات مهم در شستن پتو با ماشین لباسشویی ‏

مواردی که برای شستن پتو با ماشین لباسشویی باید انجام داد

۱. به یاد داشته باشید پتو بعد از خیس شدن 2 تا 3 برابر سنگین می‌شود.
۲. پیش از انداختن پتو در ماشین آن‌ را به خوبی بتکانید.
۳. اگر روی پتو لکه یا آلودگی وجود داشت، آن را با چاقو جدا کنید.
۴. اگر لباسشویی شما اتوماتیک است، گزینه شستشوی پتو را انتخاب کنید؛ اما اگر ماشین لباسشویی شما دستی یا نیمه اتوماتیک است، شستن پتو را با آب سرد آغاز کنید. در دور دوم، می‌توانید از آب گرم استفاده کنید.
۵. تنظیمات لباسشویی را روی چرخه ملایم قرار دهید. چرخه سریع می‌تواند فرم اولیه پتو را به هم بریزد.
۶. حتماً از مواد شوینده ملایم و کم استفاده کنید. پاک کردن مواد شوینده از الیاف پتو آسان نیست و ممکن است مقدار زیادی کف در پتو باقی بماند.
۷. وزن پتو را به طور یکنواخت در دیگ لباسشویی توزیع کنید تا به طور یکنواخت تمیز شود.
۸. دکمه استارت شستشو را فشار دهید تا مراحل آغاز شود. توجه داشته باشید که برای پتو‌های ظریف و طبیعی مثل پشم، نیازی نیست مراحل شستشو کامل شوند. اما بهتر است پتو‌های ساخته شده از مواد مصنوعی را یک دور کامل شستشو داد.

برای شستن پتو از چه موادی استفاده کنیم؟

برای آنکه پتوی شما به خوبی تمیز شود، حتماً باید از مواد شوینده باکیفیت استفاده کنید. از اضافه کردن مواد شوینده به مقدار زیاد خودداری کنید. مقدار زیاد مواد شوینده باعث می‌شود کف و مواد در الیاف پتو باقی بماند و به آن آسیب وارد کند. مواد شوینده را به صورت ضعیف و رقیق شده استفاده کنید.

برای شستن پتو از چه موادی استفاده کنیم

شستشوی پتو در ماشین لباسشویی ال جی و سامسونگ

در این بخش، روش شستن پتو در ماشین‌ لباسشویی ال جی و سامسونگ را مرور می‌کنیم.

1. گزینه شستن پتو در لباسشویی ال‌جی LG

در مدل‌های جدید ماشین لباسشویی، برنامه مخصوصی برای شستن پتو مشخص شده است. برنامه‌های مخصوص شستشوی پتو در ماشین لباسشویی ال جی عبارت‌اند از:
• برنامه شستشوی DUVET یا لحاف، مناسب برای شستن پتوهای پشم شیشه‌ای حجیم است.
• برنامه شستشوی BULKY یا حجیم، مناسب برای شستن انواع پتوها و حوله‌ها است.
• در مدل‌های قدیمی‌تر ماشین لباسشویی سامسونگ و ال جی، برنامه BLANKET یا پتو و برنامه BED COVER مخصوص شستن پتو و روکش پتو در نظر گرفته شده‌اند.

عملکرد برنامه شستشوی DUVET در ماشین لباسشویی ال جی به ترتیب زیر است:
• این برنامه در لباسشویی‌های امروزی ال جی مخصوص شستن پتو و انواع پارچه‌های حجیم است.
• در این برنامه، دمای آب به صورت پیش‌فرض روی 40 درجه تنظیم شده است.
• دور خشک کن نیز 800 در نظر گرفته شده است.

۲.برنامه مخصوص شستن پتو در ماشین لباسشویی سامسونگ SAMSUNG

برای شستن پتو با ماشین لباسشویی سامسونگ بر اساس مدل دستگاه، انتخاب‌های گوناگونی وجود دارد. برخی از رایج‌ترین برنامه‌های شستن پتو در لباسشویی سامسونگ عبارت‌اند از:
• برنامه BEDDING یا برنامه شستشوی تخت خواب
• برنامه BLANKET COURSE یا برنامه شستشوی پتو

جمع‌بندی

برای شستن پتو در ماشین لباسشویی باید نکات مختلفی را در نظر داشت. در وهله اول، بهتر است به برچسب دستورالعمل پتو مراجعه کرد تا از امکان شستشوی آن باخبر شد. در مرحله بعد، می‌توان تست رنگ پتو را انجام داد. پیش از انداختن پتو در ماشین لباسشویی باید آن را به خوبی تکاند و لکه‌های خشک شده را از روی آن پاک کرد. وزن پتو باید به صورت یکنواخت در دیگ دستگاه توزیع شود و نباید از مواد شوینده به مقدار زیاد استفاده کرد. در پایان، به یاد داشته باشید که می‌توانید برای تعمیر لوازم خانگی خود، با کارشناسان تعمیر لباسشویی لوازم خانگی کاردون تماس حاصل کنید.

برای اینکه ببینید می‌توانید پتو را در ماشین لباسشویی بشویید یا خیر ابتدا به حجم ماشین لباسشویی خود توجه کنید. اگر ماشین لباسشویی شما ۷ کیلویی است، نباید پتوی شما بیش از ۲ کیلوگرم باشد.

برای شستن پتو در ماشین لباسشویی از برنامه‌های شستشو با آب سرد و حالت ظریف (delicate)، یا bulky استفاده کنید.

آخرین مطالب مرتبط

سوال و نظر خود را بیان کنید

2 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
rezvan
5 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
ببخشید در رابطه با اهمیت وزن پتو برای شستن با ماشین لباسشویی هم کاش کمی توضیح میدادین
یعنی تا چند کیلو میشه پتو گذاشت داخل یک ماشین لباسشویی ۷ کیلویی ممنون

Ayob Akhlaj
ویرایشگر
پاسخ به  rezvan
5 ماه قبل

با سلام و وقت بخیر
از اونجایی که وزن هر پتو که داخل ماشین لباسشویی قرار میگیره ۳ الی ۴ برار میشه پیشنهاد می کنیم از گذاشتن دو پتو بیشتر داخل لباسشویی خودداری کنید.