لوگوی کاردون

هماهنگ نبودن صدا و تصویر در تلویزیون

Sound and image mismatch on TV

آنچه در این مطلب خواهید خواند

تلویزیون‌ها، به‌عنوان یکی از پرکاربردترین لوازم دیجیتال در منزل، امکان اتصال به دستگاه‌های جانبی مختلف را برای ارتقای تجربه کاربری و سرگرمی فراهم می‌کنند. بااین‌وجود، گاه مشکلاتی در اتصال یا عملکرد این دستگاه‌های جانبی با تلویزیون به‌وجود می‌آید که می‌تواند برای کاربر آزاردهنده باشد.

دلایل مختلف عدم هماهنگی صدا و تصویر

Various reasons for audio and video inconsistency

تماشای فیلم یا برنامه موردعلاقه‌تان با عدم هماهنگی صدا و تصویر می‌تواند تجربه‌ای ناخوشایند باشد. این مشکل، دلایل مختلفی دارد، از ایرادات ساده تا مشکلات پیچیده‌تر. دلایل رایج آن عبارت‌اند از:

۱) قطع اتصال فیزیکی بلندگو و تلویزیون

بررسی کنید که سوکت‌های بلندگو، به‌طور کامل به تلویزیون وصل شده باشند.

۲) مشکل تامین برق تلویزیون

از اتصال ایمن همه کابل‌ها به تلویزیون و دستگاه منبع (مانند کنسول بازی یا گیرنده دیجیتال) اطمینان حاصل کنید.

۳) خرابی یا ازکارافتادن بلندگو (اسپیکر) تلویزیون

برای اطمینان از خرابی بلندگوها، هدفون را به دستگاه وصل کنید. اگر صدا به‌طور واضح پخش شد، مشکل از بلندگوها است.

۴) خرابی کابل HDMI

تلویزیون را به دستگاه‌های دیگر از طریق کابل HDMI وصل کرده و بررسی کنید مشکل همچنان وجود دارد یا خیر. در صورت وجود مشکل، کابل HDMI را تغییر دهید.

۵) به‌هم‌ریختگی تنظیمات دستگاه

تنظیمات صدای تلویزیون را بررسی کنید و درصورت نیاز، آن‌ها را به حالت پیش‌فرض بازگردانید.

۶) اشکال در برنامه و کانال تلویزیونی

گاه ممکن است برنامه تلویزیونی یا گیرنده دیجیتال (CABLE یا SAT box) مشکل داشته باشد. برای بررسی این موضوع، کانال را تغییر دهید یا از برنامه دیگری استفاده کنید.

۷) اتصالات مبتنی بر کابل نوری

حدود نیمی از سیستم‌های سینمای خانگی برای اتصال از کابل نوری بهره می‌گیرند که گاه باعث تاخیر صدا می‌شود. برای رفع این مشکل، تنظیمات مربوط به تاخیر صدا (Audio Delay) را در سیستم سینمای خانگی خود بررسی کنید.

۸) خرابی مین برد

اگر شک دارید که مین‌برد تلویزیون شما خراب شده است، باید بدانید این مشکل جدی است و تنها با تغییر تنظیمات صدای تلویزیون هوشمند، نمی‌توانید آن را رفع کنید. برای برطرف‌کردن این مشکل، نیاز به یاری کارشناس خواهید داشت.

۹) مشکل در DVD ‌ها و دیسک‌های بلوری

عدم هماهنگی ویدئو و صدای روی دی‌وی‌دی یا دیسک بلوری، می‌تواند به‌دلیل اتصال ضعیف با تلویزیون شما یا معیوب و تقلبی‌بودن دیسک باشد.

مشکلات مربوط به تنظیمات تلویزیون

Problems related to TV settings

در دنیای پیشرفته امروزی، تلویزیون‌ها به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین وسایل خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با افزایش پیچیدگی و تکنولوژی در تلویزیون‌های مدرن، ممکن است با مشکلات مختلفی در تنظیمات و عملکرد آن‌ها مواجه شوید. این مشکلات، می‌توانند شامل عدم هماهنگی صدا و تصویر، تاخیر در پخش صدا یا تنظیمات نادرست برای کیفیت تصویر باشند. بنابراین، درک و رفع این مشکلات اساسی، برای استفاده بهتر از تلویزیون و لذت‌بردن از تجربه تماشای بهتری خواهد بود.

تنظیمات مربوط به تاخیر صدا (Audio Delay)

در برخی از برندهای تلویزیون، دکمه‌ای به نام اندازه اتاق یا تاخیر صوتی وجود دارد که با فشردن آن، به‌راحتی می‌توانید صدا و تصویر دستگاه را با هم هماهنگ کنید؛ اما اگر این دکمه در دستگاه شما وجود ندارد، مراحل زیر را به‌دقت انجام دهید:

 • وارد بخش تنظیمات شوید و گزینه تنظیمات صوتی را انتخاب کنید.
 • در منوی بازشده با استفاده از کلیدهای بالا و پایین، گزینه تاخیر صوتی یا Audio Delay را بیابید و مقدار آن را مجددا تنظیم کنید. مقدار تاخیر صوتی، باید بین 0 تا 250 میلی‌ثانیه باشد.
 • سپس یک برنامه را در تلویزیون پخش کنید و رفع مشکل هماهنگی صدا و تصویر را مورد بررسی قرار دهید.
 • این عملیات را چندین بار تکرار کنید تا مطمئن شوید که مشکل کامل رفع شده است.
 • درصورتی‌که روش فوق به نتیجه مطلوب نرسید، می‌توانید به تنظیمات کارخانه تلویزیون بازگردید. اما توجه داشته باشید که با این کار تمامی تنظیمات قبلی شما از بین می‌روند.

تنظیمات مربوط به خروجی صدا (Audio Output)

درصورت استفاده از سینمای خانگی، بهتر است تنظیمات مربوط به تاخیر صدای آن را مجددا طبق این مراحل انجام دهید:

 • ابتدا باید بلندگوهای تلویزیون را به‌طور کامل خاموش کنید.
 • به بخش تنظیمات سینمای خانگی بروید و گزینه تنظیمات صوتی را انتخاب کنید.
 • در منوی بازشده، تنظیمات مقدار تاخیر صوتی را به‌شکلی انجام دهید که بین 0 تا 250 میلی‌ثانیه باشد.
 • سپس حل مشکل را در تلویزیون بررسی کنید.
 • به تکرار چندباره این مراحل بپردازید تا به نتیجه دلخواه برسید و صدا و تصویر به‌طور کامل هماهنگ شوند.

تنظیمات مربوط به همگام‌سازی صدا و تصویر (Sync)

عدم هماهنگی صدا و تصویر در تلویزیون، می‌تواند به دلایل مختلفی ازجمله تنظیمات نامناسب، مشکلات سخت‌افزاری و یا نقص در برنامه در حال پخش رخ دهد.

 • برخی از برندهای تلویزیون، دکمه‌ای به نام Sync دارند که با فشردن آن به‌راحتی می‌توانید صدا و تصویر دستگاه را با هم انطباق دهید. اگر تلویزیون شما این دکمه را دارد، مراحل زیر را دنبال کنید:
 • دکمه Sync را در تلویزیون خود پیدا کنید.
 • دکمه را فشار دهید.
 • به صدا و تصویر برنامه در حال پخش توجه کنید و ببینید که مشکل هماهنگی حل شده است یا خیر.

درصورت عدم وجود دکمه Sync، می‌توانید تنظیمات صوتی تلویزیون را مانند بخش قبل بررسی کنید.

مشکلات مربوط به کابل‌ها و اتصالات

یکی از مشکلات رایجی که ممکن است در تلویزیون‌ها رخ دهد، مربوط به کابل‌ها و اتصالات آن‌ها است. این مشکلات، می‌توانند شامل قطع یا بروز مشکل در اتصال کابل HDMI، خرابی در کابل‌های صوتی یا تصویری، یا حتی اتصال نادرست به سوکت‌های تلویزیون باشند. این نوع مشکلات، احتمالا باعث عدم نمایش تصویر یا صدا، نمایش تصاویر باکیفیت پایین، یا حتی خاموش‌شدن ناگهانی تلویزیون خواهند شد؛ بنابراین، از اتصال صحیح‌وسالم کابل‌ها و انتخاب مناسب آن‌ها برای عملکرد بهینه تلویزیون غفلت نکنید.

۱) استفاده از کابل‌های نامناسب یا معیوب

استفاده از کابل‌های نامناسب یا بی‌کیفیت، می‌تواند منجربه بروز مشکلاتی در عملکرد دستگاه‌ها شود. برای مثال، استفاده از کابل HDMI نامناسب می‌تواند باعث افت کیفیت تصویر شود. برای رفع این مشکل، از کابل‌های باکیفیت و مناسب استفاده کنید.

۲) اتصالات نامناسب و شل

یکی از مشکلات شایع در عملکرد تلویزیون، اتصالات نامناسب و شل است. این مشکل، ممکن است ناشی از اتصال نادرست کابل‌ها به سوکت‌های تلویزیون یا دستگاه‌های جانبی یا استفاده از کابل‌هایی که کیفیت ساخت مناسبی ندارند، باشد. این اتصالات، می‌توانند منجربه عدم انتقال صحیح سیگنال صوتی یا تصویری، تداخل در پخش تصاویر، صداهای پارازیتی یا حتی خرابی دائمی در تلویزیون شوند.

۳) تداخلات الکتریکی

جهت کاهش احتمال تداخلات، محدودیت‌هایی در استفاده از فرکانس‌ها و فواصل بین تجهیزات درنظر گرفته می‌شوند. یکی از راهکارهای اساسی برای مقابله با تداخلات سیگنال کنترل، استفاده از تکنولوژی‌های مقاوم دربرابر تداخلات است. به‌عنوان‌مثال، سیستم‌هایی با فیلترهای پیشرفته که قابلیت مقاومت دربرابر تداخلات را دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه‌براین، با اضافه‌کردن لایه‌های شیلد به تجهیزات و سیستم‌های الکترونیکی، شما قادر خواهید بود از امواج الکترومغناطیسی و تداخلات رادیویی محافظت کنید.

۴) مشکلات مربوط به دستگاه‌های جانبی

دستگاه‌های جانبی، می‌توانند شامل DVD پلیرها، کنسول‌های بازی، رسیورهای دیجیتال و دیگر تجهیزات جانبی باشند. مشکلات مربوط به این دستگاه‌ها، ممکن است شامل عدم تشخیص، عدم تطابق با تلویزیون، عدم نمایش تصویر یا صدا یا ایجاد تداخلات در عملکرد تلویزیون باشد. برای رفع این مشکلات، باید اطمینان حاصل شود که دستگاه‌های جانبی به‌درستی و به‌صورت مطلوب به تلویزیون متصل شده‌اند و همچنین تنظیمات مناسبی برای این دستگاه‌ها انجام شده باشد.

۵) تنظیمات نامناسب دستگاه‌های جانبی

یکی از مشکلاتی که ممکن است در عملکرد تلویزیون به‌وجود آید، تنظیمات نامناسب دستگاه‌های جانبی متصل به آن است. این مشکل، می‌تواند به‌دلیل انتخاب نادرست تنظیمات ورودی و خروجی برای دستگاه‌های جانبی عدم تطابق در رزولوشن یا فرکانس تصویر یا حتی عدم تشخیص دستگاه‌های متصل‌شده به تلویزیون باشد.

این مشکلات، می‌توانند منجربه عدم نمایش تصویر یا صدا، تصاویر کم‌کیفیت یا تاری، یا حتی ایجاد نویز و تداخل در تصویر شوند. برای رفع این مشکلات، باید تنظیمات ورودی و خروجی دستگاه‌های جانبی را به‌طور دقیق باتوجه‌به نیازهای تلویزیون و دستگاه‌های متصل به آن، انجام داد و مطمئن شد که تمامی تنظیمات به‌درستی انجام شده باشند.در صورتی که تلویزیون شما دچار مشکل شده است و قصد تعمیر آن را دارید، می توانید از سرویس تعمیرات تلویزیون کاردون استفاده کنید.

۶) عدم تطابق بین دستگاه‌های جانبی و تلویزیون

عدم تطابق بین دستگاه‌های جانبی و تلویزیون، می‌تواند منجربه بروز مشکلاتی در عملکرد آن‌ها شود. این عدم تطابق، می‌تواند در موارد مختلفی مانند نوع پورت، رزولوشن تصویر، تنظیمات صدا و … رخ دهد. برخی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به عدم تطابق بین دستگاه‌های جانبی و تلویزیون عبارت‌اند از:

 • تلویزیون، ممکن است دستگاه جانبی متصل‌شده را شناسایی نکند.
 • حین استفاده از دستگاه جانبی، ممکن است سیگنال قطع و وصل یا ضعیف شود.
 • کیفیت تصویر یا صدای دریافتی از دستگاه جانبی، ممکن است مطلوب نباشد.
 • تنظیمات دستگاه جانبی با تنظیمات تلویزیون همخوانی نداشته باشد.

سوالات متداول

دلایل عدم هماهنگی صدا و تصویر در تلویزیون شامل اتصالات نادرست، مشکلات در کابل‌ها، تنظیمات نادرست دستگاه، مشکلات فنی در تلویزیون و تداخلات الکترومغناطیسی هستند.

اطمینان از اتصالات صحیح کابل‌ها و دستگاه‌ها و سپس انجام تنظیمات صحیح در تلویزیون و دستگاه‌های جانبی و درنهایت استفاده از کابل‌ها و تجهیزات باکیفیت بهترین روش رفع مشکلات هستند.

آخرین مطالب مرتبط

دیدگاه ها

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها