لوگوی کاردون

علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون چیست؟

What is the reason for the sudden shutdown of the TV

آنچه در این مطلب خواهید خواند

عوامل رایج در خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون، می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که در این بخش، به چند دلیل رایج اشاره می‌شود.

 1. مشکلات منبع تغذیه: مشکلات سیم برق، شل بودن اتصالات یا مشکلات پریز و فیوز برق، می‌تواند به خاموش شدن غیرمنتظره تلویزیون منجر شود.
 2. گرمای بیش از حد: اگر تلویزیون به دلیل تهویه ضعیف یا تجمع گرد و غبار بیش از حد روی بدنه خود گرم شود، ممکن است برای جلوگیری از آسیب خاموش گردد.
 3. کنترل از راه دور معیوب: یک کنترل از راه دور خراب، می‌تواند سیگنال‌های نادرستی ارسال کند و باعث خاموش شدن تلویزیون شود.
 4. مشکلات سخت افزاری: مشکلات اجزای داخلی تلویزیون، مانند واحد منبع تغذیه که منجر به خاموش شدن ناگهانی تلویزیون می‌شود.
 5. مشکلات نرم‌افزاری: مشکلات مربوط به سیستم عامل یا نرم‌افزار نیز، به خاموش شدن ناگهانی تلویزیون می‌انجامد.

برای عیب‌یابی تلویزیون، می‌توانید آن را از برق بکشید؛ منبع تغذیه را بررسی کنید و از تهویه مناسب اطمینان یابید. سپس، به‌دنبال انجام هرگونه به‌روزرسانی نرم‌افزاری باشید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، بهتر است به مشورت با یک تکنسین حرفه‌ای بپردازید، برای این کار می توانید از سرویس تعمیر تلویزیون در منزل کاردون استفاده کنید.

مشکلات نرم‌افزاری که سبب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون می شوند

Software problems that cause the TV to turn off suddenly

مواردی وجود دارد که تلویزیون به‌طور غیرمنتظره‌ای رفتار می‌کند و بدون هیچ دلیل ظاهری خاموش می‌شود. این پدیده آزاردهنده، اغلب به دلیل بروز مشکلات نرم افزاری در خود تلویزیون ایجاد می‌شود. در این بخش، به مهم‌ترین مشکلات نرم ‌افزاری می‌پردازیم که عامل خاموشی ناگهانی تلویزیون هستند.

۱) اشکال در سیستم عامل یا سفت افزار تلویزیون

سیستم عامل یا سفت افزار، درواقع نرم‌افزاری است که عملکرد قطعات سخت‌افزاری تلویزیون را کنترل می‌کند. اگر سیستم عامل خراب یا قدیمی شود، می‌تواند عامل خاموش شدن غیرمنتظره تلویزیون لقب گیرد. بنابراین، سیستم عامل تلویزیون شما باید به‌طور مرتب به‌روز شود. ضمنا، افزایش ناگهانی در ولتاژ برق نیز، ممکن است عملکرد سیستم عامل تلویزیون را مختل کند. بنابراین، خرید یک محافظ ولتاژ استاندارد باید در دستور کار قرار گیرد.

۲) مشکلات مربوط به نرم افزار داخلی تلویزیون

بسیاری از تلویزیون‌های مدرن، مجهز به ویژگی‌های هوشمند مانند برنامه‌های داخلی و قابلیت پخش استریم هستند. اگر نرم‌افزار داخلی کنترل‌کننده این ویژگی‌ها، خراب شود یا با یک اشکال مواجه گردد، خاموش شدن غیرمنتظره تلویزیون دور از انتظار نیست.

۳) تداخل نرم افزاری

مشکل تداخل نرم افزاری نیز، می‌تواند موجب خاموش‌شدن ناگهانی تلویزیون شود. اگر چندین برنامه نرم‌افزاری به‌طور همزمان روی تلویزیون اجرا شوند، ممکن است تداخل نرم افزاری رخ دهد و تلویزیون را خاموش کند. این مشکل، معمولا زمانی رخ می‌دهد که کاربران خیلی سریع بین برنامه‌ها یا کانال‌های مختلف جابه‌جا می‌شوند و قابلیت‌های نرم‌افزاری تلویزیون را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

۴) ویروس‌ها و بدافزارهای نرم‌افزاری

ویروس‌ها و بدافزارها نیز، تهدیدی برای ثبات سیستم نرم‌افزاری تلویزیون هستند. تلویزیون‌های هوشمند، درست مانند رایانه یا گوشی در معرض نرم‌افزارهای مخرب قرار دارند. این نرم‌افزارهای مخرب، می‌توانند به سیستم عامل تلویزیون نفوذ کنند و باعث رفتار نامنظم آن شوند. مشکلی که خاموش شدن ناگهانی تلویزیون و همچنین پیامدهای مضر دیگری مانند سرقت اطلاعات یا خرابی سیستم را در پی دارد.

۵) تنظیمات صرفه‌جویی در مصرف انرژی تلویزیون

یکی دیگر از مشکلات نرم‌افزاری احتمالی که منجر به خاموش شدن غیرمنتظره تلویزیون می‌شود، مربوط به تنظیمات صرفه‌جویی در مصرف انرژی تلویزیون است. بسیاری از تلویزیون‌های مدرن، ویژگی‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی دارند که تلویزیون را پس از مدتی عدم فعالیت، به‌طور خودکار خاموش می‌کند. اگر این تنظیمات به‌درستی پیکربندی نشده باشد یا با مشکل مواجه شود، ممکن است تلویزیون به‌طور غیرمنتظره‌ای حتی در هنگام استفاده خاموش شود.

۶) به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری دارای باگ

به‌روزرسانی نرم‌افزار تلویزیون، برای اطمینان از عملکرد و امنیت بهینه آن است. اما، گاهی اوقات می‌تواند منجربه بروز اشکالاتی شود و تلویزیون را به‌طور ناگهانی خاموش کند. اگر به‌روزرسانی به‌درستی نصب نشده باشد یا مشکلات سازگاری با اجزای سخت‌افزاری تلویزیون رخ دهد، ممکن است به این اتفاق منجر شود.

۷) تنظیمات CEC

CEC مخفف عبارت Consumer Electronics Control، قابلیتی است که اجازه کنترل تلویزیون شما را به دستگاه‌های متصل به آن از طریق پورت‌های HDMI می‌دهد. به‌عنوان مثال، اگر کنسول بازی خود را روشن کنید، CEC تلویزیون شما را نیز روشن خواهد کرد و بالعکس. این ویژگی، کار شما را راحت می‌کند؛ در عین حال، ممکن است باعث خاموش شدن ناگهانی تلویزیون شما شود.

ویژگی CEC در تلویزیون‌های ال جی SIMPLINK، در سامسونگ Anynet+ و در سونی BRAVIA Sync نامیده می‌شود. شما می‌توانید عملکرد CEC را از طریق تنظیمات مخصوص آن‌ها غیرفعال کنید.

مشکلات سخت افزاری که سبب خاموش شدن ناگهانی تلویزیون می شوند

Hardware problems that cause the TV to turn off suddenly

داشتن مشکلات سخت‌افزاری، می‌تواند به خاموش شدن ناگهانی تلویزیون منجر شود. انواع مختلفی از مشکلات سخت‌افزاری وجود دارد که شناخت آن‌ها می‌تواند در عیب‌یابی تلویزیون موثر باشد.

۱) منبع تغذیه معیوب

منبع تغذیه معیوب، یکی از مشکلات سخت افزاری رایج است. منبع تغذیه، وظیفه تامین برق لازم برای عملکرد صحیح تلویزیون را برعهده دارد. اگر مشکلی مانند نقص قطعه یا اتصال شل در منبع تغذیه وجود داشته باشد، تلویزیون ممکن است حین تماشای برنامه مورد علاقه شما خاموش شود.

۲) نقص در تلویزیون

یکی دیگر از مشکلات سخت‌افزاری احتمالی که می‌تواند به خاموش شدن ناگهانی تلویزیون بینجامد، نقص در خود تلویزیون است. این نقص، ممکن است یک برد مدار، خازن یا سایر اجزای داخلی خراب باشد. اگر یکی از این اجزا از کار بیفتد، خاموش شدن ناگهانی تلویزیون رخ خواهد داد.

۳) گرمای بیش از حد

اگر تلویزیون به‌درستی تهویه نشود یا سیستم خنک‌کننده داخلی آن از کار بیفتد، بیش از حد گرم می‌شود. بنابراین، تمیز کردن دریچه‌ها و اطمینان از جریان هوای مناسب تلویزیون، می‌تواند به جلوگیری از بروز این مشکل کمک کند.

۴) خرابی دکمه پاور

خرابی دکمه پاور روی تلویزیون، یکی دیگر از مشکلات سخت‌افزاری به‌شمار می‌رود که باعث خاموش شدن ناگهانی تلویزیون می‌شود. اگر دکمه پاور گیر کرده باشد یا به‌درستی کار نکند، سیگنال‌های مختلطی را به تلویزیون می‌فرستد و باعث خاموش شدن غیرمنتظره آن می‌شود.

۵) فرسودگی

بالا رفتن سن و فرسودگی تلویزیون نیز، می‌تواند عاملی برای بروز مشکلات سخت‌افزاری باشد. با گذشت زمان، قطعات تلویزیون تخریب می‌شوند و از کار می‌افتند. بنابراین، نگهداری و بازرسی منظم آن، می‌تواند به شناسایی و رفع مشکلات سخت‌افزاری احتمالی، قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ کمک کند.

۶) کابل‌ها و اتصالات معیوب

کابل‌های شل یا آسیب‌دیده، جریان برق به تلویزیون را مختل می‌کنند. این امر، باعث خاموش شدن تلویزیون به‌صورت غیرمنتظره خواهد شد. بنابراین، کابل‌های قدیمی را تعویض کنید تا ببینید مشکل حل می‌شود یا خیر.

۷) عیب عملکرد کنترل از راه دور

گاهی اوقات، خاموشی ناگهانی تلویزیون شما ممکن است به دلیل ارسال سیگنال‌های ناخواسته توسط کنترل از راه دور باشد. این مشکل، احتمالا به دلیل گیر کردن دکمه‌ها یا سطح پایین باتری در کنترل از راه دور رخ می‌دهد. در این موارد، تعویض ریموت کنترل می‌تواند مشکل تلویزیون شما را رفع کند.

نحوه تشخیص علت دقیق خاموش شدن ناگهانی تلویزیون

How to determine the exact cause of the sudden shutdown of the TV

تعیین علت دقیق خاموش شدن ناگهانی تلویزیون، نیازمند اتخاذ رویکردی سیستماتیک برای عیب‌یابی خواهد بود. در این بخش، یک راهنمای گام به گام برای کمک به شناسایی مشکل ذکر می‌شود.

 • ابتدا مطمئن شوید که کابل برق تلویزیون به‌طور ایمن به دستگاه و پریز وصل شده است. یک پریز دیگر را امتحان کنید تا مشکل منبع برق رد شود.
 • به‌دنبال علائم آسیب یا فرسودگی در کابل برق باشید. اگر متوجه سیم‌های فرسوده یا هادی‌ در معرض دید شدید، کابل باید تعویض شود.
 • تلویزیون را خاموش کنید. آن را از برق بکشید. چند دقیقه صبر کنید و سپس آن را وصل و روشن نمایید. این کار، می‌تواند سیستم را بازنشانی کند و احتمالا مشکل را برطرف سازد.
 • تلویزیون در هنگام لمس بدنه و به‌خصوص در اطراف دریچه‌ها نباید داغ باشد. فضای کافی را برای جریان هوای مناسب در اطراف تلویزیون به‌وجود آورید و گرد و غبار را از دریچه‌های آن تمیز کنید.
 • گاهی اوقات، یک نقص نرم افزاری می‌تواند عامل مشکل باشد. در صورت امکان، سفت‌افزار تلویزیون را به آخرین نسخه آن به‌روزرسانی کنید.
 • اگر این مراحل را طی کرده‌اید و مشکل همچنان ادامه دارد، بهتر است از یک تکنسین خبره کمک بگیرید.

سوالات متداول

علائم می تواند شامل چشمک زدن چراغ LED، خاموش شدن و روشن شدن تصویر، یا بوی سوختگی باشد.

 • ضربه یا آسیب فیزیکی
 • گرد و غبار و کثیفی
 • استفاده از محافظ برق نامناسب
 • نوسانات برق

آخرین مطالب مرتبط

دیدگاه ها

4 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
amir
1 سال قبل

سلام من تلویزیون سامسونگ دارم و اتصالات رو بررسی کردم و باز هم تلویزیون روشن نمیشه باید چیکار کنم؟

Ayob Akhlaj
مدیر
پاسخ به  amir
1 سال قبل

با سلام و وقت بخیر
پیشنهاد می کنیم که از سرویس تعمیر تلویزیون کاردون استفاده کنید تا تلویزیونتون توسط متخصصین کاردون بررسی بشه.

یونس
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید تلویزیون مدل best هستش چند روزه خاموش میشه مشکل از کجا می‌باشد