سالم بودن موتور یخچال

5 روش برای تست سالم بودن موتور یخچال

19 تیر, 1400راهنما لوازم خانگی , سبک زندگی

همانطور که در مطالب قبلی اشاره کردیم، کمپرسور یا موتور یخچال یکی از ضروری‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های یخچال بوده و عملکرد این قسمت بر روی بخش‌های دیگر یخچال تاثیرگذار است. هرگاه یخچال به مشکل بر می‌خورد، اولین قسمتی که امکان خراب شدن آن وجود دارد و به ذهنمان می‌رسد کمپرسور یا موتور یخچال است. بنابراین بهتر است بدانیم چگونه می‌توان از سلامت موتور یخچال مطمئن شد؟ شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که تست سالم بودن موتور یخچال چگونه انجام می‌شود؟ یا برای سالم بودن موتور یخچال باید چه اقداماتی انجام داد؟ یا از کجا بفهمیم موتور یخچال سوخته؟ 


کاردون قصد دارد در این مطلب به شما نحوه تست سالم بودن موتور یخچال را آموزش دهد. موتور یخچال از قسمت‌های الکتریک و مکانیکی تشکیل شده است که در صورت بررسی و چک کردن موتور یخچال، باید هر یک از این قطعات را نیز بررسی و از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید.

موتور یخچال

نحوه تست سالم بودن موتور یخچال

همانطور که می دانید و از عملکرد یخچال مطلع هستید، در صورت سالم بودن موتور یخچال، گاز به صورت فشرده وارد لوله های اواپراتور شده و بعد از خنک شدن به صورت مایع درون لوله‌های کندانسور قرار می‌گیرد. اگر یخچال شما سر و صدای زیادی تولید می‌کند و یا خنک نمی‌کند، باید به انجام نشدن درست این فرآیند مشکوک شوید! حال بهتر است تست سالم بودن موتور یخچال را انجام دهید تا این شک برطرف شود.

تعمیر یخچال در منزل

برای تست سالم بودن موتور یخچال چه کنیم؟

انجام تست سلامت موتور یخچال از چند طریق قابل اجراست که ما در اینجا به برخی از آن ها اشاره می‌کنیم. اگر می‌خواهید تست را به وسیله اهم متر انجام دهید باید مراحل زیر را طی کنید.

 

تست سالم بودن موتور یخچال به وسیله‌ی اهم متر

ابتدا یخچال را از برق جدا کنید و با رعایت نکات ایمنی با خیالی آسوده دست به کار شوید. دو سر سیم‌های کمپرسور یا موتور یخچال را بررسی کنید و مقاومت آن را با اهم متر اندازه‌گیری نمایید. در حالت نرمال باید مقدار 6 تا 8 اهم را نشان دهد. در صورتی که میزان مقاومت بالاتر یا پایین‌تر را نشان دهد، نشان از خرابی موتور یخچال است و برای تعمیر یخچال باید از کاردون کمک بخواهید. زیرا تعمیرات موتور یخچال نیاز به تخصص دارد و نباید بدون دانش و تجربه کافی اقدام به تعمیر نمایید.
گاهی اوقات می‌توان موتور یخچال را به صورت مستقیم تست نمود. برای این کار بهتر است موتور یخچال را جدا نموده و به صورت مستقیم به برق وصل کنید تا از سالم بودن موتور یخچال اطمینان حاصل نمایید. دقت کنید که این کار بسیار حساس است و نیاز به دقت بالا دارد؛ زیرا باید فورا و بعد از چند ثانیه برق را قطع کنید. اگر کمپرسور را به برق مستقیم وصل کردید و به راحتی شروع به کار کرد، مطمئن باشید موتور یخچال شما سالم است.

 

تست سالم بودن موتور یخچال با برق مستقیم

برای اینکه بدانید کمپرسور یخچال سالم است یا خیر باید آن را تست کنید. چگونه این کار را انجام دهیم؟
ابتدا بعد از اینکه متوجه شدید رله اورلود سالم است، آن را را از داخل کمپرسور بیرون آورید. یک شکل هندسی مانند به صورت عدد 8 مشاهده خواهید کرد.
راس هرم عدد، حرف c نوشته شده که این حرف مخفف کامان است. در قسمت چپ پایین نیز حرف R درج شده که این حرف نیز مخفف رانینگ است. در قسمت راست پایین به موازای R ،حرفS نوشته شده است. حرف S نیز مخفف استارت است.
اکنون به تست کمپرسور یخچال با برق مستقیم بپردازید. ابتدا دو سر سیم را لخت کنید. حال یک سر سیم را به کامان (C) و سر دیگر را به رانینگ (R) وصل کنید. سپس یک پیچ گوشتی را به دو سر رانینگ (R) و استارت (S) متصل کنید. اگر کمپرسور روشن شد، سالم است؛ اما اگر روشن نشد سوخته است.

 

تست سالم بودن موتور یخچال به صورت مستقیم

یکی از روش‌های دیگر، تست موتور یخچال به صورت مستقیم است. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:
موتور را به برق مستقیم وصل کنید. این کار را باید به سرعت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید زیرا احتمال آسیب دیدن به موتور یخچال وجود دارد. در صورتی که موتور سالم باشد، شروع به کار می‌کند.

 

تست سالم بودن موتور یخچال به وسیله‌ی جریان آن

در این قسمت، تست جریان موتور را برای شما شرح می‌دهیم تا از سالم بودن موتور یخچال مطمئن شوید.
جریانی که از موتور یخچال عبور می‌کند، حدود 1 آمپر است. گاهی اوقات ممکن است عواملی باعث شود تا سیم پیچ کمپرسور جریان اضافی بکشد. این عوامل عبارتند از گرفتگی مدار سرمایش، بالا رفتن فشار گاز در ورودی کمپرسور، خرابی کمپرسور یخچال و…

 

تست سالم بودن موتور یخچال به صورت ظاهری

گاهی به صورت ظاهری و تنها با نگاه کردن به موتور یخچال، می‌توان از سلامت آن اطمینان حاصل نمود. اما چگونه؟
نگاهی به روغن داخل موتور یخچال بیندازید. اگر روشن و تمیز باشد، موتور سالم است. اما اگر سیاه و کدر شده باشد، نشان از خرابی است.
نکته: توجه داشته باشید که نشانه‌های عدم عملکرد صحیح در کمپرسور، همواره نشان از خرابی خود کمپرسور نیست؛ باید بدانید این احتمال نیز وجود دارد که قطعات دیگری موجب این آسیب شده باشند.

 

تعمیر یخچال

چگونه از خرابی موتور یخچال مطلع شویم؟

گاهی اوقات بعد از سال‌ها استفاده از یخچال بدون انجام سرویس های دوره‌ای متوجه خرابی موتور یخچال شده و از این موضوع بسیار غافلگیر می‌شوید! باید بگوییم اگر سرویس‌های دوره‌ای یخچال به صورت منظم انجام شود، شما دیگر غافلگیر نخواهید شد نیاز به انجام تست سالم بودن موتور یخچال نخواهید داشت؛ زیرا همیشه مشکلات فنی و قطعات دلیل خرابی موتور یخچال نخواهد بود. به عنوان مثال شما در انجام سرویس‌های دوره‌ای یخچال می‌توانید از خرابی و تعویض موتور یخچال جلوگیری نمایید. در صورتی که روغن کمپرسور قبل از سیاه و کدر شدن تعویض شود به موتور آسیبی وارد نمی‌شود.

 

بنابراین بهتر است قبل از اینکه یخچال به طور کامل از کار بیفتد به فکر سلامت موتور یخچال باشید. همانطور که گفتیم، موتور یخچال یا کمپرسور از قطعات اصلی است و عملکرد آن بر سایر قطعات تاثیرگذار است. در نتیجه نیاز است تا با روش‌های تست سالم بودن موتور یخچال آشنا باشید.
اگر یخچال شما خراب شد، می‌توانید به سایت کاردون مراجعه کنید و با ما در تماس باشید؛ تا تعمیرکاران ماهر ما در سریع‌ترین زمان ممکن برای تعمیر یخچال در منزل به محل شما اعزام شوند.


38 دیدگاه

عرفان حسینی
مهر 05, 1399

سلام. خیلی ممنونم ازلطف تون که مشکلات مردم را با گفتار تون حل می کنید.یخچال فریزر دارم که یک سال پیش تعویض موتور داشته و الان هم موتورش روشن میشه و حدود 3دقیقه کار میکنه و دوباره خاموش میشود و دوباره پس از چند دقیقه روشن میشه و دوباره همون کار رو تکرار میکنه و سرد نمیکنه مشکلش چیست لطفا کمکم کنید من روستایی هستم و هزینه بردنش به مرکز استان خیلی بالااست ایا راه حلی داره یا نه در ضمن از برق مستقیم به موتور وصل کردم وخازن هم در مسیرش گذاشتم چون بابرق سیستم خودش که از برد میامد اصلا روشن نمیشد و فقط یک تیک میکرد و قطع میشد

Support
مهر 05, 1399

سلام و وقت به خیر؛
واقعا بدون بازدید دستگاه امکان اینکه دقیق بتونیم تشخیص بدیم ایراد از کجاست وجود نداره لازمه حتما دستگاه بررسی بشه. این مورد به قطعات متفاوتی میتونه مربوط بشه مثل رله استارت، کمپرسور، برد، اتصالات ، سنسورها و …
موفق باشید

مصطفی
آبان 02, 1400

سلام موتور یخچال سوخته باید عوض بشه

علی علوی
آبان 27, 1399

سلام من یه یخچال فیلور مدل342 N TDL دارم که حدود 6 سال خاموش بوده دیروز که به برق زدم کمپرسور خیلی ضعیف کار میکنه و بعد از دو سه ساعت داخل فریزر و یخچال هیچ تغییر دمایی نکرد. قبلا تعمیر نشده و تا زمانی هم که روشن بوده سالم کار میکرده. بنظرتون علتش چی میتونه باشه؟

Support
آبان 27, 1399

سلام و وقت به خیر؛
با توجه به اینکه مدت زمانی دستگاه خاموش بوده و حالا لازم هست میزان سرمای مورد نیاز کابین تامین بشه، مدت بیشتری زمان میبره تا سرمایش ایجاد بشه. لطفا کمی بیشتر صبر کنید و عملکرد دستگاه رو تست کنید. در این مدت ممکنه داخل کندانسور دستگاه غبار گرفته باشه و این مورد هم باعث عملکرد ضعیف دستگاه شده باشه. لطفا در صورتی که مشکل دستگاه همچنان ادامه پیدا کرد برای بررسی دستگاه درخواست تعمیرات ثبت کنید.
موفق باشید

سیروس میر
آبان 27, 1399

سلام یه یخچال فریزر بالا یخچال پایین فریزر دارم موتورش تازه عوض کرده بودم و سالم بود ولی دو سال خاموش بوده. الان روشنش کردیم یه دو روزیه و فریزرش که پایینه خوب سرده ولی بالا یخچال سرماش کمه و دماسنجم گذاشتم تو یخچال دما پایینتر از ده یازده درجه نمیاد و درجه ترموستاتم زیاد کردم فایده نداره ترموستاتم اصلا off نمیکنه .اینجوری موتورش میسوزه اگه دائم کار کنه خاموشش کردم.. ایراد از کجاس بنظرتون؟

Support
آبان 27, 1399

سلام و وقت به خیر؛
ممکنه مربوط به سنسور، اتصالات، برد و یا قطعات دیگه باشه. لطفا درخواست تعمیرات ثبت کنید تا برای بررسی دستگاه مراجعه بشه.
موفق باشید

مصطفی
آبان 02, 1400

سلام شارژ گاز میخواد باید شارژ گاز بشه

پشتیبان
آبان 04, 1400

مرسی از لطفتون

سلطانی
بهمن 20, 1399

سلام خسته نباشید یخچال ما تا دیروز خوب کار میکرد ولی از دیشب تند تند قطع وصل میشه چند دقیقه یک بار وصدای چک چک میکنه در حال حاضر هم خنک نمیکنه همه اب شده وقتی به موتور دست میزنی گرمه ولی لوله ها سرد هستن دلیلش چی میتونه باشه خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید

Support
بهمن 21, 1399

سلام و وقت به خیر؛
ممکنه مربوط به سنسور، کارکرد کمپرسور، برد، اتصالات و … باشه. لطفا درخواست تعمیرات ثبت کنید تا برای بررسی دستگاه مراجعه بشه.
موفق باشید

حسن
بهمن 21, 1399

سلام یخچال کاریز دو در دارم ترموستات عوض کردم اما همچنان آف نمیکنه

Support
بهمن 21, 1399

سلام و وقت به خیر؛
ممکنه ایراد فقط مربوط به ترموستات نبوده باشه و به قطعات دیگه‌ای مثل برد، اتصالات و … مربوط باشه. لطفا درخواست تعمیرات ثبت کنید تا برای بررسی دستگاه مراجعه بشه.
موفق باشید

مصطفی
آبان 02, 1400

سلام عدم برودت کافی شارژ گاز میخواد

رضا
بهمن 25, 1399

سلام
تعمیر کار یخچال گفت باید موتور یخچال عوض شود ، اما بعد از عوض کردن موتور خیلی داغ میشود نزدیک ۹۰ درجه ) آیا موتور خراب است ؟ و یا امکان سوختن موتور وجود دارد ؟

تشکر

Support
بهمن 25, 1399

سلام و وقت به خیر؛
ممکنه مربوط به قطعاتی مثل ترموستات، اوورلود، ترمودیسک، سنسور و اگه دستگاه از نوع نوفراست باشه ممکنه مربوط به ترموفیوز باشه. لطفا در صورت تمایل درخواست تعمیرات ثبت کنید تا برای بررسی دستگاه مراجعه بشه و رفع ایراد انجام بشه.
موفق باشید

لیلا فرهنگ
بهمن 27, 1399

سلام چرا یخچال صدا میدهد از موتور آن است احتیاج به تعمیر دارد

Support
بهمن 27, 1399

سلام و وقت به خیر؛
برخی صداها طبیعی هست مثل صدای ابتدای کار کمپرسور دستگاه، صدا به دلیل لرزش و عدم تراز صحیح، صدای دیفراست. اما اگر صدای دستگاه با قبل تغییر کرده و مربوط به موارد گفته شده نیست، لطفا درخواست تعمیرات ثبت کنید تا برای بررسی دستگاه مراجعه بشه.
موفق باشید

فریده
اسفند 02, 1399

سلام
یخچال فریجیدر دارم چند روزیه یکی از قفسه های داخلی یخچال آب جمع میشه مقدارش زیاد نیست ولی نگران شدم علتش چیه ؟

Support
اسفند 02, 1399

سلام و وقت به خیر؛
لطفا این موارد رو در نظر داشته باشین: میوه و سبزیجات نباید شسته شده داخل کشو قرار بگیره. میوه و سبزیجات در داخل سبد یا ظرف بدون در قرار داده بشه. در صورتی که میزان آبی که جمع شده زیاد هست، کشو رو به میزان کم باز بذارید اما تا حدی که درب دستگاه بسته بشه. خیار از جمله صیفی جاتی هست که نباید در این کشو نگهداری بشه. اگر جمع شدگی آب غیرطبیعی هست، لطفا درخواست تعمیرات ثبت کنید تا برای بررسی دستگاه مراجعه بشه.
موفق باشید

رضا اصغری
اسفند 23, 1399

سلام من جنرال الکتریک سايد دارم هروقت شیر آب آشپز خونه یا حموم باز میکنم سایدم صدا ميده ميخواستم ببینم علت چیه

Support
اسفند 23, 1399

سلام و وقت به خیر؛
به دلیل فشار آب در لوله‌های آب شهری هست. ممکنه لوله‌ها مستحکم نباشه و به دلیل لرزش لوله‌ها صدا ایجاد بشه.
موفق باشید

آتش برگ از خوزستان
فروردین 16, 1400

یخچالی داریم اسنوا داخلش گرم میشه چندمدتی هس دو شاخه اش چندبار ازبرق کشیدیم خوب میشه دوباره به حالت اول برمیگرده ودوباره داخالش گرم میشه علتش چیه؟؟ 5ساله خریدیم دوقلو ازهم جدا هستن؟ فقط یخچال اینجوره؟ به نمایندگی گفتیم میگه اسنوا همینه خرمش نکنین بفروشین. چکارکنیم؟ ؟

Support
فروردین 16, 1400

سلام و وقت به خیر؛
این مورد نیاز به بررسی از طرف کارشناس داره و به طور کلی علت مشکل عدم سرمایش یخچال رو نمیشه بدون بازدید دستگاه از طرف کارشناس تشخیص داد. میتونید درخواست تعمیرات ثبت کنید تا برای بررسی دستگاه مراجعه بشه.
موفق باشید

م.م
فروردین 29, 1400

در یخچال به مدت یک هفته کاملا باز بوده.در یخ بند ویخچال جداست.یخبند مشکلی نداره ولی آب درون یخچال سرد نمی شود .با اینکه یخچال کار می کند

پشتیبان
فروردین 31, 1400

سلام دوست عزیز لطفا یخچال را به مدت ۲ ساعت از برق بکشید و مجدد به برق بزنید اگر درست نشد ممکن قسمت داکت یخچال به مشکل برخورده که می توانید با شماره ۰۲۱۴۷۱۰۰ تماس بگیرید و با همکاران ما در این خصوص مشورت کنید.

امیر حیدری
مرداد 02, 1400

باعرض سلام یخچال فریزر بکو دارم دوروز پیش کمپرسور سوخت تعمیر کار کمپرسور بنام جیاکسیپرا N1111Y2نصب کرده ولی خنکی اولی را ندارد وخیلی طول می‌کشد تا قطع کند به تعمیر کار مربوطه میگم میگه طبیعی اولا کمپرسور فوق جوابگو هست دوما مشگل جای دیگری هست ممنون میشم جواب بدید چون هنوز تسویه حساب نکردم باتشکر

پشتیبان
مرداد 16, 1400

سلام در مورد سرمایش دستگاه شما برای اینکه مطمئن شوید اینکه خنک نیست یه حس هست و یا واقعیت دارد باید از ترنومتر استفاده کنیئ مثلا اگر درجه فریزر روی دیسپلی عددمنفی18را نشان میدهد بوسیلع ترنومتر میشود متوجه شد این سرمایش به صورت واقعی میباشد یا خیر

احسان رحیمی
مرداد 21, 1400

سلام خسته نباشید یخچال فریزر الکترو استیل دارم یک سال پیش موتور عوض کردم الان چند وقتی هست یخ نمیکنه 24ساعت از برق میکشم درست میشه تا یه هفته ده روز بعد دوباره یخ نمیکنه تعمیر گاه رفتم گفتم اینجوری هست میگه المنت سوخته آیا درسته یا مشکل دیگه ای داره؟ممنون

پشتیبان
مرداد 23, 1400

سلام روز بخیر دستگاه شما باید بازدید شود لطفا با شماره 02147100 تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

احسان رحیمی
مرداد 21, 1400

سلام خسته نباشید یخچال فریزر الکترو استیل دارم یک سال پیش موتور عوض کردم الان چند وقتی هست یخ نمیکنه از برق میکشم درست میشه تا یه هفته ده روز بعد دوباره یخ نمیکنه تعمیر گاه رفتم گفتم اینجوری هست میگه المنت سوخته آیا درسته؟ممنون

پشتیبان
مرداد 23, 1400

سلام
دستگاه شما به مشکل برخورده و خطا می دهد و به محض اینکه از برق می کشید اون خطا برطرف می شود تا یه مدت ولی به مرور زمان برد دستگاه هم با اینکار آسیب می بیند لطفا با شماره 02147100 تماس بگیرید تا همکاران بنده برای شما ثبت رسید انجام دهند وکارشناس مراجعه کند منزلتان.

lee
مرداد 28, 1400

سلام
چه طور میشه روغن داخل موتور را چک کرد
با سپاس

پشتیبان
شهریور 01, 1400

خیر قابل چک کردن نیست. در صورت نیاز به توضیحات تکمیلی با شماره 47100 تماس بگیرید

محمد
شهریور 25, 1400

سلام در یخچال اسنوا ۶۱۰ چگونه در زمانی که ارور میده موتور رو بدون برق مستقیم و کلیدهای روی صفحه نمایشگر روشن کنم؟

پشتیبان
شهریور 30, 1400

سلام
در مورد روشن کردن کمپرسور بوسیله برق مستقیم فقط باید توسط تکنسین انجام شود و برای کارهای فاقد ایمنی مشتری راهنمایی نداریم در صورت تمایل با شماره 02147100 تماس بگیرید

زهرانیازی
مهر 21, 1400

سلام و وقت بخیر یه یخچال عیمالیا از این دو تایی ها داریم از همون روز اوا نمایندگی وصلش کرد چند روز پیش اومدیم جابجاشون کردیم و اب سرد کن و یخ ساز رو کلا قطع کردیم الان یه صدایی میده و تازه برقمون قطع شده ممکنه از یخچال باشه یا هراب سده باشه بردش صدا میده انکار یه چیزی جستجو میکنه بعد قط میشه

پشتیبان
مهر 24, 1400

سلام . احتمالا به علت قطع کردن آب صدای شیر برقی دستگاه میباشد. در صورت نیاز با شماره 02147100 تماس بگیرید.


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.