طول عمر تلویزیون چقدر است؟

طول عمر تلویزیون‌ ها چقدر است؟
فهرست محتوا

یکی از نگرانی هایی که معمولا برای خریداران تلویزیون به وجود می آید طول عمر مفید تلویزیون و راه های افزایش آن است. اگر یکی از دغدغه های شما مثل بسیاری از خریداران تلویزیون، طول عمر مفید تلویزیون و راه های افزایش آن است، ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

طول عمر تلویزیون LCD

تلویزیون های LCD که یکی از تلویزیون های محبوب محسوب می شوند، از فناوری کریستال مایع برای تولید تصاویر استفاده می کنند. در واقع یکی از اصلی ترین دلایل محبوب بودن و پر طرفدار بودن تلویزیون های LCD هزینه های تولید پایین و در دسترس بودن گسترده مواد تولید آن است.

طول عمر تلویزیون های LCD متناسب با نوع آن ها متفاوت است. مانند بسیاری از فناوری ها و ابزارها در دنیای تکنولوژی، تلویزیون های LCD جدیدتر از کیفیت بیشتری نسبت به تلویزیون های LCD قدیمی تر برخوردارند. در ادامه کیفیت بالاتر تلویزیون های LCD جدیدتر، این تلویزیون عمر طولانی تری هم دارند. از آن جا که تلویزیون های LCD نور خود را تامین نمی کنند، طول عمر منبع نور LCD، طول عمر صفحه نمایش تلویزیون را تعیین می کند.

اگر بخواهیم طول عمر مفید LCD را به طور متوسط تعیین کنیم، باید بگوییم که طول عمر یک تلویزیون LCD بین 30 هزار تا 60 هزار ساعت است. در واقع، اگر بخواهیم با زبان ساده طول عمر یک تلویزیون LCD معمولی را برای شما با یک مثال تعریف کنیم، می توانیم بگوییم اگر در خانواده ای قرار دارید که نزدیک به شش ساعت در روز تلویزیون تماشا می کند، شما می توانید از تلویزیون LCD خود انتظار داشته باشید که نزدیک به 28 سال دوام آورد.

Longevity of TV

طول عمر تلویزیون LED

یکی دیگر از تلویزیون های محبوب که از نظر کیفی در رتبه بهتری نسبت به تلویزیون LCD قرار دارد، تلویزیون LED است. میانگین طول عمر مفید LED در حداکثر یا نزدیک به حداکثر روشنایی، 40 هزار تا 60 هزار ساعت یا تقریبا 4.5 تا 6.8 سال است. اولین قطعه ای که در تلویزیون های LED معمولا با مشکل و خرابی رو به رو می شود، نور پس زمینه آن است. همانطور که می بینید، طول عمر تلویزیون های LCD شباهت زیادی با طول عمر تلویزیون های LED دارد.

اگر 24 ساعت در روز به تماشای تلویزیون نمی نشینید، تلویزیون LED شما می تواند حتی تا 13 سال نیز عمر کند. البته، این اتفاق با فرض این که دیگر اجزای این تلویزیون از قبل خراب نشده باشند اتفاق می افتد. تقریبا هر تلویزیونی که امروزه در دسترس است یک تلویزیون هوشمند است که بر روی یک سیستم عامل کار می کند.

مانند بسیاری از نرم افزار ها، سیستم عامل تلویزیون شما نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد. این تعمیر و نگهداری منظم از سیستم عامل تلویزیون معمولا در قالب به روز رسانی انجام می شود. در هر حال، باید خود را با این واقعیت آماده کنید که امکان دارد یک تولید کننده، دیگر یکی از تلویزیون های میان رده پنج سال پیش خود را پشتیبانی نکند. کیفیت نرم افزار تلویزیون و تعداد دفعات به روز رسانی سیستم عامل آن کاملاً به برند تلویزیون بستگی دارد.

Lifespan of LCD TV

طول عمر تلویزیون OLED

تلویزیون های OLED یکی از پیشرفته ترین تلویزیون های موجود در بازار به شمار می آیند. در واقع، از نظر کیفی تلویزیون های OLED در جایگاه بالاتری نسبت به تلویزیون های LCD و LED قرار دارند.

OLED مخفف عبارت «دیود ساطع نور ارگانیک» است. تلویزیون OLED یک فناوری نمایشگر نسبتا جدید است که سخت افزار آن از تلویزیون های LED سنتی پیشرفته تر است. اگر بخواهیم یکی از مواردی که در آن تلویزیون های OLED پیشرفته تر از تلویزیون های LED هستند را بیان کنیم، می توانیم به این مسئله بپردازیم که تلویزیون های OLED به یک سیستم نور پس زمینه LED پیچیده متکی نیستند. در عوض، پیکسل های درون نمایشگر به طور خودکار روشن می شوند و کنتراست بیشتر و پنل های نازک تر و مزیت های مختلف دیگری را فراهم می کنند.

به گفته شرکت ال جی که یکی از تولید کنندگان اصلی تلویزیون های OLED به شمار می آید، با وجود این که پنل های OLED به مرور زمان روشنایی خود را از دست می دهند، 54 سال طول می کشد تا به 50 درصد روشنایی کاهش یابد. بدیهی است که شما به هیچ وجه به مدت 54 سال یک تلویزیون را نخواهید داشت. همچنین از آن جا که فناوری OLED سابقه زیادی ندارد، هنوز این ادعا که تلویزیون های OLED می توانند تا 54 سال عمر کنند از طریق هیچ آزمایشی اثبات نشده است.

چه تلویزیون OLED شما 54 سال دوام بیاورد یا این که این ادعا کاملا دروغ باشد، یک مسئله کاملا روشن این است که اگر همیشه تلویزیون OLED خود را در حداکثر روشنایی قرار ندهید، مطمئنا طول عمر مفید تلویزیون OLED شما افزایش می یابد.

به گفته یک روزنامه کره‌ای در سال ۲۰۱۶ طول عمر تلویزیون OLED ال جی ۱۰۰ هزار ساعت است. عمر این پنل ها سال به سال افزایش پیدا می‌کند. به طوری که در سال ۲۰۱۳ این عدد ۳۶ هزار ساعت بود.

The useful life of plasma

طول عمر مفید پلاسما

در گذشته ای نه چندان، صدای وز وز فن های خنک کننده تلویزیون های پلاسما به اندازه ای زیاد بود که شما به سختی می توانستید صدای تلویزیون را بشنوید. این فن های خنک کننده به طور منظم کار می کردند. با این تعاریف، اصلا جای تعجب نیست که اکثر تلویزیون های پلاسما مدل اولیه از دور خارج شدند.

نوآوری هایی که در تلویزیون های پلاسما امروزی به وجود آمده است، طول عمر این تلویزیون ها را بین 30 هزار تا 60 هزار ساعت تبدیل کرده است. البته، دستگاه در طول این مدت کارکرد حدود 50 درصد از روشنایی خود را از دست می دهد. به طور مثال، اگر یک تلویزیون پلاسما به مدت هشت ساعت در روز روشن بماند، عمر مورد انتظار حدود 9 سال خواهد بود اما اگر تلویزیون پلاسما فقط 4 ساعت در روز روشن بماند، نیمه عمر آن حدود 18 سال خواهد بود.

اگر تلویزیون شما دچار مشکل شده است و قصد تعمیر آن را دارید، می توانید از سرویس تعمیر تلویزیون در محل کاردون استفاده کنید.

باید ها و نباید ها برای افزایش طول عمر تلویزیون

تا این جای مقاله شما را با میانگین طول عمر تلویزیون های LCD، LED، OLED و پلاسما آشنا کردیم. در این بخش سعی کرده ایم به روش ها و باید و نباید هایی برای افزایش طول عمر تلویزیون اشاره کنیم.

  • تلویزیون را در حالت آماده به کار رها نکنید.
  • وقتی کسی تلویزیون تماشا نمی کند، آن را خاموش کنید.
  • جایی که تلویزیون خود را قرار می دهید عامل مهمی در طول عمر مفید تلویزیون شما است. تلویزیون را در نزدیکی پنجره قرار ندهید زیرا نور خورشید به قطعات آسیب می رساند.
  • تلویزیون را در نزدیکی اجاق چوبی قرار ندهید، زیرا گرد و غبار چوب، خاکستر و گرما باعث کاهش عمر تلویزیون می شود.
  • تلویزیون را روی دیوار نصب کنید.
  • مطمئن شوید که تلویزیون به خوبی تهویه می کند.
  • سطوح روشنایی تلویزیون را تنظیم کنید.
  • حواستان باشد هنگامی که تصویر شروع به کم شدن می کند، کیفیت تصویر تحت تأثیر قرار می گیرد تا در نهایت غیرقابل تماشا شود. تنظیمات «فیلم» یا «خانه» به همین خوبی کار می‌کنند، یا می‌توانید با انتخاب «اتاق تاریک» یا «اتاق متوسط» آن را بر اساس نور اتاقی که در آن قرار دارد تنظیم کنید.
  • سطوح کنتراست را تنظیم کنید. هرچه کنتراست بیشتر باشد، تلویزیون از قدرت بیشتری استفاده می کند که طول عمر تلویزیون را کاهش می دهد. کنتراست را روی «استاندارد» تنظیم کنید.
  • در صورت افت یا نوسانات برق، از تنظیم کننده ولتاژ با باتری پشتیبان استفاده کنید.
Dos and don'ts to extend the life of the TV

جمع بندی

طول عمر یک تلویزیون بستگی زیادی به نحوه استفاده و مراقبت از آن دارد حتی گران ترین تلویزیون نیز در صورت عدم نگهداری درست در چند سال آینده خراب می شود. ارزان‌ ترین تلویزیون نیز با توجه کافی می ‌تواند از یک تلویزیون پیشرفته در بازار بیشتر دوام بیارد.

در صورتی که از تلویزیون برند پاناسونیک استفاده می کنید و قصد تعمیر آن را دارید، می توانید از خدمات تعمیر تلویزیون پاناسونیک کاردون استفاده کنید.

گارانتی تلویزیون
با تمدید گارانتی تلویزیون هزینه‌های تعمیرات رو به صفر برسون! فرقی نمی‌کنه تلویزیون شما چه برندیه. همین حالا با تمدید گارانتی تلویزیون هزینه‌های تعمیرات رو به صفر برسون!

سوال و نظر خود را بیان کنید

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

به مشاوره نیاز دارید؟

اگر تلویزیون شما مشکلی دارد و می‌خواهید به صورت تلفنی درباره مشکل دستگاه خود مشاوره بگیرید، فرم درخواست تماس را پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و شما را راهنمایی کنند.

ثبت درخواست خدمات

با وارد کردن نام و شماره همراه در فرم زیر همکاران ما در کمتر از ۳۰ دقیقه برای هماهنگی و ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.