علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی و نحوه رفع مشکل

علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی
فهرست محتوا

یکی از مشکلات رایجی که کاربران از آن یاد می‌کنند، ‌خاموش و روشن شدن تلویزیون ال جی است. معمولاً پس از مدتی استفاده از وسایل الکترونیکی، شاهد ایراداتی در آن‌ها می‌شویم. خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی نیز یکی از آن‌ها است. خوشبختانه یک راه حل بسیار آسان وجود دارد که مشکل حدود 80٪ یا بیشتر تلویزیون‌های ال جی که خود به خود خاموش می‌شوند را حل می‌کند.

علت خاموش روشن شدن تلویزیون ال جی

محصولات شرکت ال جی طرفداران زیادی در سراسر جهان دارند و بسیاری از کاربران، از تلویزیون‌های این برند استفاده می‌کنند. خاموش شدن تلویزیون ال جی مشکل متداولی است که برای کاربران پیش می‌آید. در این قسمت، به سراغ موارد مختلفی که می‌توانند در این بروز این مشکل دخیل باشند، می‌رویم.
اگر تلویزیون ال جی شما مدام خاموش می‌شود، در قدم اول باید آن را ریست کنید. سیم تلویزیون را از برق بکشید و به مدت 60 ثانیه صبر کنید. در حالی که تلویزیون از برق جدا است، دکمه پاور را به مدت 30 ثانیه فشار دهید و نگه‌دارید. پس از اتمام 60 ثانیه، تلویزیون ال جی خود را دوباره به برق وصل کنید.
مطمئن شوید که دکمه پاور تلویزیون خود را نگه ‌داشته‌اید، نه ریموت! این کار به تخلیه انرژی باقیمانده در تلویزیون کمک می‌کند. توجه داشته باشید که این کار با روشن و خاموش کردن ساده از طریق کنترل از راه دور تفاوت دارد.
این روش باید برای حدود 80٪ موارد کارساز باشد، 20٪ باقی‌مانده نیز می‌توانند دچار مشکلات کمی پیچیده‌تری شده باشند. اگر همچنان شاهد خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی هستید، راه‌حل‌هایی که در زیر توضیح داده‌شده‌اند را امتحان کنید.

The reason why the LG TV turns off

۱) سیمپلینک (HDMI-CEC) روشن است

(HDMI-CEC) یک ویژگی است که به دستگاه‌های متصل شما کمک می‌کند بهتر با هم کار کنند. به عنوان مثال، با HDMI-CEC می‌توانید پخش‌کننده DVD خود را با کنترل تلویزیون کنترل کنید. همچنین پخش‌کننده دی‌وی‌دی شما پس از روشن شدن می‌تواند به طور خودکار ورودی تلویزیون شما را به HDMI تغییر دهد.
در برخی موارد به ‌طور پیش‌فرض، دستگاه‌های HDMI به گونه‌ای پیکربندی شده‌اند که وقتی دستگاه‌های متصل به تلویزیون خاموش می‌شوند، تلویزیون را هم به‌طور خودکار خاموش کنند. این می‌تواند دلیل خاموش شدن تلویزیون ال جی باشد.
 LG این ویژگی را Simplink (همچنین به عنوان HDMI-CEC نیز شناخته می‌شود) می‌نامد. برای رفع این مشکل، کارهای زیر را انجام دهید.
۱. دکمه HOME را روی کنترل از راه دور فشار دهید و نماد تنظیمات را در بالا سمت راست انتخاب کنید.
۲. به گزینه همه تنظیمات (All Settings) بروید و با فشردن گزینه عمومی، (HDMI-CEC) SIMPLINK را انتخاب کنید.
۳. این گزینه را خاموش کنید و تنظیمات Auto Power Sync را روی OFF بگذارید.
به خاطر داشته باشید که دیگر نمی‌توانید از کنترل از راه دور تلویزیون برای کنترل هیچ دستگاه دیگری استفاده کنید.
بررسی کنید که آیا غیرفعال کردن Simplink مشکل شما را حل می‌کند یا خیر. اگر اینطور نیست، باید راهکارهای دیگری را برای خاموش شدن تلویزیون ال جی امتحان کنید. 

۲) حالت اکو (Eco) را خاموش کنید

تلویزیون‌های ال جی به حالتی به نام اکو مجهز هستند. این حالت به طور خودکار، تنظیمات مختلف تلویزیون شما را کنترل می‌کند تا در صورت امکان در مصرف برق صرفه‌جویی شود. گاهی اوقات این تنظیمات می‌توانند باعث خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی شوند. بهتر است برای اطمینان، این گزینه را غیرفعال کنید.
برای غیرفعال کردن Eco Mode مراحل زیر را دنبال نمایید:
۱. دکمه هوم یا خانه را روی کنترل از راه دور فشار دهید.
۲. تنظیمات را انتخاب کنید.
۳. عمومی (> تنظیمات اضافی) را انتخاب نمایید
۴. روی Eco Mode کلیک کنید.
۵. مطمئن شوید که خاموش است!

۳) تایمرها روشن مانده‌اند

مانند اکثر تلویزیون‌ها، تلویزیون‌های ال جی مجهز به تایمرهای مختلفی هستند. این تایمرها شامل «تایمرهای خواب» می‌باشند که به طور خودکار، تلویزیون شما را در زمان مشخصی خاموش می‌کنند. ممکن است یکی از این تایمرها روشن باشد. می‌توانید به راحتی آن را خاموش کنید. برای خاموش کردن تمام تایمرهای تلویزیون ال جی مراحل زیر را انجام دهید:
• دکمه خانه > تنظیمات > همه تنظیمات > عمومی > تایمرها را فشار دهید.

۴) مشکل در منبع تغذیه

گاهی اوقات مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون ال جی می‌تواند با بررسی مجدد سیم برق و پریز حل شود. اگر ولتاژ مناسب به دستگاه نرسد، تلویزیون ال‌جی شما نمی‌تواند روشن بماند و پس از پنج ثانیه خاموش می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توانید مراحلی که در زیر آمده‌اند را انجام دهید:
۱. ابتدا، سیم برق را بررسی کنید. اگر متوجه شکستگی، پوسیدگی یا خرابی آن شدید، باید آن را تعویض کنید.
۲. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، قدم بعدی بررسی مشکلات پریز است. تلویزیون خود را از برق بکشید و آن را به یک پریز دیگر وصل کنید.
۳. از طرف دیگر، دستگاه الکترونیکی دیگری را به پریز وصل کنید تا ببینید آیا پریزی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، واقعاً کار می‌کند یا خیر.

توجه: مشکل همچنین می‌تواند از محافظ برق یا سیم اتصالی باشد که استفاده می‌کنید. قبل از تعویض سیم برق، آن‌ها را نیز بررسی نمایید.
در آخر، سیم برق تلویزیون را از محافظ جدا کنید و مستقیماً به پریز بزنید. اگر باز هم مشکل خاموش شدن تلویزیون ال جی وجود داشت، به سراغ راهکارهای بعدی بروید.

۵) تلویزیون ال جی شما بیش از حد گرم می‌شود

ممکن است علت خاموش شدن خودکار تلویزیون LG به داغ شدن آن ارتباط داشته باشد. بدون جریان هوا و تهویه خوب، تلویزیون شما ممکن است بیش از حد گرم و دچار اختلال شود.
اگر اینطور است، کاری که می‌توانید انجام دهید این است:
۱. سیم تلویزیون را از برق بکشید.
۲. تمام گرد و غبار پشت تلویزیون را با استفاده از یک پارچه میکرو فیبر خشک پاک‌کنید.
۳. اطمینان حاصل کنید که هیچ‌چیز دریچه‌های تلویزیون را مسدود نمی‌کند زیرا انسداد می‌تواند از تهویه هوا در دستگاه جلوگیری کند و منجر به گرمای بیش از حد شود.
۴. می‌توانید جای تلویزیون را عوض کنید و مکان خنک‌تری را انتخاب کنید.

۶) تلویزیون ال جی شما نیاز به به‌روزرسانی دارد

برای اطمینان از عملکرد بهینه، یک تلویزیون هوشمند نیاز به به‌روزرسانی مداوم دارد. بنابراین، اگر تلویزیون شما از نظر نرم‌افزاری به‌روز نباشد، ممکن است خاموش شود. برای حل این مشکل تنها کاری که باید انجام دهید، این است که سیستم‌عامل تلویزیون خود را به‌روزرسانی کنید.
برای بررسی به‌روزرسانی خودکار:
۱. دکمه Home/Start را از کنترل از راه دور فشار دهید.
۲. تنظیمات را انتخاب کنید.
۳.• همه تنظیمات را انتخاب نمایید.
۴. عمومی یا General را انتخاب کنید.
۵. به “درباره این تلویزیون” یا (About This TV) بروید.
۶. اطمینان حاصل کنید که به‌روزرسانی خودکار بررسی‌شده است.
۷. برای دانلود به‌روزرسانی‌ها از این طریق، باید به WiFi متصل باشید.

The reason why the LG TV turns on and off

۷) تنظیمات کارخانه‌ تلویزیون ال جی

یکی دیگر از راهکارها برای رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی می‌تواند بازگشت به تنظیمات کارخانه باشد. ممکن است در مدت استفاده از تلویزیون، به صورت سهوی تنظیماتی را فعال کرده باشید. این نکته را به یاد داشته باشید که بازگشت به تنظیمات کارخانه‌، تلویزیون ال‌جی شما را به تنظیمات روز خرید باز می‌گرداند. این بدان معنا است که تمام تنظیمات آن حذف می‌شود و هر برنامه نصب‌شده‌ای نیز پاک خواهد شد.

۸) اتصالی برق در تلویزیون ال جی

اگر قاب پشتی تلویزیون ال‌جی خود را بردارید، متوجه می‌شوید که کابلی برد اصلی را به برد منبع تغذیه متصل می‌کند. گاهی دیده‌شده است که این کابل باعث ایجاد اتصال کوتاه بین بردها و در نتیجه، خاموش و روشن شدن تلویزیون ال جی می‌شود.

شما می توانید برای انجام تعمیرات تلویزیون خود از متخصصان کاردون کمک بگیرید.

۹) مین برد در حال خراب شدن است

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی از کار افتادگی مین‌ برد یا برد اصلی دستگاه است؛ به خصوص اگر تلویزیون شما هر چند ثانیه خاموش شود.
مین برد تمام اتصالات الکتریکی داخل تلویزیون را تسهیل می‌کند و قطعات مختلف سیستم را قادر می‌سازد تا با هم ارتباط برقرار کنند. اگر خراب شود، تلویزیون از کار می‌افتد. به طور خاص، مشکل معمولاً مربوط به خازن‌های روی مادربرد است که از کار افتاده‌اند. خازن‌ها ممکن است به دلایل مختلفی از کار بیفتند، اما بیشتر اوقات علت آن افزایش ولتاژ برق است.
بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که مین‌برد را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید یا به‌ طور کلی یک مین ‌برد جدید بخرید. برای تعمیر مین برد تلویزیون خود می‌توانید با تعمیرات لوازم خانگی کاردون تماس بگیرید.

Damage of the main board of the TV

مشکل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی

ما تلاش کردیم اکثر علت‌های خاموش شدن تلویزیون ال جی را بررسی کنیم. بهتر است تمامی موارد گفته‌شده را با دقت انجام دهید. چنانچه مشکل تلویزیون شما شامل هیچ‌کدام از موارد بالا نبود، ممکن است مشکل خاموش شدن خودکار تلویزیون ال جی شما به دلایل زیر مربوط باشد.

۱) اتصال فلش مموری ویروسی

فلش مموری های ویروسی می‌توانند باعث خرابی دستگاه‌های الکترونیکی شوند، به خصوص اگر این دستگاه‌ها دارای سیستم‌عامل باشند. ویروس‌های درون فلش مموری می‌توانند در عملکرد برنامه‌های تلویزیون ال جی تأثیر منفی بگذارند.

۲) خرابی مین برد

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن تلویزیون ال جی می‌تواند به خرابی مین برد مربوط باشد. اگر تلویزیون شما خاموش شد و پس از روشن کردن دستگاه، چراغ پاور شروع به چشمک زدن کرد و تلویزیون روشن نشد، یعنی مین برد خراب‌شده است.

۳) وجود مشکل در مدار استند بای

یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث خاموش و روشن شدن تلویزیون ال جی شود، وجود مشکل در مدار استند بای است. وظیفه مدار استند بای، تغذیه توان mcu و قطعات دیگر تلویزیون می‌باشد.

علت خاموش شدن تلویزیون ال جی در مدل‌های مختلف

در این بخش به علت خاموش شدن مدل‌های مختلف تلویزیون ال جی خواهیم پرداخت.

۱) تلویزیون ال جی مدل ۵۶۰۰led۴۲

برای حل مشکلات این مدل موارد ذکر شده را امتحان کنید. ممکن است دلیل اصلی در این مدل، خرابی مین برد باشد. البته خرابی برد پاور نیز محتمل است.

۲) تلویزیون ال جی سری ۵۵۰۰LV۴۲

این مدل تلویزیون‌ها بیشتر در بخش مین برد دچار اختلال می‌شوند. به این صورت كه گیرنده داخلی تلویزیون از كار می‌افتد و پس از مدتی، ورودی‌هایHDMI تلویزیون غیرفعال می‌شوند و در آخر، تلویزیون خاموش خواهد شد. در بیشتر موارد در این مدل تلویزیون‌ها، برد قابل تعمیر است و تعمیر تلویزیون در منزل انجام می‌شود.

۳) تلویزیون ال جی مدل۴۲ LW

خاموش شدن خودکار تلویزیون LG یک مشکل شایع بین اکثر مدل‌های هوشمند است. در این مدل نیز بهتر است تمام موارد بیان‌شده را چک کنید.

۴) تلویزیون ال جی مدل ۴۲ LY

مشکلات این مدل نیز شبیه به دیگر مدل‌ها هستند. البته موارد کمتری از خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی مدل LY42 گزارش‌شده‌اند.

در صورتی که تلویزیون ال جی دارید، برای تعمیر آن می توانید از سرویس تعمیر تلویزیون ال جی در محل کاردون استفاده کنید.

علت خاموش شدن تلویزیون ال جی قدیمی

The reason for the old LG TV turning off

خاموش شدن تلویزیون ال جی در مدل‌های قدیمی نیز اتفاق می‌افتد. در این تلویزیون‌ها نخست به سراغ راهکارهایی مانند سیم برق، کابل‌ها و نوسان برق بروید. چنانچه این راهکارهای اولیه نتیجه ندادند، مشکل اصلی می‌تواند به دلیل ایراد مین برد و منبع تغذیه باشد. در این موارد، بهتر است دستگاه را به یک تعمیرکار حرفه‌ای نشان دهید تا عیب‌یابی دقیق کند.

نحوه عیب‌یابی خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی

همان‌طور که گفته شد، خاموش و روشن شدن تلویزیون ال جی می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. تمامی دلایل ممکن در این مقاله آورده شدند. در اینجا تمامی موارد را یکجا مرور می‌کنیم.
۱. تلویزیون را از برق جدا کنید و قبل از وصل کردن مجدد آن، 60 ثانیه صبر نمایید.
۲. گزینه (Simplink )HDMI-CEC را بررسی و خاموش کنید.
۳. به تنظیمات بروید و حالت Eco Mode را غیرفعال کنید.
۴. از خاموش بودن تمام تایمرها مطمئن شوید.
۵. کابل برق یا پریزهای سوئیچ را تعویض کنید.
۶. برای چرخش هوای بهتر، پشت تلویزیون را تمیز نمایید و گرد و غبار را پاک کنید.
۷. برنامه‌های تلویزیون ال جی خود را به‌روز کنید.
۸. تلویزیون ال جی خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.
۹. اطمینان پیدا کنید که فلش مموری آلوده به ویروس به دستگاه متصل نیست.
۱۰. منبع تغذیه را بررسی کنید.

جمع‌بندی

خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی یک مشکل رایج است. این مشکل عموماً پس از استفاده طولانی‌مدت از دستگاه به وجود می‌آید. ممکن است دلیل آن موارد ساده‌ای مانند خرابی کابل‌ها، نوسان ولتاژ، تایمرها، فعال بودن حالت اکو و … باشد. این امکان هم وجود دارد که ایراد از مین برد و منبع تغذیه باشد. در هر حال، می‌توان با مراجعه به تعمیرکار حرفه‌ای این عیب را برطرف کرد. تعمیرات لوازم خانگی و صوتی و تصویری کاردون با کارشناسان و تعمیرکاران باتجربه می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

ست کردن تایمر، روشن بودن حالت اکو تلویزیون، گرم شدن بیش از حد تلویزیون، مشکلات الکتریکی، مشکل در مین برد و برد تغذیه از جمله دلایل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون ال جی می‌تواند باشد.

برای ریست کردن تلویزیون ال جی کافیست آن را از برق بکشید، به مدت ۳۰ ثانیه دکمه پاور را نگه دارید و بعد از ۶۰ ثانیه آن را به برق بزنید.

گارانتی تلویزیون
با تمدید گارانتی تلویزیون هزینه‌های تعمیرات رو به صفر برسون! فرقی نمی‌کنه تلویزیون شما چه برندیه. همین حالا با تمدید گارانتی تلویزیون هزینه‌های تعمیرات رو به صفر برسون!

سوال و نظر خود را بیان کنید

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

به مشاوره نیاز دارید؟

اگر تلویزیون شما مشکلی دارد و می‌خواهید به صورت تلفنی درباره مشکل دستگاه خود مشاوره بگیرید، فرم درخواست تماس را پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و شما را راهنمایی کنند.

ثبت درخواست خدمات

با وارد کردن نام و شماره همراه در فرم زیر همکاران ما در کمتر از ۳۰ دقیقه برای هماهنگی و ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.