لوگوی کاردون

نحوه تعویض فیلتر سولاردام ال جی

How to replace LG Solardam filter
فهرست محتوا

فیلتر یکی از اجزای اصلی سولاردام ال جی است و نقش مهمی در اطمینان از عملکرد کارآمد و موثر آن دارد. با گذشت زمان، فیلتر ممکن است مسدود یا فرسوده شود و عملکرد پخت سولاردام ال جی را کاهش دهد. بنابراین پس از گذشت مدت زمان مشخص باید نسبت به تعویض فیلتر سولاردام ال جی اقدام شود. اما فیلتر سولاردام چیست، علائم خرابی آن کدامند و چگونه می‌توان طول عمر آن را افزایش داد؟

کارایی فیلتر سولاردام چیست؟

What is the efficiency of Solardam filter

کارایی فیلتر سولاردام در فیلتر کردن آلاینده‌ها و ناخالصی‌های هوای داخل دستگاه است. این فیلتر می‌تواند ذرات گرد و غبار، چربی و سایر آلاینده‌ها را به شکل موثری به دام بیندازد. به این ترتیب، سولاردام شما در بهترین حالت خود کار می‌کند.

هنگام پختن غذا در سولاردام، به خصوص غذاهایی با بوی تند یا دارای چربی و دود، فیلتر به خنثی شدن این بوها و جلوگیری از پخش آن‌ها در آشپزخانه کمک می‌کند. فیلتر با جذب بوها و ناخالصی‌ها هنگام عبور هوا از خود، آن‌ها را به دام می اندازد.

علاوه بر از بین بردن بوها، وجود فیلتر برای محافظت از اجزای داخلی سولاردام نیز ضروری است. هنگامی که چربی و دود حاصل از پخت و پز در داخل سولاردام جمع می‌شود، آسیب به اجزا یا اختلال در عملکرد دستگاه دور از انتظار نیست. فیلتر به عنوان یک مانع از ورود این ذرات به داخل سولاردام و آسیب رساندن به مدارهای الکترونیکی حساس و سایر اجزای آن جلوگیری می‌کند.

بنابراین فقط با تعویض فیلتر سولاردام ال جی یا تمیز کردن منظم آن است که دستگاه به خوبی کار می‌کند و برای مدت زمان طولانی‌تری در شرایط خوب باقی می‌ماند.

علائم خرابی فیلتر سولاردام

خرابی فیلتر سولاردام با یک سری علائم و نشانه‌های خاص همراه است. با شناخت این علائم می‌توانید در صورت مواجهه با آن‌ها نسبت به تعویض به موقع فیلتر سولاردام اقدام کنید. مهم‌ترین علائم خرابی فیلتر سولاردام به شرح زیر هستند.

 • ماندگاری بوهای نامطبوع
 • عدم جذب و از بین بردن بوهای ناشی از فرآیند پخت
 • وجود بوی فراگیر سوختگی یا کهنگی در داخل سولاردام پس از استفاده
 • تهویه هوای ضعیف
 • حذف ناکافی دود یا بخار از اجاق سولاردام
 • تراکم دود قابل مشاهده و تجمع رطوبت در فضای بسته آشپزخانه
 • کاهش راندمان پخت و پز
 • زمان پخت طولانی‌تر به دلیل عدم جریان درست هوا
 • توزیع ناهموار یا ناسازگار حرارت که منجر به نپختن یا پختن بیش از حد غذا می‌شود.
 • چربی و لکه بیش از حد روی شیشه درب سولاردام
 • تجمع چربی در سطوح داخلی سولاردام
 • ایجاد لکه‌های سرسخت در سولاردام ناشی از عدم فیلتراسیون مناسب

نشانه های گرفتگی فیلتر سولاردام

یکی از رایج‌ترین نشانه‌های گرفتگی فیلتر سولاردام ال جی، بوی قوی و نامطبوعی است که از دستگاه خارج می‌شود. فیلتری که دچار گرفتگی باشد، نمی‌تواند بوهای تولید شده در طول فرآیند پخت و پز را به خوبی جذب کند. این امر در نهایت بر کیفیت غذای طبخ شده تاثیر مخرب می‌گذارد.

از طرف دیگر، با گرفتگی فیلتر سولاردام دود بیش از حدی در طول پخت و پز ایجاد می‌شود. این مشکل را نباید دست کم گرفت؛ چرا که به طور بالقوه می‌تواند حتی خطر آتش‌سوزی را به همراه داشته باشد. همچنین به مرور زمان به اجزای داخلی سولاردام آسیب وارد کند. تمام این مشکلات را فقط می‌توان با تعویض فیلتر سولاردام ال جی برطرف کرد.

نحوه تعویض فیلتر سولاردام ال جی به چه شکل است؟

تعویض فیلتر سولاردام ال جی یک کار نسبتا ساده است که تنها در چند مرحله انجام می‌شود. ابتدا باید محل نصب فیلتر را پیدا کنید که معمولا در بالا یا پشت سولاردام قرار دارد. محل دقیق نصب فیلتر سولاردام ال جی خود را می‌توانید در دفترچه راهنمای محصول مشاهده کنید.

فیلترها معمولا زبانه‌هایی دارند که باید قبل از بیرون آوردن، فشار داده شوند. پس از بیرون آوردن فیلتر قدیمی باید اطراف و محل نصب آن را به خوبی تمیز کنید. این کار را می‌توان با استفاده از یک پارچه مرطوب انجام داد.

وقتی که ناحیه محل نصب فیلتر به خوبی تمیز شد، فیلتر جدید را به صورت کشویی به داخل محفظه خود وارد کنید. مطمئن شوید که فیلتر سولاردام به خوبی تراز و محکم شده باشد. این کار را حداقل هر 18 ماه یکبار انجام دهید تا عملکرد موثر سولاردام تضمین شود.

عدم تعویض فیلتر سولاردام چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

عدم تعویض فیلتر سولاردام می‌تواند به مشکلات متعددی ختم شود. اولا یک فیلتر کثیف می‌تواند جریان هوای مناسب درون فر را مختل کند و درنتیجه، گرمایش و پخت ناکارآمدی را به همراه داشته باشد. ضمنا پختن یا گرم کردن غذا ممکن است بیشتر از حد معمول طول بکشد، غذاها به طور یکنواخت پخته نشوند و برخی از قسمت‌های غذا نیم‌پز شوند.

از طرف دیگر، یک فیلتر کثیف باعث متصاعد شدن بوی نامطبوع از سولاردام در حین پخت و پز خواهد شد. زیرا چربی و ذرات غذای انباشته شده، بوی بدی را در هنگام گرم شدن ایجاد می‌کنند. این امر نه تنها بر طعم و بوی غذا تأثیر بد دارد، بلکه از آشپزخانه به مناطق دیگر منزل می‌رود و باعث ناراحتی اطرافیان می‌شود.

بی‌توجهی به تعویض فیلتر سولاردام ال جی می‌تواند اثرات منفی بر سلامت و ایمنی افراد نیز داشته باشد. گرفتگی فیلتر سولاردام منجر به قرار گرفتن در معرض بخارهای مضر و دود ناشی از تجمع چربی و باقیمانده مواد غذایی می‌شود.

استنشاق چنین آلاینده‌هایی می‌تواند سیستم تنفسی فرد را تحریک کند و آلرژی یا مشکلات تنفسی به وجود آورد؛ به‌ویژه برای افرادی که از قبل با مشکلات تنفسی روبرو هستند. ضمنا تجمع چربی روی فیلتر می‌تواند خطر آتش‌سوزی را نیز افزایش دهد.

نحوه افزایش عمر مفید فیلتر سولاردام

اولین و مهم‌ترین قدم برای افزایش عمر مفید فیلتر سولاردام، تمیز کردن منظم آن است. یعنی حداقل یک بار در ماه فیلتر را بردارید و آن را با آب گرم و صابون بشویید. در صورت وجود تجمع زیاد روی فیلتر می‌توانید از مواد چربی‌زدا نیز استفاده کنید.

قبل از قرار دادن مجدد فیلتر در سولاردام، آن را بشویید و کاملا خشک کنید. از به کار بردن مواد تمیزکننده خشن یا مالش دادن سخت و بیش از حد فیلتر سولاردام خودداری کنید؛ زیرا این کار می‌تواند به مواد ظریف فیلتر آسیب برساند.

ضمنا غذاهای چرب باعث تجمع زیاد روغن در فیلتر می‌شوند؛ بنابراین هنگام گرم کردن یا پختن چنین غذاهایی حتما آن‌ها را بپوشانید. این کار نه تنها از ورود چربی به فیلتر جلوگیری می‌کند، بلکه احتمال پاشیده شدن و ریختن آن در سولاردام را نیز کاهش می‌دهد.

حتی‌الامکان از سولاردام برای پخت و پزهای سنگین مانند کباب کردن یا سرخ کردن غذاها خودداری کنید. زیرا این فعالیت‌ها مقدار قابل توجهی چربی و دود آزاد می‌کنند و از عمر مفید فیلتر سولاردام می‌کاهند.

درنهایت، تعویض فیلتر سولاردام ال جی در صورت نیاز، بسیار مهم است. به طور معمول، با توجه به دفعات استفاده از سولاردام، فیلتر آن باید هر 18 تا 24 ماه یکبار تعویض شود. برای تعمیر سولاردام خود می توانید از تکنسین های کاردون کمک بگیرید.

عواملی که باعث خرابی زودهنگام فیلتر می شوند

بسیاری از کاربران از خرابی زودهنگام فیلتر سولاردام ال جی خود شکایت دارند. بنابراین در اینجا به عواملی اشاره می‌کنیم که موجبات خراب شدن زودهنگام فیلتر سولاردام را پدید می‌آورند.

 • نصب نادرست فیلتر
 • عدم تمیز کردن فیلتر
 • پخت و پز در دمای بسیار بالا
 • استفاده بیش از حد از عملکرد گریل یا کانوکشن سولاردام
 • تهویه ناکافی در محیط آشپزخانه یا محل نصب سولاردام
 • کیفیت پایین فیلتر سولاردام ال جی
 • پخت مرتب و پشت سر هم غذاهای چرب یا پر ادویه
 • عدم پوشاندن درب غذا یا عدم استفاده از ظروف ایمن برای سولاردام

عدم توجه به نکات فوق می‌تواند باعث نیاز به تعویض فیلتر سولاردام ال جی پیش از موعد شود. بنابراین تا حد امکان نکات فوق را رعایت کنید تا زحمت و هزینه تعویض فیلتر کاهش یابد.

سوالات متداول

برای تعویض فیلتر سولاردم ال جی معمولا به ابزار خاصی نیاز ندارید. البته اگر فیلتر در سر جای خود پیچ شده باشد، باید از پیچ گوشتی متناسب برای باز کردن آن استفاده کنید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

آخرین مطالب مرتبط

سوال و نظر خود را بیان کنید

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها