لوگوی کاردون

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

چرا ماشین لباسشویی می لرزه؟
فهرست محتوا

ماشین لباسشویی یک وسیله ضروری در هر خانه‌ای به شمار می‌رود، بنابراین گاهی اوقات اضافه‌کاری می‌کند. اما لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی می‌تواند به علت اختلال واقعی در کارکرد آن باشد. ناگفته نماند که این لرزش علاوه بر ایجاد صدای آزاردهنده، برای خود ماشین لباسشویی نیز بد است. ممکن است ماشین لباسشویی شما به‌طور کلی یا فقط در مواقع خاصی از چرخه شستشو تکان بخورد. این لرزش می‌تواند نتیجه یا علت آسیب به ماشین لباسشویی شما باشد. خوشبختانه علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی قابل‌شناسایی و مرتفع شدن است. بیایید با اقداماتی که خودتان می‌توانید انجام دهید، شروع کنیم و سپس به راه‌حل‌های پیچیده‌تر برسیم.

6 علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

لرزش یا حرکت ماشین لباسشویی بر عملکرد شستشو تأثیر می‌گذارد و حتی می‌تواند به دستگاه شما آسیب برساند. علل زیر می‌توانند مقصر تکان خوردن و لرزش ماشین لباسشویی شما باشند. پس هر کدام را با دقت مطالعه کنید و آن‌هایی را که می‌توانید، خودتان رفع کنید. در غیر این صورت با تعمیرات لوازم خانگی کاردون تماس حاصل فرمایید.

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی

۱. تراز نبودن پایه‌های ماشین لباسشویی

راز نبودن دستگاه، اولین و شایع‌ترین علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی است. لوازم خانگی، به‌ویژه آن‌هایی که دارای قطعات متحرک هستند و با آب سروکار دارند، برای عملکرد صحیح به کف و پایه‌های هموار متکی هستند. اگر ماشین لباسشویی شما تراز نباشد، هنگامی‌که دیگ آن شروع به چرخیدن می‌کند، پایدار نخواهد بود. این ناپایداری با چرخش دیگ می‌تواند منجر به لرزش، کوبیدن و سروصدا شود.
اول با تکان دادن ماشین لباسشویی شروع کنید. اگر هنگام فشار دادن تکان بخورد، پایه‌ها یا کف دستگاه تراز نیست. همچنین می‌توانید از یک تراز دستی یا اپلیکیشن‌های تراز در گوشی‌های هوشمند استفاده کنید که صافی سطح را تشخیص می‌دهند. ابزار تراز را ابتدا در قسمت جلو و سپس در پشت ماشین لباسشویی قرار دهید. اگر هر یک از آنها غیر هم‌سطح بود، باید پایه‌ها را دوباره تنظیم کنید.
تنظیم پایه‌های ماشین لباسشویی تنها راه برای تراز کردن دستگاه شما به شمار می‌رود. اکثر ماشین‌های لباسشویی دارای پایه‌های جلویی و پایه‌های پشتی قابل تنظیم هستند. شما باید پایه‌های عقب و جلو را با آچار مخصوص و به‌صورت دستی تراز نمایید. فراموش نکنید که مهره‌ها را کاملاً محکم کنید تا ماشین لباسشویی روی پایه‌هایش ثابت بماند و نلرزد.

۲. متعادل نبودن بار ماشین لباسشویی

عدم تعادل بار نیز می‌تواند علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی باشد. تعادل بار مخصوصاً برای ماشین‌های لباسشویی با بارگیری از بالا، مهم است. اما حتی ماشین‌های لباسشویی بارگیری از جلو نیز برای چرخش یکنواخت و بدون لرزش، به بار نسبتاً متعادل نیاز دارند. هنگامی‌که لباس‌ها در دیگ ماشین لباسشویی نامتعادل باشند، دیگ هنگام چرخش تکان می‌خورد. این لرزش یک نیروی گریز از مرکز ناهموار اعمال می‌کند که می‌تواند کل ماشین لباسشویی را تکان دهد. البته اگر کل ماشین لباسشویی تکان نخورد، ممکن است دیگ شروع به ضربه زدن به داخل قاب کند.
برای پر کردن یک ماشین لباسشویی با بارگیری از بالا، باید مطمئن شوید که وزن لباس‌ها تقریباً در سراسر ستون مرکزی توزیع گردند. به‌ عنوان ‌مثال، حوله‌ها را به‌صورت دایره‌ای قرار دهید تا هرگز بارهای حوله‌ای در یک طرف بیشتر از طرف دیگر نباشند. اگر فقط یک یا دو لباس را می‌شویید، چند حوله یا پیراهن اضافه کنید تا بار یکنواخت شود. در ماشین لباسشویی درب جلو نیز فقط یک مورد پارچه سنگین را نشویید، چراکه به‌تنهایی در داخل دیگ بالا و پایین می‌رود. صبر کنید تا لباس‌های چرک زیاد شوند. زیرا بار کامل‌تر برای ماشین لباسشویی بهتر است. در عین‌ حال سعی کنید از پر کردن بیش ‌از حد ماشین لباسشویی نیز خودداری نمایید.

۳. ارتعاشات طبیعی ماشین لباسشویی

گاهی اوقات، ماشین لباسشویی شما می‌لرزد اما مشکل خاصی دیده نمی‌شود. ماشین‌های لباسشویی هنگام چرخش دیگ و به‌خصوص در چرخه‌های با سرعت بالا، تمایل دارند مقدار کمی تکان بخورند. این لرزش کم می‌تواند طبیعی در نظر گرفته شود و نیازی به کشف علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی نیست. اما این لرزش به‌طور ناخوشایندی صدا ایجاد می‌کند یا اجسام مجاور را تکان می‌دهد. بسیاری از افراد برای کاهش صدا و ارتعاشات ماشین لباسشویی، پد یا لنت‌هایی را روی دو طرف ماشین لباسشویی خود نصب می‌کنند.
امروزه پدهای ضد لرزش مخصوص ماشین لباسشویی و سایر وسایل مشابه طراحی شده‌اند که برای کاهش ارتعاشات طبیعی دستگاه بسیار مفید هستند. برای مثال، لنت‌های خاصی وجود دارند که زیر پایه‌ها قرار می‌گیرند که به آن‌ها لنت‌های ضد حرکت می‌گویند. زیرا از لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کنند. لنت‌های مستطیلی شکل را هم می‌توان در کناره‌های ماشین لباسشویی نصب کرد. این لنت‌ها، مانند پانل‌های آکوستیک، میزان ارتعاش ماشین لباسشویی شما را کاهش می‌دهند. همچنین هر گونه تکان‌ ماشین لباسشویی بر دیگر اشیاء، دیوارها یا لوازم اطراف را از بین می‌برند.

۴. باقی ماندن پیچ حمل‌ونقل ماشین لباسشویی

یکی از دلایل شگفت‌انگیز لرزش ماشین لباسشویی که تکنسین‌های کاردون گه‌گاه به آن برمی‌خورند، باز نشدن پیچ و مهره‌های حمل‌ونقل است. پیچ و مهره‌های حمل‌ونقل نوعی پلاستیک‌های درهم‌پیچیده هستند که برای جلوگیری از تکان خوردن دیگ در حین حمل و نصب در داخل ماشین لباسشویی قرار می‌گیرند. این پیچ و مهره‌ها از دیگ و اجزای داخلی در زمان‌های عدم استفاده از ماشین لباسشویی محافظت می‌کنند. اما باید پس از نصب و قبل از اولین استفاده از ماشین لباسشویی، حذف شوند. اما ممکن است نصاب فراموش کرده باشد که پیچ‌های حمل‌ونقل را از ماشین لباسشویی شما جدا کند.
شما برای بررسی این موضوع باید سر خود را وارد داخل ماشین لباسشویی نمایید و قسمت داخلی دیگ را فشار دهید. اگر دیگ تکان خورد، پس چرخش و حرکت آن متعادل و آزادانه است. اگر دیگ تکان نخورد، احتمالاً پیچ‌های حمل‌ونقل همچنان آن را سر جای خود نگه می‌دارند. این امر می‌تواند علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی به جای فقط دیگ داخلی آن شود.
همچنین می‌توانید با چرخاندن ماشین لباسشویی خود به پشت یا کنار، به قسمت زیرین آن نگاه کنید. اگر پیچ و مهره‌های پلاستیکی با رنگ روشن یا درهم‌وبرهم را در پایین آن دیدید، باید آن‌ها را بیرون بیاورید. این پیچ و مهره‌ها فقط برای حمل‌ونقل هستند و ماشین لباسشویی شما بدون آن‌ها کمتر تکان می‌خورد.

۵. فرسودگی کمک‌فنرهای ماشین لباسشویی

در نهایت، آخرین دلیلی که باعث می‌شود ماشین لباسشویی شما تکان بخورد، کمک‌فنرهای فرسوده‌شده آن است. هر ماشین لباسشویی دارای دو الی چهار ضربه‌گیر می‌باشد که مانند خودرو، میزان حرکت منتقل‌شده به مجموعه دستگاه را کاهش می‌دهند. ضربه‌گیرها یا کمک‌فنرها به دیگ اجازه می‌دهند بدون تکان دادن بقیه ماشین لباسشویی، بچرخد و به‌آسانی تکان بخورد. اگر هیچ راهکار دیگری برای حل مشکل ماشین لباسشویی لرزان شما کار نمی‌کند، ممکن است کمک‌فنرهای ماشین لباسشویی خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشند.

دقت کنید که اگر کمک‌فنرهای ماشین لباسشویی شما از رده خارج شده باشند، تعمیر و تعویض آن‌ها اصلاً کار آسانی نخواهد بود. زیرا این کار شامل جداسازی محفظه و قطعات داخلی ماشین لباسشویی شما می‌شود. برای راهنمایی دقیق درباره کمک‌فنر یا مشاوره در منزل و تعمیر ماشین لباسشویی لرزشی شما، همین امروز با ما در کاردون تماس بگیرید.

۶. صاف نبودن زمین یا عدم استحکام آن

اگر تمام کف زیر ماشین لباسشویی می‌لرزد، ممکن است پایداری زمین مشکل داشته باشد. آیا زمین وقتی از روی آن عبور می‌کنید هم می‌لرزد؟ در این صورت ممکن است به جای ماشین لباسشویی، مقصر همین مسئله باشد. اگر به قسمت زیرین کف در زیرزمین دسترسی دارید، امکان اضافه کردن تکیه‌گاه کف وجود دارد. در غیر این صورت، نصب ماشین لباسشویی روی یک زمین سفت‌تر می‌تواند کمک کند.
در عین ‌حال، گاهی اوقات کف زمین ناهموار است، مثلاً کاشی‌ها طوری نصب شده‌اند که سطح صافی ندارد. در این صورت می‌توانید با برش دادن یک تکه تخته با ضخامت مناسب سعی در مسطح کردن کف ناهموار داشته باشید. شما باید تخته را زیر پایه‌ای بگذارید که در قسمت گودتر زمین قرار دارد. سپس نسبت به سفت کردن پایه‌ها اقدام کنید. جابه‌جایی ماشین لباسشویی هم یک راه‌حل است، اما معمولاً کار سختی خواهد بود. زیرا باید شیر آب و لوله زهکشی و تخلیه آن هم فراهم شود.

سطح زیرین ناهموار و نامستحکم نیز می‌تواند علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی باشد. شما می‌توانید در چنین شرایطی با کاردون تماس بگیرید تا تکنسین‌های ما بهترین راه را پیش پای شما بگذارند.

علت لرزش و تکان شدید لباسشویی هنگام خشک کن

لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی هنگام استفاده از خشک کن می‌تواند از عوامل متعددی ناشی شود. یکی از این علت‌ها را باید در سفت نبودن پایه‌های لباسشویی جستجو کرد. ماشین لباسشویی معمولاً هنگام خشک‌کردن لباس‌ها، نیروی بیشتری به خرج می‌دهد و با سرعت بیشتری می‌چرخد. بنابراین سفت نبودن پایه‌ها باعث حرکات شدید و تکان خوردن آن خواهند شد.
دلیل دیگر می‌تواند به خراب بودن کمک‌فنرها و ضربه‌گیرهای ماشین لباسشویی برگردد. همچنین وزنه تعادل دیگ نیز باید کاملاً سالم باشد. زیرا نقش نگه‌دارنده دیگ لباسشویی را ایفا می‌کند و حتی یک ترک کوچک هم نباید داشته باشد. همچنین پیچ ترنسفر دستگاه هم باید باز شده باشد و گرنه ماشین لباسشویی موقع خشک‌کردن، دچار لرزه‌های شدیدی خواهد شد.

علت لرزش و تکان شدید لباسشویی هنگام خشک کن

علت حركت كردن ماشين لباسشویی چیست؟

حركت كردن ماشين لباسشویی گهگاه مشاهده می‌شود که علت آن به خاطر وجود ارواح خبیث در خانه نیست!. گاهی اوقات مشاهده می‌شود که ماشین لباسشویی هنگام کار کردن، از سر جای خود حرکت می‌کند. این امر به دلیل سفت نبودن پیچ‌های پایه ماشین لباسشویی اتفاق می‌افتد. اگر پایه‌های ماشین لباسشویی به‌خوبی سفت شوند، چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

علت حركت كردن ماشين لباسشویی چیست

علت لرزش لباسشویی دوو

لباسشویی دوو از بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات موجود در بازار است. اما ماشین‌های لباسشویی این برند نیز از لرزش مصون نیستند. علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی دوو می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد.

۱. ضربه‌گیر

ممکن است دمپرهای ماشین لباسشویی دوو شکسته یا فرسوده شده باشد. دمپرها لرزش دیگ یا دیگ لباسشویی را کاهش می‌دهند. اگر یک یا چند ضربه‌گیر فرسوده شود، لباسشویی لرزش یا تکان می‌خورد. یک تکنسین کاردون می‌تواند دمپرها را جدا کند و مورد بررسی قرار دهد. اگر یک یا چند دمپر شکسته یا فرسوده شده باشد، توصیه می‌کنیم همه کمک‌فنرها را به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه تعویض کنید.

۲. کمک فنر

ممکن است یک یا چند کمک فنر شکسته‌شده علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی دوو باشد. میله‌های تعلیق به کاهش حرکت دیگ در هنگام چرخش کمک می‌کنند. اگر یک یا چند میله تعلیق شکسته شود، ماشین لباسشویی دوو می‌لرزد یا تکان می‌خورد. تکنسین کاردون برای تعیین اینکه آیا میله‌های تعلیق مقصر لرزش هستند یا خیر، آن‌ها را بررسی می‌کند. اگر هر یک از میله‌های تعلیق شکسته‌شده باشد، او آن‌ها را در اسرع وقت با قطعه اصل جایگزین می‌کند.

۳. فنر دیگ

ممکن است یک یا چند فنر تعادل ماشین لباسشویی دوو شکسته شوند. فنرهای تعادل به جذب تکان‌های حرکت دیگ ماشین لباسشویی کمک می‌کنند. اگر فنر بشکند، دیگ ممکن است نامتعادل گردد و باعث تکان خوردن و لرزش آن در حین کار شود.

علت لرزش لباسشویی بوش

لرزش لباسشویی ممکن است در برند بسیار معتبر و خوش‌نام بوش نیز رخ دهد. مهم‌ترین علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش را می‌توان در دلایل زیر جستجو کرد.

۱. پیچ حمل‌ونقل

تمام ماشین‌های لباسشویی بوش با درب بارگیری از جلو برای تثبیت سیستم دیگ در طول حمل‌ونقل به همراه پیچ حمل‌ونقل یا پیچ ترنسفر تحویل داده می‌شوند. این پیچ و مهره‌های حمل‌ونقل باید هنگام نصب ماشین لباسشویی برداشته شوند. اگر پیچ و مهره‌های حمل‌ونقل جدا نگردند، ماشین لباسشویی بوش در حین کار به‌شدت تکان می‌خورد، جهش می‌کند و می‌لرزد. پیچ‌های حمل‌ونقل را بردارید و در صورت نیاز به انتقال ماشین لباسشویی خود به مکان جدید، آن‌ها را حفظ کنید.

۲. درام عقب با بلبرینگ

ماشین لباسشویی بوش دارای یک یاتاقان یا بلبرینگ است تا دیگ داخلی آن بدون لرزش بچرخد. اگر سیستم بلبرینگ دیگ معیوب باشد، ماشین لباسشویی بوش لرزش بدی ایجاد می‌کند. در برخی از ماشین‌ها، بلبرینگ‌ها جدا از درام عقب فروخته می‌شوند، با این ‌حال توصیه می‌کنیم اگر سازنده، قطعات را با هم عرضه می‌نماید، هم درام بیرونی و هم بلبرینگ را به‌عنوان یک مجموعه تعویض کنید. زیرا برداشتن و فشار دادن در یاتاقان جدید می‌تواند بسیار دشوار باشد. توجه داشته باشید که تعویض دیگ بیرونی و بلبرینگ نیز آسان نیست و می‌تواند بسیار پرهزینه باشد.

علت لرزش لباسشویی ال جی

تکنسین‌های کاردون در مأموریت‌های خود معمولاً به ماشین لباسشویی ال جی برمی‌خورند که دچار مشکل لرزش است. 3 مورد مهم گزارش‌شده به‌عنوان علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی ال جی به شرح زیر هستند. توجه داشته باشید که 6 علت اصلی ذکرشده در بالا حتماً باید قبل از بررسی قطعات داخلی ماشین لباسشویی ال جی، از فهرست علل بروز مشکل خط زده شوند.

۱. پد اسنابر

پد اسنابر لرزش دیگ ماشین لباسشویی را کاهش می‌دهد. اگر پد اسنابر فرسوده شده باشد یا با مواد چسبنده مانند مواد شوینده، نرم‌کننده لباس یا روغن انتقال پوشیده شده باشد، ماشین لباسشویی در حین کار می‌لرزد یا تکان می‌خورد. تکنسین کاردون پد اسنابر را بررسی می‌کند. اگر بالشتک فرسوده یا گم شده باشد، آن را تعویض خواهد کرد.

۲. حلقه اسنابر

حلقه اسنابر نیز لرزش دیگ ماشین لباسشویی را کاهش می‌دهد. اگر حلقه اسنابر ترک خورده یا فرسوده شود، ماشین لباسشویی در حین کار می‌لرزد یا تکان می‌خورد.

۳. حلقه تعادل

حلقه تعادل ماشین لباسشویی ال جی ممکن است مایع خود را از دست داده باشد. حلقه تعادل در بالای دیگ داخلی قرار می‌گیرد و به مقابله با نیروی چرخه چرخش کمک می‌کند. حلقه تعادل با مایع پر شده است. این مایع به کاهش لرزش ماشین لباسشویی کمک می‌کند. اگر این مایع از حلقه تعادل نشت کند، دیگ ماشین لباسشویی در حین کار می‌لرزد.

علت لرزش لباسشویی سامسونگ

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی تقریباً مشابه با موارد ذکرشده در بالا است. پایه‌های نامتعادل، کمک‌فنرهای فرسوده، زمین ناهموار، عدم نصب پدهای ضد لرزش و باز نشدن پیچ‌های حمل‌ونقل از شایع‌ترین این عوامل هستند. دو عامل زیر نیز می‌توانند از دلایل لرزش لباسشویی سامسونگ باشند.

۱. سیستم ضربه‌گیر

دستگاه ضربه‌گیر کمک می‌کند تا حرکت دیگ ماشین لباسشویی سامسونگ هنگام چرخش به‌آرامی به زمین منتقل گردد. اگر دستگاه ضربه‌گیر شکسته شود، دیگ ممکن است نامتعادل شود و باعث تکان خوردن و لرزش آن در طول چرخه چرخش شستشو گردد. تکنسین کاردون دستگاه ضربه‌گیر را بررسی می‌کند تا مشخص شود که آیا خراب است یا خیر. اگر دستگاه ضربه‌گیر شکسته باشد، آن را تعویض می‌کند.

۲. پد پوشش دیگ

پد پوشش دیگ، لرزش ماشین لباسشویی سامسونگ هنگام کار را کاهش می‌دهد. اگر پد پوشش دیگ، فرسوده یا از بین رفته باشد، ماشین لباسشویی در حین کار می‌لرزد یا تکان می‌خورد.

عیب یابی و تعمیر لرزش لباسشویی توسط کاردون

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی ابتدا باید شناسایی شود و سپس نسبت به رفع آن اقدام کرد. مطمئناً اگر این کار به دست متخصصان کاردون انجام شود، در وقت و انرژی شما صرفه‌جویی خواهد شد. تکنسین‌های کاردون سال‌ها در این زمینه تجربه دارند و این مشکل را برای بسیاری از خانه‌ها حل کرده‌اند. آن‌ها از واضح‌ترین دلایل شروع می‌کنند و کم‌کم به سمت دلایل پیچیده‌تر می‌روند. اگر کار را به کاردون بسپارید، مشکل شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن حل خواهد شد.

اگر ماشین لباسشویی شما نیز دچار این مشکل شده، پیشنهاد می کنیم از سرویس تعمیر ماشین لباسشویی در منزل کاردون استفاده کنید.

جمع‌بندی

علت لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی باید هر چه سریع‌تر شناسایی شود تا کل دستگاه آسیب نبیند. خود شما اغلب می‌توانید علت بروز این مشکل را شناسایی و آن‌ها را رفع کنید. اما گاهی اوقات مشکل ریشه‌ای‌تر است. پس نمی‌توانید خودتان دست‌به‌کار شوید و بهتر است با وب‌سایت تعمیرات لوازم خانگی کاردون تماس بگیرید. کارشناسان ما سریعاً در محل حاضر می‌شوند و مشکل لرزش ماشین لباسشویی شما را رفع خواهند کرد.

میزان کمی لرزش در مرحله‌ی دور تند ماشین لباسشویی طبیعی است. اما اگر احساس می‌کنید این لرزش‌ها بیش از اندازه است، احتمالا ماشین لباسشویی تراز نیست و یا اینکه کمک‌ فنرهای آن دچار مشکل شده است.

اول از تراز بودن سطح ماشین لباسشویی اطمینان پیدا کنید. بعد دقت کنید که زمین زیر ماشین لباسشویی صاف و مسطح باشد. میزان بار لباس‌ها در ماشین لباسشویی نیز اهمیت دارد. استفاده از پدهای ضربه‌گیر نیز موثر است.

آخرین مطالب مرتبط

سوال و نظر خود را بیان کنید

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها